"Ölüm korkusu ile ekmek derdi.." Mevsimlik Tarım İşçileri Düzcede

  • 17.07.2020
  • Abone ol

 

   Ben direk konuya giriyorum. Keza derdim "mevsimlik tarım işçileri."

   Türkiye İstatistik Kurumu İşgücü Anketi 2018 Mart dönemi sonuçlarına göre 4 milyon 983 bin kişi tarımda mevsimlik çalışıyor.

   Adıyaman, Batman, Diyarbakır,  Mardin, Şanlıurfa, Şırnak  gibi iller başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndenolangezici mevsimlik işçi,  ilkbahardan başlayıp sonbahara kadar Türkiye'nin farklı bölgelerineçalışmaya gidiyor.

   Peki ne zaman Düzce'deler? Şimdi!

   Geldiler ve Eylül ayı sonlarına kadar ilimizde olacaklar.

   İşçiler yılın her ayında örtü altı seracılık, sebze, şekerpancarı tarlalarında çapalamave hasad yapıyor, çay, ayçiçeği, kayısı, narenciye, pamuk ve fındık topluyor...

   Salgın sonrası

  • İçişleri Bakanlığı4 Nisan'da İl Vailiklerine "Koronavirüs Tedbirleri/Mevsimlik Tarım İşçileri" konulu yazıgönderdi. Yazıya göre ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca bir komisyon kurulmuş olmalı.
  • İşçi alan ve işçi veren iller arasında sağlam bir iletişim kurularak kaçişçiye ihtiyaçolduğu tespit edilmiş ve buna göre seyehat edebilecek işçiler belirlenmiş olmalı.
  • Ayrıca, mevsimlik tarım işçileri, kendi memleketlerinden sağlık kontrolleriyapılmış ve  seyrekleştirme kurallarına uygun toplu ulaşım araçlarıyla ilimize gelmiş olmalı.

   Acaba bu adımlar uygulandı mı?

   -Düzce'nin kaçmevsimlik işçiye ihtiyacı var?

   -Şu anda kaçmevsimlik işçi burada? Ne kadar daha gelecek?

   -Sağlık kontrolleri illerinden çıkarken yapıldı mı? Burada bir kontrol yapıldığını biliyoruz. Düzenli sağlık kontrolleri yapılacak mı? Onların sokağa çıkma yasağı yoktu. Hasat zamanında ekmeklerinin peşinde çalıştılar hep.

   -Nerede, hangi koşullarda barınıyorlar? Nasıl barınacaklar?

   -İhtiyaçları nasıl karşılacak?

   Daha ne çok soru var...

   "Ölüm korkusu ile ekmek derdi"

   İşte tam bu cümle mevsimlik tarım işçilerini, yanlarındaki ufacık çocuklarını ve yaşamlarını anlatan cümle. Onlar değil miydi daha geçen yıl bizimle sel suları altında olan...

   Anlayacağınız gelen dertli, yerleşik olan dertli. Nasıl olacak bu denge?

   Hem mevsimlik işçiyi hem yerleşik halkı korumak için neler yapılıyor?

   Bunu benden başka merak eden yok mu?

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.