AİDATLAR VE KMK NEDİR?

  • 25.01.2023

   Haber kanallarında bu sıralar sıklıkla gördüğümüz site aidatları konusuna eğilmek ve toplumun bilinçlenmesi noktasında bir adım atmak gerekiyor. Kat Mülkiyeti Kanunu 60’larda hazırlanmasına rağmen 2009 yılında revize edilmiş ve daha çok 2020’lerde ihtiyaçlardan mütevellit uygulanmaya başlanmış bir kurallar bütünüdür. Apartman ve toplu yaşam alanlarının anayasasıdır.

   Değerli okuyucular, KMK yerleşik kentli toplumlar için bir velinimet, köylü toplumlar için işkencedir. Kentleşme oranı ülkemizde arttıkça KMK kıymet ve değerlenmektedir. Vatandaşların KMK’yı anlamak noktasında artık ortak alan giderlerini bir zaruret olarak görmeleri önem arz etmektedir. Bilinçli ve mantıklı yaklaşımlar yönetimleri bir yere taşırken, bilinçsiz davranışlar arafta kalan ve merdiven altı kazanımlara dönüşmüş yapılar meydana getirir.

   Peki 11 ay boyunca sesi çıkmayan kat malikleri niçin ocak ayında ses vermektedir yada çığlık atmaktadır. Değerli dostlar genel kurul tarihleri her sitenin yönetim planında farklılıklar arz eder, kimi ocak ayında olurken kimi mart kimi mayıs ayında genel kurul yapmaktadır. Her koşulda en büyük gider kalemi olan personel giderleri ocak ayında belli olan asgari ücretler ile yeniden revize edilmek zorunluluğu doğar, yönetimler artan giderleri ve ek avansları ocak ayında piyasa araştırması ile yeniden düzenlemek zorundadır. Çünkü işletme planları denk bütçe ile yapılır. Bütçe denkliğini bozan her ekonomik dalgalanma yeniden revizyona ihtiyaç duyar.

   Asgari ücret artışı öncesi bir personelin 7641 lira olan maliyeti Ocak ayında belirlenen artış oranıyla 12750 TL’ye çıktığı halde, 150 TL aidat ödeyen bir kat maliki hala aynı aidat ile ücretlendirilmek ister, yönetimler ticari mekanizmalar olmadıklarından dolayı aradaki farkı yılın ikinci ayına yansıyacak şekilde düzenlemek zorundadırlar. Bunun için en doğru denk bütçe yapma tarihi de ocak ayının 1 ile 30 arasındadır.

   Değerli okuyucular temizlik, peyzaj ve yönetim hizmetleri yanında şehrimizde deprem sebebiyle öngörülemeyen giderler maalesef artmıştır, çatı, ortak alan tamirat ve asansörlerin deprem sonrasında revizyona tabi olduğunu görmek gerekir bu maliyetlerde tabi ki kat maliklerinin ve site sakinlerinin ceplerinden çıkmak zorundadır. Burada yönetimler birden fazla yerden teklif almalı ve maliyetleri düşürecek şekilde sıkı pazarlıklar yapmalıdır. Yoksa yönetici nasıl olsa bende çıkmayacak diyerek gevşek davranışlar içerisinde bulunursa işini zorlaştırır. Yönetimler genel kurullarda ibra edilir ve sorgulanır. Faturasız her para çıkışı kat maliklerinin hesap sorması gereken yerdir. 100 kat malikinin olduğu bir sitede 20 kişinin genel kurula katıldığı bir umursamazlık yarın site sakinlerine pahalıya mal olur. Sonrasında sızlanmakta yersizdir.

   Yöneticilerinden olduğum Düzce Bahçeşehir Yönetim ve Site Hizmetleri şirketi de bu Saikler ile politika belirlemekte, vatandaşın yararına olmayacak hiçbir yaklaşıma cevaz vermemektedir. Önce insan diyerek meseleyi bir toplumsal kaynaşma olarak değerlendirmektedir. Maliyetine kaliteli iş üretme politikasıyla ticari hiçbir kaygı gözetmeden iş ve işlemler yapmaktadır. İş bu sebeple bizi talep eden kat maliklerimize bu alandan şunu beyan edeyim ki mutabakatın olmadığı hiçbir yerde çalışma yürütülmemektedir. Tercih olmak değil bir kültür oluşturmak için Belediye Başkanımız Faruk Özlü’nün kurduğu bu şirketin nice yıllar şehrimize hizmet etmesini sağlamak dileğiyle…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.