Er'den Düzce Günleri yorumları

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Dünya Düzce Günlerinin geleneksel hale getirilip kutlanmasının kentin marka değerini yükseltecek olması nedeniyle doğru bir proje olduğunu ancak, sonbaharda yapılacak ikinci bir konserin ekonomik gerçeklerden uzak yanlış bir yaklaşım olacağını belirtti.

Er'den Düzce Günleri yorumları
10.08.2022 - 14:26
Güncelleme 10.08.2022 - 14:35
Haber Merkezi

   İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce'nin uzun zamandır bir festivale ihtiyaç duyduğunu belirterek gerçekleştirilen orgonizasyon için Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'ye teşekkür etti. 

   Er; “Düzce uzun zamandır ihtiyaç duyduğu, yaklaşık son 15 yıldır unutulan, sosyalleşme ve bir araya gelme adına önemli bir organizasyonu tecrübe etmiştir. Bu başarılı organizasyonda emeği gecen başta Sayın Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü olmak üzere tüm Belediye çalışanlarını ve emekçi kardeşlerimizi tebrik ediyoruz.

   1-8 Ağustos tarihleri arasında ilki yapılan Dünya Düzce Günleri adı altında düzenlenen bu organizasyonun geleneksel hale gelmesinin ve bu bağlamda her yıl kutlanmasının da kentin marka değerine katkı sunacağını düşünüyor ve destekliyoruz.
Lakin Belediye Başkanımız Sayın Faruk Özlü festivalin sonunda yapmış olduğu basın tarafından yayınlanan ve ‘ müjde’ adı altında Düzceliler ile paylaşılan açıklamasında bu sonbaharda da yeni konserler ve harcamalar yapılacağını ifade etmesini abartılı, ekonomik gerçeklerden uzak, Düzcelilerin hassasiyetlerine aykırı ve popülist bir tavır olarak gördüğümüzü ifade etmek isteriz” ifadelerini kullandı. 

"KIŞ GELİYOR VATANDAŞIN MASRAFLARI ARTACAK"

    Düzce’de insanların ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşadığını belirten Er, “ Sayın Başkan Ülkemiz ve Düzce ‘nin başta dar gelirli insanları, farkında mısınız bilmiyoruz ama ciddi geçim sıkıntısı çekmektedir. Kış yaklaşmaktadır, vatandaşın masrafları artacaktır. Bütçesi Düzce Belediyesi tarafından ve dolayısı ile Düzcelinin su faturaları, ödediği vergi ve harçlar başta olmak üzere verdiği paralarla karşılanan bu tip organizasyonlara harcanan para zaten hali hazırda incelenmesi gereken bir husus iken yeni ve bizce israf denilebilecek harcamalara girmemek, popülist tavırlarla kamu kaynaklarını israf etmemek gerekmektedir” şeklinde konuştu. 

   Büyük bütçeli konser organizasyonlarına harcanacak parası olan Düzce Belediyesi’nin suya yaklaşık yüzde 74 oranında neden zam yaptığını soran Er, “Sayın Başkan son Belediye Meclisinde alınmasına vesile olduğunuz kararlar doğrultusunda su parasından tutun da, Belediye hizmet ve vergilerine kadar birçok alanda ‘yüksek’ zam konusu gündeme gelmiş ve onayınıza sunulmuştur. Onaylar iseniz Düzceliler artık faturalarını %90’a varan oranda zamlı olarak ödeyecek, bütçeleri biraz daha zorlanır hale gelecektir. Örneğin meskenlerde 25 metreküpe kadar olan ücret 3,75’ten 6,50'ye çıkmıştır. 

   Yani sadece haneler dahi su faturalarını yaklaşık %74 oranında yüksek ödeyecektir.  Madem 3 ay içerisinde 2 tane büyük bütçeli konser organizasyonunda sanatçılara başta olmak üzere birçok kaleme harcayacak paranız var neden su ’ya, vergilere ve benzeri birçok kaleme zam yapıp parasını vatandaştan alıyorsunuz. Paranız yok ise ve bunun için örneğin suya zam yapıyorsanız 2-3 ay zaman diliminde Düzcelinin parasını bu şekilde harcıyorsunuz. 1 Yılda 1 konser serisine harcanan para yetmedi mi?" ifadelerini kullandı. 

   Er, “Vatandaştan alacağınız zamlı faturaların gelirlerini daha dikkatli harcayın. Bu tavrınızı ve kararınızı gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. İsraf haramdır. Bir konser organizasyonu bir yılda yeterlidir. 2-3 ay sonra yapacağınız ve yine vatandaşın paraları ile finanse edeceğiniz konser organizasyonu ise israftır. Lütfen kendinize gelin. Önce 1-8 Ağustos’ta düzenlenen organizasyonun maliyetini kamuoyu ile paylaşın ve akabinde Düzcelinin vergilerini ve ödemelerini daha dikkatli ve hassas harcamaya özen gösterin İsraftan uzak durun. Bu kadarı 'Yeter' Sayın Başkan” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.