Herkes 6’lı Masanın adayını merak ediyor! Kesici’nin ismi de konuşuluyor

Ankara kulislerinde; 6’lı masanın, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’yi de değerlendirebileceği konuşuluyor.

Herkes 6’lı Masanın adayını merak ediyor! Kesici’nin ismi de konuşuluyor
19.12.2022 - 16:43
Haber Merkezi

   Ankara kulislerinde; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla ilgili son gelişmelerden sonra, altılı masanın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için farklı isimler üzerinde durduğu konuşuluyor.

   Bu isimlerden bir tanesi de CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici. Kesici ismine, CHP haricinde altılı masadaki diğer partilerin de sıcak bakabileceği söyleniyor.

   İlhan Kesici; ODTÜ Endüstri Mühendisliği'nde lisans bölümünü okudu ve yüksek lisans yaptı. Bradford Üniversitesi Proje Planlaması Merkezinde "Ekonomik Kalkınma ve Altyapı Projeleri" ve Londra Kraliyet Kamu Yönetimi Enstitüsünde "Kamu Yüksek Yöneticiliği" eğitimleri aldı.

   1972 ve 1977 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda Proje Başmühendisliği ve Daire Başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi. 1977 ve 1981 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) İktisadi Planlama Dairesi Ulaştırma-Haberleşme Sektörü Uzmanı olarak çalıştı. 1981 ve 1984 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatında Kamu Yatırımları Daire Başkanı oldu. 1984 ve 1985 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda Koordinasyon Genel Müdürü oldu. 1985-1987 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Topluluğu Nezdinde Daimi Delegasyon Başkan Yardımcılığı, 1987-1990 yıllarında Müsteşar Müşaviri, 1991 ve 1993 yıllarında DPT Müsteşarlığı yaptı. Aralık 1991 ve Ağustos 1993 tarihleri arasında Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyeliği yaptı.

ANAP’TAN İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU

   1994 Türkiye yerel seçimlerinde ANAP İstanbul belediye başkan adayı oldu fakat seçilemedi.  1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi'nden  Bursa milletvekili olarak meclise girdi. 20. dönemde Dış İlişkiler Komisyonu, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği yaptı.

2007’DE CHP’YE KATILDI

   22 Mayıs 2007 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisine (CHP) katıldı ve 2007 Türkiye genel seçimlerinde CHP İstanbul 1. bölge milletvekili olarak meclise girdi. 23. dönemde de Türkiye-Avrupa Birliği Karma ve Parlamento Komisyonu Üyesi oldu. 28 Eylül 2010 tarihinde partisinden istifa etti.[6] 2015 yılında CHP'ye tekrar katıldı ve hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısını geçemediği Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde CHP İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Ağustos 2015 tarihinde İlhan Kesici, seçim hükûmeti kurmakla görevlendirilen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından bakanlık teklifi gönderilen beş CHP'li politikacı arasında yer aldı. Diğer dört CHP'li gibi Kesici de Davutoğlu'nun gönderdiği bakanlık teklifini reddetti. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi. Bu dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Delegasyonu Üyesi olarak görev yaptı.

İLHAN KESİCİ'NİN EŞİ, SÜLEYMAN DEMİREL’İN YEĞENİ

   Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel’in kızı Binhan Demirel’le evli ve bir çocuk babası.

   Kesici’nin Düzce’den de dostları olduğu ve kendisini desteklediği biliniyor.