YILMAZ; Yeni yatırımcı Düzce’den uzaklaşıyor!

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, “Yeni yatırımcı Düzce’den uzaklaşırken, mevcut sanayiciler İSKİ tarafından kontrol bahanesiyle baskı altına alınarak üretim maliyetleri arttırılmaktadır” dedi.

YILMAZ; Yeni yatırımcı Düzce’den uzaklaşıyor!
21.05.2021 - 13:54

   MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM’de gündem dışı söz alarak, Düzce’de İSKİ’den kaynaklı yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Yılmaz, yerleşim yerlerinin su, kanalizasyon, arıtma tesisi, çöp depolama alanlarının tamamının su havzası ilan eden belediye tarafından yapımının ve bakımının sağlanması yönündeki kanun teklifinin yasalaşması gerektiğini belirtti.

   1968 yılında 1053 sayılı kanun ile “Belediye Teşkilatı Olan Yerleşim Yerlerine İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Temini Hakkında Kanun”un çıkarıldığını hatırlatan Yılmaz, kanunun çıkarıldığı yıllarda, İstanbul ve Ankara belediyelerine bağlı ve il sınırları içinde kalan barajların yapımının ve bu belediyelere devrinin düzenlenmesini içeren şartları kapsadığını, ancak yıllar içinde İstanbul ve Ankara gibi diğer büyükşehirlerde de hızla kalabalıklaşan nüfusun, bu büyükşehirlerin kendi sınırları içerisinde bulunan su kaynaklarının yetmemesine neden olduğunu söyledi.

“YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER SORUN YAŞIYOR”

   Nüfus artışlarının sonucunda büyükşehirlerin çevrelerinde bulunan su kaynaklarına yönelmek zorunda kaldıklarını ifade eden Yılmaz, Düzce’nin kendi sınırları içinde doğan ve Karadeniz’e dökülen Melen çayıyla İstanbul’un çektiği su sıkıntısına çare olarak düşünüldüğünü, İstanbul’a iki yüz km uzakta bulunan ilimizin Mayıs 2008’de Melen çayı üzerine kurulması planlanan barajla beraber Melen baraj gölü ve su havzası ilan edilerek İSKİ’nin su havzasına dahil edildiğini kaydetti.

   Akabinde çıkarılan yönetmelikler ve özel hükümlerle, su havzasının sınırları ve havza içinde uyulacak kuralların belirlendiğini vurgulayan Milletvekili Yılmaz, bu çıkarılan yönetmelikler ve özel hükümlerle beraber Düzce’nin yaşadığı sorunların da başladığını ifade etti.

   Düzce ilinde yaşayan veya Düzce’ye yatırım yapmak isteyen insanların çıkarılan yönetmeliklere ve özel hükümlere ilişkin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

“DÜZCE’NİN NEREDEYSE TAMAMI KORUMA HAVZASI İÇİNDE”

   “Melen baraj gölü özel hükümlerine göre Düzce ilimizin Akçakoca ilçesinin bir kısmı hariç tamamı havza içindedir. Havza içinde kalan toplam 143 çay, dere, göl ve benzeri su kaynaklarının koruma alanlarının tanımı içerisine baraj gölü, göl yeşil kuşaklama alanı, göl koruma alanı, yakın mesafe koruma alanı uzak mesafe koruma alanı 1 ve 2 olmak üzere 6 bölüm girmiştir. Havza içinde kalan alan Düzce’nin topraklarının yüzde 90’ını kaplarken yaşayan nüfusun yüzde 95’i bu su havzası içerisinde yaşamaktadır. Düzce’de yapılan 5 adet organize sanayi bölgesinden, Akçakoca’da yapılacak olan OSB hariç, 4’ü su havzasında bulunmaktadır.

“ARAÇ YIKAMA İSTASYONU DAHİ KURAMAZSINIZ”

   Bu bilgilendirmelerden sonra sizlere İSKİ’nin su havzasında kalan Düzce’de yaşadığımız sorunlardan bazılarını anlatmak istiyorum. Örneğin uzak mesafe koruma alanı 1’de kalan, yani bu 143 dereye iki km mesafeye kadar hayvan yetiştiriciliği yapamazsınız, çiftliğiniz varsa kapasite artışına gidemezsiniz. Umka-1’de tarımsal veya hayvansal entegre tesisi kuramazsınız. Yine bu alanda su ürünleri yetiştiriciliği yapamaz, araç yıkama istasyonu dahi kuramazsınız.

“İSKİ KONTROL BAHANESİYLE BASKI ALTINA ALIYOR”

   Tarım ve hayvancılığın yanında Düzce’de yaşayan vatandaşlarımızın ve yatırımcıların karşılaştığı sorunlardan bir iki tanesine örnek verecek olursak, Düzce OSB’de yatırım yapmak isteyen sanayici İSKİ tarafından adeta ahret sualine çekilmektedir. Özellikle sanayici atık su deşarjını su koruma kanunu yönetmeliğine göre yapacağını söylese dahi İSKİ tarafından zorluk çıkarılmakta, yatırımcıya ek yükler getirilmekte, bu da yatırımcıyı kalkınmada öncelikli bölge olmasına rağmen Düzce’den kaçırmaktadır. Yeni yatırımcı Düzce’den uzaklaşırken, mevcut sanayiciler İSKİ tarafından kontrol bahanesiyle baskı altına alınarak üretim maliyetleri arttırılmaktadır. İstanbul hepimizin bir şekilde bağı olan, 20 milyona yaklaşan nüfusu ile temiz ve sağlıklı içme suyu kaynaklarını geliştirmesi gereken ülkemizin en büyük şehridir. Bizim İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın suyuna el uzatmak, onları zor durumda bırakmak gibi bir amacımız yoktur. Ancak temsil ettiğimiz şehrimizin haklarını savunmak pek tabii görevimizdir.

“ZARARIMIZ TANZİM EDİLMELİ, KANUN TEKLİFİMİZ YASALAŞMALI”

   Düzce olarak beklentimiz İSKİ su havzasında kalan bir bölge olarak, zararımızın tazmin edilmesinin yanında İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımıza temiz su sağlanması için vermiş olduğumuz kanun teklifinin yasalaşmasıdır. Kanun teklifimiz su havzası ilan edilen alan içerisinde bulunan belediye, belde, köy, mezra gibi tüm yerleşim yerlerinin su, kanalizasyon, arıtma tesisi, çöp depolama alanlarının tamamının su havzası ilan eden belediye tarafından yapımının ve bakımının sağlanmasını içermektedir. Bu teklif sadece Düzce’nin değil, Düzce gibi, büyükşehirlerin su havzasında kalan tüm şehirlerde yaşayan vatandaşlarının hakkıdır.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.