Celal Kasapoğlu üzerine

  • 12.04.2021
  • (1)

   Şehrimiz gündemi Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu’nun istifası ile Ramazana çok farklı şekilde giriş yaptı. Şehrimiz ve ülkemizde maalesef ki görmeye alışık olmadığımız siyasi ahlak ve nezaket kurallarından çokça dersler çıkarttı bizlere Celal Bey’in açıklaması.

   İki seneyi aşkın süredir her gününü birlikte geçirmiş, memleketi hak ettiği şekilde idare etme ülküsü ile aldığı sorumluluğun gereği taşın altına gövdesini soktuğuna bizzat şahit olduğum en yakın çalışma arkadaşı olarak yazıyorum.

   Aylık gelirinin çok çok üzerinde ev yapana çatı, ekonomik sıkıntısı olana nakit, işi olmayana iş, aşı olmayana aş olma gayretini bizzat gördüğüm en yakın arkadaşlarından biri olarak yazıyorum.

   Çoluk çocuğun resimden sevdiği, uyku düzenlerini babalarına göre hazırladığı, akşam yemeğini iki yıl içinde eşiyle karşılıklı bir kez bile yemeyen, memleket derdinden kör olmuş gözleri gören bir aile dostu olarak yazıyorum.

   En önemlisi de iyi niyetin suiistimalini dibine kadar gören, “hayır” diyememenin en acı tarafını bize yaşatan, başkalarını kurtaracağım diye kendisini sorun ve sıkıntı yumağında bulan dünyanın en iyi adamının kardeşi olarak yazıyorum.

   Makamlar, mevkiler, zorluklar, sorunlar hep gelip geçici şeyler bunlara tapanlar bunların altında ezilirler, bunlara tevessül etmeyenler daha da büyürler. Biz bu dünyaya başkan olmak için gelmedik, iyi insan olmak için, toplum yararına çalışmak için geldik. Kimi zaman ticaretlerimizde meydana gelen, kimi zaman işgal ettiğimiz makamlarda meydana gelen sarsıntılar doğru adam, düzgün adam olmaktan sizi alıkoyuyorsa sorun var demektir. Biz “Düz yaşayacağız, düz duracağız düz yürüyeceğiz. Dik duracağız doğru gideceğiz.”Her haliyle ve her durumu ile bizlere bunu yaşattığı için Celal Başkan’a yoldaşı olarak teşekkür ediyorum, siyaseten üzerinde taşıdığı yük ve iklimi ile bizleri hiç yanıltmadı.

   Bundan öncesi ne oldu sorusunun cevabı çok muallak değil, “ne yaptıysak inanarak yaptık, doğruda yapmış olabiliriz, yanlışta yapmış olabiliriz fakat ne yaptıysak inanarak” yaptığımızı gönül rahatlığı ile tatbik ettik. İnsanların heva ve hesevleriyle tahakküm kurduğu bu düzeni günü geldiğinde hesaplaşmak üzere yine kenara bıraktı. Bu hesapların bizim namımıza düşen tarafından çok memnunuz. Çünkü iyi olanı güzel olanı bize, batık olanı bitik olanı karşıya kaldığını toplumun tepkisinden görüyorum. İşin özü Altın çamura düşmekle altınlığından bir şey kaybetmez.

   Celal bey iş ve sorumluluklarını yerine getirememekten dolayı görevinden ayrılmadı ya da siyasi bir anlaşmazlıktan da ayrılmadı. Makamları borç ödemek için kullanan simsarlara siyaset ve ahlak dersi vererek ayrıldı. Her gidiş bir toparlanma, her dönüş yeni başlangıçlara gebedir.  Yola çıktığı insanlarla da sorun yaşamadı fakat yola çıktığını da yolda bulduğuna da satmadı

   Ekonomik şartların ağır yüklerini, siyasetten bağımsızlaştırmak her babağidin harcı değildir. Ülkemiz makamla zengin olup, kokainman olan Ayvatoğlu gibileri önümüze koyarken, Celal Kasapoğlu gibi temiz ve halis duruşu da günü geldiğinde de toplumun önüne koyacaktır. Şahsım gibi Düzceli hemşerilerimizin de inanç ve destekleriyle kısa zamanda ayağa kalkacağından ve yeniden yola revan olacağından emin olduğumuz kıymetli Başkana, her daim omuz olmaya, kardeş olmaya devam edeceğim.

   Uzun soluklu koşuların galibi ilk yüz metrede belli olmaz, önemli olan bu soluğu mevzi sonuna kadar devam ettirmektedir. Covid her ne kadar ciğerlerimize zarar vermiş bizleri biraz yıpratmış olsa da uzun soluklu koşularla boşlukta bıraktıklarını yakalayacağından hiç şüphem yok. Allah her daim kıymetli başkanımın yolunu ve bahtını açık etsin. Onunla yürümenin izzet ve şerefini de bizlere yaşatmaya devam ettirsin, bir koşulla değil her koşulda birlikteyiz bu da böyle bilinsin.

   Ezcümle, hayırlı ramazanlar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Mehmet Gel.
    Mehmet Gel.
    13.04.2021 00:40

    Doğan kardeşim. Seni tanıdığımdan beri hâlin tavrın sözlerin hep muhabbetimizi kazanmıştır. Sadık mümin muvahhid bir kardeşimiz olduguna şahit olduk. Rabbim seni sıratı müstakim den ayırmasın. Kıymet verdiysen kıymetlidir.. Sözlerini delil kabul edip Celal baskana bereket dolu bir ömür diliyorum. Liyakat sahibi idarecileri başta görmek isteriz.