Eskimiş muhtarlık düzenine son vereceğim

Mahallenin Muhtarları köşemizin bu haftaki konuğu, Bahçelievler Mahallesinden Mehmet Aykan Kaya… Muhtar Adayı Kaya, muhtarlık görevi için bir sistem oluşturduğunu söylerken, “Eskimiş muhtarlık düzenine son vermek istiyorum” dedi.

Eskimiş muhtarlık düzenine son vereceğim
13.03.2014 - 12:20

 

   Bahçelievler Mahallesi Muhtar Adayı Mehmet Aykan Kaya, görevi için oluşturduğu sistemle eskimiş muhtarlık sistemini değiştireceğini söylerken, şuan ki muhtarın görevini yapmadığı gibi duyumlar aldığını ve buna bizzat şahit olduğunu belirtti.

   Kendisinin dışında diğer beş adayın vasat olduğunu söyleyen Mehmet Aykan Kaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajın detayları şöyle:

   Gazete burasıdüzce: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

    Mehmet Aykan Kaya:27 yaşındayım. Düzce’ye geleli yaklaşık 15 sene oldu. Bu süre zarfında da buraya gelmeden önce 2 yıl profesyonel basketbol oynadım. Daha sonra pansiyon işletmeciliği yaptım. onu akabinde de halen devam etmekte olan Hill Cafe'nin müdürlüğünü yapıyorum.Bunun dışında da açık öğretimden sosyoloji 2.sınıftayım.

“ŞU AN Kİ MUHTAR GÖREVİNİ YERİNE GETİRMİYOR”

   Muhtar olma fikri birden alınmış bir karar mı yoksa daha öncesinde böyle bir düşünceniz var mıydı?

   Muhtar olma fikri bir günde verilmiş bir karar değil.Şuan ki muhtarların görevini yapmadığı ve yerinde durmadığı gibi bazı şikâyetler aldım. Ben kendim de bunu yaşadım.Muhtar denilince insanların aklına yaşlı insan profili geliyor. Muhtar amca derler hatta. Muhtarlık işi denince gidip de sadece ikametgâh almak gelir insanların aklına. Bu iki şey gelir. Bu yüzünden de ben kendime bir sistem oluşturdum.  Muhtarlık haklarını ve muhtarın görevlerini de okudum ve kendime bir sistem oluşturdum.

   Peki, bahsettiğiniz bu sorunları çözebileceğinizi düşünüyor musunuz?

   Muhtar olarak seçildiğim vakit ben bu sorunları çözebileceğime inanıyorum. Çünkü bizim mahallemizde 6 tane aday var benimle birlikte. Ancak benim haricimde ki 5 aday muhtarlığın getirdiği kalıplaşmış şeyleri yapacak olan adaylar.

“İNTERNET ÜZERİNDEN HİZMET VERECEĞİM”

   Yani benim sistemi Düzce genelinde de göremedim araştırdığım kadarıyla. Bu sistem nedir? Yani sadece ofiste oturup gelen insanlara ikametgâh verip mühür basma işi değil. İnternet üzerinden hizmet vermek istiyorum. Bu hizmet nasıl olacak? Kişiye özel olacak ve TC kimlik numarasıyla işlem yapılacak. Genç bir sistem.  Bu sistem sadece muhtarlık için olmayacak. Bu www.bahcelievlermuhtarligi.com  diye başlıyor bunun içinde mahalleyle alakalı fotoğraflar, adres bulma, veya sosyal projeler etkinlik  gibi.Gençler daha iyi bilir forum gibi sürekli paylaşım veya bir anket açılır tartışılır onun üzerine. Mahalledeki insanlar onun üzerinden ulaşabilirler birbirlerine. Mesela bir sorun olduğu zaman veya akıllarına bir şey geldiği zaman direkt oraya yazıp yani bir başlık açıp onun üzerinde de tartışılabilir. Ortak fikirler iletilebilinecek ve bizde bunları projeye dökebileceğiz.

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ GİBİ”

Normal muhtarlık sistemi gibi değil; yani bir muhtar olup altında azaların olduğu bir sistem değil. Sivil toplum örgütü gibi çalışan bir sistem. Ayrıca bu sistem belediye birimlerine ve valiliğe daha yakın çalışan bir sistem olacak. Mesela bir proje herkes tarafından kabul edilmiştir veya bir sorun herkes tarafından kabul edilmiştir, bunun adına paylaşımlar yapılmıştır nasıl olacağına dair bir karar verilmiştir mahallede. Misal o karar verildikten sonra bir bildiri yayınlanır. Toplu imza ve dilekçe hazırlandıktan sonra ilgili kuruma bildirip hep beraber bu işi gerçekleştirmiş olacağız. Muhtar ve azalarla olmayacak yani bu iş. Halkla birlikte çalışacağız.

   İnsanlar neden size oy vermeli?

   Eskimiş muhtarlık düzenine son vermek ve yerel yönetime daha genç bakmak için insanlar bana oy verebilirler.

“İLK TEPKİ, GÜLÜŞMELERDİ”

    İnsanlardan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

   Aileden başlayayım. Mesela muhtar olacağım dediğimde annem ve babam gülmeye başladı. Sadece gülündü, etrafımda yorum yapılmadı. Sadece muhtar adayı olacağım biliniyordu. Bu projelerimi açıklamadım. Projeyi de anlattıktan sonra artık o gülümsemeler ciddi bir pozisyona büründü. Yani artık yavaş yavaş olumlu tepkiler alıyorum.

   Okuyucularımıza son sözleriniz nelerdir?

   Özetle şunu geçelim. Kalıplaşmış sistemi yıkıp yerine daha dinamik ve değişik bir sisteme geçmek istiyorum. Yani sadece muhtarlık diye geçmeyip veya küçümseyip bakmamak için biraz daha dinamik biraz daha aktif olarak valiliğe hem de belediyeye yardımcı olmamız gerekiyor. Artık o muhtarlığa girdiğinizde görürsünüz o tozlu raflarda herkesin bir ismi vardır. Orada sadece durur, başka hiçbir şeye yaramaz. Artık o tozlu raflar yerine internet üzerinden daha dinamik bir sisteme geçmek istiyorum.

 

MAHALLENİN MUHTARLARI KÖŞESİNDE YER ALMAK İSTEYEN MUHTARLARIMIZ VEYA MUHTAR ADAYLARIMIZ, 0380 524 33 34 nolu TELEFONU ARAYIP RANDEVU ALABİLİRLER..

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Alisan Kaya
    Alisan Kaya
    13.03.2014 16:01

    Ailen olarak ilk tepkimiz gulumseme idi sebebide sanirim beynimize kazinmis olan " emekli bos zamani degerlendirmek amacli yapilan eski muhtarlik" sistemi yuzunden sanirim oncelikle bizi inandirdigin icin tesekkur eder basarilar dileriz...