BASKI...

  • 17.02.2016
  • Abone ol

 

   Bu nedir arkadaş her yer taassup, her yer ocubucu, her yer bir etiket oldu gitti. Evde çocuk, işte patron, mahallede muhtar, caddede belediye, köyde ağa baskısı. Fikirde parti, dinde tarikat, fıkıhta mezhep baskısı.

   Cereyan eden her olaylara alakasız alakasız yorum baskısı, pencerenin diğer tarafından bakana ört camı baskısı. Rejim değişsin  diyene olmaz “kalsın kokuşmuş yapı” baskısı. Değismesin diyenlere sizin kadar namuslu çocuğu görmedik baskısı. Geometrik oluşumlara edebi baskı, fiziksizlere tarihi...

   Sürünen bürokrasiye emekleme baskısı, saat beşe kadar çalışana dört kırkbeş baskısı. Belediye başkanına caps, çamur bataklığı yollarımıza asfalt, köyleri çöp deposu olanlara bedava kömür vermeyik baskısı.

   Askere teröre göz yumma, polise duvarlara slogan baskısı. Montaja asıl, gerçeğe örtme baskısı. Anayasa paketlerine, baba baskısı... Masalara oturanı kaldırma, posterleri indirme, survivorıizletme baskısı. Askeri ücrete açlık sınırı, memura yüzde dört baskısı.

   Tek yöne çevrilmiş yollarda tersten gelen gayrinsafimilli hasıla baskısı. Güzelim trafikçiye cezaları atlamama halka atlama baskısı.Kaldırımdan kaldırma, tepelerden indirme baskısı.

   Bu araherşey çok karıştı. Eskiden “zam” diye bağırırdı halkımızın coğu, şimdi “baskı” diye fısıldıyor. He bu tek taraflı meydana çıkmış bir şey değil asırlardır genetiğimize işlemiş bir mikrop. Her zümremiz böyle. İşte bu mikrobun antikorunu bulamadığımız için her münazaramız ya hastanede bitiyor ya da bir daha konuşmamakta.

   “Bir tartışmanın galibi mağlup olanıdır” der Cemil Meriç. Çünkü mağlup olan akıllı ise fikir terazisinde  bir kere daha tartar fikirlerini. Yenilen geliştirir. Galip zaten her daim zaferin verdiği eda ile yerinde sayar. Bizde işler değişmiyor. Galipte mağlupta baskılayarak aynı sabitliğe boğulup kalıyor. Ne gelişmesi...

   Siyaseten iktidarı nasıl suçlayacaksın, söz diyecek olan muhalifin kelamı boş ise adamlarda haklı malzeme bu...Tatbiki mevcut erklerimizde muhalefet baskısının yansıması.

   Böyle salakçada düşülür mü demediğimiz zaman, anlamaya, sorunu ya da çözümü bulmaya yakınlaşırız. O zaman işlerimiz kolaylaşır eksenimiz sevgiye tahammüle endekslenir. Uzak gelecekte  bir gün olur herhâlde umut varız.

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.