Kapımızdaki terör!

 • 15.03.2016
 • Abone ol

 

Ayda bir patlamanın ve sayıca fazla ölümlü terör olaylarının yaşandığı bir ülke haline geldik.

Yani terör kapımızda.

Ben bunu siyasi beceriksizlik olarak değil konjonktürel bir durum olarak nitelendiriyorum. Türkiye terör konusunda bir ayrıma geldi. Karar verdi öyle yada böyle müzakereleri askıya alarak mücadeleye girişti.

Çoğu milliyetçi bakış gibi bende çözüm sürecini eleştirdim. PKK üzerinden muhataplık peyda edilmesine, Oslo görüşmelerine, Dolmabahçe mutabakatında varsayılan zabıt konuşma ve anlaşmaları içimize sindirmemiştik. ETA ile örneklendirilerek, İRA ile aynı çözüm perspektifinde konunun masada olmasının yanlışlığını kelli felli ideologlar, siyasetçiler anlatmışlardı. Devletin üç beş çapulcu tasnifinden “asi çocuklar” yumuşamasına boğulması terörü meşrulaştırdı. PKK vahşiliği hukuk mücadelesi gibi algılandı.

Ankara Kızılay’da patlayan bombadan sonra PYD-PKK örgüt mensuplarının olayla ilgili yorumları olayların bu hale geliş sebebini gün yüzüne koyuyor gibiydi.

Başkent Amed yanıyorsa Ankara da yanacak.” Bu bakış ayrılıkçı hareketin terörü metropollere taşıma girişiminin tezahürü olarak sloganlaşıyor. Peki terör batıya yansırsa ne olacak?

Esnaf esnafa, komşu komşuya, kardeş kardeşe olağan şüpheyle bakacak. İnsanların birbirini oralı buralı ocu bucu diye fişlediği dönemler gelecek. Kahve taramaları, mahalle baskınları oluşturulacak. Kavgalar çıkacak, kanlar akacak... 80 öncesi mumla aranacak.

Bundan zararlı çıkacaklara gelince kesinlikle Türkler ve kesinlikle Kürtler...

Suriye’de her istihbarat örgütüne para karşılığı satmadığı hiç bir mahremi kalmayan,canlı bomba taciri Salih Müslim viskisini yudumlarken şehir şehir sokak sokak yankılanacak feryatları hiçbir uluslararası medya yaşamayacak. Bugün Türkiye’den intikam almak isteyen votkacılar derneği Rusya’nın kışkırtmaları yavrum diye ağıt yakan annelerin acılarını dindirmeyecek. Ülkemizin batısınada doğusunada barış değil adalet hakim olmazsa hepimizin canı yanacak. Bunu bilhassa Kürtlerin anlaması gerekiyor.

Türklerde sabır kasesini biraz daha genişletmeli büyütmeli. Tahammülünü sevgiden yana, her şeye rağmen kardeşlikten taraf olarakerdem ve alicenaplığıyla hareket etmeli. Elbette dişe diş göze göz. Kökü kazınana kadar bölücülükle, zorbalıkla mücadele fakat masuma siper olma gayretinden vazgeçmemeli. Garibin milliyeti yoktur. Garip ademdir. İnşaat işçisine PKK militanı muamelesi yapma paranoyası terkedilmelidir.

Şunu unutmayalım ki bazen ite kaka yada maalesef vura vura birlikte yaşayacağız. Ankara’daki saldırılar her gün tekrarlansada bu devlet bu topraklardan bir karış bile vermez!

Terörle ilgili yazılara 21 Mart’tan sonra biraz daha ağırlık vereceğiz gibi görünüyor. PKK Bahar Serdilhanları için talimatnameleri gönderdiği konuşulan bir konu. Yaz ile birlikte karakol saldırıları, devriye polis saldırıları, canlı bomba ve askeri operasyonlar artacağından hiç şüpheniz olmasın. İnşallah bu olaylar Şehitlerimizin olmayacağı şekilde son bulur.

Bir de saldırıdan hemen sonra ABD Büyükelçiliğinden yayılan bir istihbarat notu ortalıkta geziyor. 2 gün önceden uyarıldılar diyerek MİT uyumakla suçlanıyor.Tesadüfi olarak gördüğüm 4 mart tarihli Tuğgeneral İstihbarat başkanı e-imzalı belgede Suriye’den ülkemize giren bir şüphelinin Ankara Bahçelievler 7. Cadde mevkiinde keşif yaptığı ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildiriyordu. Yani 10 gün önce zaten istihbarat güvenlik güçlerine verilmiş idi. Burada suçlanması gereken bizzat haber verilmiş ilgili birimler gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde bu hususun ayrıntıları da belli olacaktır.

Ankara saldırısıyla yine hanemize yas büründü. Acı soframıza çöktü. Her şeye rağmen Allah birliğimizi bozmasın diyerek saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerineMevla’dan sabırlar diliyorum. Ülkemizin ve ayrılmaz milletimizin başı sağ olsun.

Hala birlikteysek umut var demektir.

 • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Erhan
  Erhan
  15.03.2016 23:12

  Yazdin cizdin eline sağlık lisenin ilk yıllarını hatirla; sizlere ayrım yaptıran zihniyet yine aynı Allah terörü ve destekçilerin belasını versin

 • Salim
  Salim
  15.03.2016 15:09

  Siyasi görüşler ve fikriyatlar ne olursa olsun ortak paydamız vatan olduktan sonra gerisi teferruattır