Prof. Dr. Naci Görür ''uzatmaları oynuyoruz'' diyerek 7,2 büyüklüğünde depremi işaret etti

"Derin Uğultu" belgeselinin galasına katılan Bilim Akademisi üyesi Naci Görür, yıllardır uzmanlar tarafından dikkat çekilen olası İstanbul depremi ve yıkıcı etkisi için, “Artık uzatmalara geçildiğini” söyledi. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, 'Derin Uğultu' deprem belgeselinin galası gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Naci Görür ''uzatmaları oynuyoruz'' diyerek 7,2 büyüklüğünde depremi işaret etti
24.06.2022 - 12:18
Güncelleme 24.06.2022 - 12:21

  Programa Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de katılarak İstanbul için uyarılarda bulundu.

   İstanbul'un en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehdidi altında olduğunun hatırlatan Görür, ''30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz'' açıklamasında bulundu.

   Naci Görür, deprem anında daha fazla risk altında olabilecek bölgeleri de bir kez daha hatırlattı. Görür, ''Haliç'ten başlayıp Silivri'ye kadar kıyıdan itibaren 10 kilometre şerit içerisindeki yerleşim alanları daha fazla tehdit altında olacak'' şeklinde konuştu.

   Marmara Denizi'nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın megakente etkisinin büyük olması bekleniyor.

   Geçtiğimiz ay da bir uyarıda bulunan Naci Görür, Avrupa yakasında Silivri'ye kadar olan tüm bölgeyi 'Cehennemin için' olarak tanımlamıştı.

   Görür, bu bölgenin çürük malzemeden oluşan jeolojik yapısı dikkat çekmiş, ''Karada aktif faylar yok ancak, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir. 7.2 büyüklüğündeki bir deprem, Küçükçekmece'den Büyükçekmece'ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir'' diye konuşmuştu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.