GÖSTERİŞ ve İSRAF HARAMDIR!

  • 11.03.2016
  • Abone ol

 

   Yüce dinimiz İslam toplumsal bir çok sorunumuza reçeteler sunar. Ayet ve Hadislerin inovasyonu ve yansımaları çağlar aşarak inananlara rehberlik eder. İslam kapı kapı gönül gönül genç zihinlere girer iken Mekkeli müşrikler, Hz. Peygamber’in “gençlerle genç olmasından, insanların hallerine ortak olmasından, gösteriş ve riyadan uzak olmasından” yakınırlardı. Ona hangi teklifler ile gidebileceklerini bilmezlerdi.

   Meşhur “sağ elime güneşi sol elime ayı verseniz, önüme altından dağlarda yığsanız ben davamdan vazgeçmem” haykırışı Müslümanın her konuya bakışı olmalıdır. Mala, mülke,paraya arabaya tamah etmemelidir. Tav olmamalıdır israfa ve gösterişe girmemelidir.

   Hususiyetle hicret sonrası mülki idarenin hem dini hem siyasi liderliğini yapan Efendimiz, gösteriş içerisinde değildi. Çokça Hadis alimi nakillerinde onun kimi zaman açlığa kimi zaman bolluğa rağmen asla israf etmediğini, o dönemin en güzel atına binme, en özel sarayında yaşama gibi düşük fikirler içerisinde olmadığını bize nakletmişlerdir. O Allah-u Teala’nın yüce kelamına aykırı hiçbir şeyin içerisinde olmadığı asırların tatbikidir.

   Fakat İslam toplumu 4 Halife dönemi sonrası bir gelişim ve değişim yaşadı.Fıratın kenarında kaybolan kuzunun hesabının sorulmasından çekinen Hz.Ömer’den, beytül malın mumu benim şahsi mumum diyerek hak hukuk kavgası veren Hz. Ali’den Emevi saraylarına “ben Ümmetin ihtişamıyım” diyen lider israfının dönüşümünü yaşadı. Bu dönüşümü de birçokMüslüman içine sindirmedi. Çünkü İslam’ın ihtişamı kalplerin fethiydi. Dış görünüşü değil ince ruhu kapsardı.

   Hz. Ebu Zer’in emevi zenginliğine yaptığı uyarılar dün gibi kulaklarımızda yankılanmalıdır.

   Gösteriş ve riya bizlerin dini hassasiyet ve dinamiğini öldürüyor. Kalplerimizi ebedi alemlere kapatır iken bu dünyanın nimetleri için atmayacağımız takla girmeyeceğimiz kılık kalmıyor. Ne acı bir değişim...

   İslam toplumunun bu değişimi çağlar aştı. Günümüzün kapılarından da içeri giriyor. Her yerde bu bozulmalar söz konusu, hepimizde biraz var diye mazur görülmemeli.

   Kaldı ki temsiliyet her tür siyasi ve dini oluşumu rehber kabul ediyor ise İslam fikrini de yansıtması gerekir. “Ben temsil ettiğim insanları böyle mi temsil edeyim” diyor isek o toplumun en temiz zümresi görülmesi gereken Müslümanlarda mütevazilikle, gösteriş ve riyadan uzak Peygamberi duruşu ile temsil edilmeliler. Tabi ki bu şuur ve hissiyat bünyede var ise... yoksa zaten münafıkça davranmak en zelil durumdur...

   ”yiyiniz, içiniz, fakat isrâf etmeyiniz; çünkü Allah israf edenleri sevmez.” buyruğunu güncel araç meselesinden incelediğimizde araç Audi de olsa, Passat da olsa Beytul mal (devlet malı) olarak kabul ediliyorsa, alınıyorsa haramdır.

   Başkan şahsi malı ile almışsa kimsenin zaten söz söyleme hakkı yoktur. Kul caps yaparak uyarır ancak Hz. Allah hesabını sorar. Şüphesiz onun hesap günü her günden yakındır. Onun hesabından ise kaçış yoktur.

 

   Arap Tarihçi El Mesudi’ nin bir anekdotu ile ibret vesikasını idarecilerimize yeniden hatırlatalım.

   Hz. Ömer de (r.a.) Hz. Ebu Bekir gibi çok alçakgönüllü, elbisesi beş-on parça yamalı, Allah'a itaatli ve İslâm'ı uygulama konusunda kararlı ve tavizsiz idi. Valileri ve memurları da tıpkı kendi gibiydi. Çünkü, kendi yaşantısı ve uygulamalarıyla onlara en büyük örneği oluşturuyordu. Onu Medine'de bazen omzunda kırba su taşırken görmek mümkündü. Genellikle deveye binerdi; valileri de öyleydi. Zamanında zenginlik artmasına rağmen, o kendini hiç değiştirmemişti. (Mes'udî, 2/303)

   Selam ve dua ile...

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Hakan Kayikci
    Hakan Kayikci
    11.03.2016 23:44

    Simdi bu yaziyi okuyanlar seni taraf gorebilirler , evet taraf olmussun ama "hak" tarafinda durmussun , helal olsun.. Her muslumanin gostermesi gereken dusturlarin uzerine dusmus , perderi kaldirmissin. Agzina saglik.. Toplumun duzelmesi adina attigin her adimda Allah yar ve yardimcin olsun.