Sönmez'den hava kirliliği açıklaması: BU ANLAYIŞLA BİRİNCİ SIRAYA ADAYIZ!

2021 Dünya Hava Kirliliği raporunda Düzce'nin hava kirliliğinde Avrupa'da 5'nci olması üzerine Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, "Mevcut anlayışla Düzce hava kirliliğinde 1. sıraya adaydır" dedi.

Sönmez'den hava kirliliği açıklaması: BU ANLAYIŞLA BİRİNCİ SIRAYA ADAYIZ!
24.03.2022 - 12:07
Güncelleme 24.03.2022 - 12:19
Haber Merkezi

   2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu’nda Türkiye, hava kirliliği sıralamasında Düzce Avrupa'da havası en kirli 5'nci kent olarak kayda geçti.

   Konuya ilişkin açıklama yapan Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez, mevcut anlayışla Düzce'nin birinci sıraya aday olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

   "2020 yılı Hava Kalitesi raporunda Avrupa'nın en kirli şehirleri listesinde Düzce 11. sırada yer almıştı. Ardından gerek belediye,gerekse valilik bir takım girişimlerde bulunmuşlardı.Buna devamla Düzce Mahalli Çevre Kurulu 11.01.2021 tarih ve 2021/24 sayılı kararıyla hava kirliliğini önlemek için 30 maddelik bir karar almıştı. Bu kararı ve alınması kararlaştırılan tedbirleri eleştirmiştik. Bu 30 maddelik tedbirin yeni bir şey  olmadığını ve çare de olmayacağını söylemiştik. Maalesef  haklı çıktık. Türkiye’de 2. Avrupa’da ise 5. havası en kirli şehir mertebesine çıktık.

     Düzce’de teşvik kapsamında organize sanayi bölgeleri kurulurken en çok söylenen’’Efendim  herkesi almıyoruz.Çevreye duyarlı ,kirlilik yaratmayan sanayi kuruluşlarına yer veriyoruz’’ deniyordu. Görülüyor ki gelen geçmiş. Kömür,egzoz vb kirleticiler yanında kendi elimizle bunlara birde sanayi kirliliği eklemişiz. En son raporlara baktığımızda  hava kirliliğinin % 30 u fabrikalardan kaynaklanmaktadır.
 
    Bu da yetmemiş daha geçen yıl 196 Hektar olan 1. Organize Sanayi Bölgesi 415 Hektarlık genişletme planıyla , Hacıahmetler köyü 1.sınıf tarım toprakları da sanayiye açılmıştır. İşin acı tarafı  Düzce’de hava kirliliğini önlemekle yükümlü olan kurumların da bu kararda imzaları var.
 
   Mevcut  anlayışla Düzce hava kirliliğinde 1. Sıraya adaydır"

"ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ SUNUYORUZ"

   "Biz Vatan Partisi olarak tekrar çözüm  önerilerimizi sunuyoruz. Farklı çözümü olan varsa açıklasın. Bu konuda samimiyet ve irade eksikliği var.

   Önerilerimiz:

   1- Düzce kuzey bölgesine kaymalı. Ovanın ,tarım topraklarının imara , sanayiye açılmasına son verilmeli. Birinci sınıf tarım arazilerindeki imar kararları iptal edilmelidir.

   2- Kömür kullanımı kesinlikle yasaklanmalı. Doğal  gaz dağıtımı kar hesabıyla değil, hava kirliliği sorunu gözetilerek halk sağlığı gözetilerek yaygınlaştırılmalıdır.

   3- Doğal gaz bağlatmada ekonomik yetersizliği olan yurttaşlara kredi ve benzeri destekte bulunulmalı. Hiç yoksa doğal gaz sobası ile ısınmaları sağlanmalıdır.

   4-Kirlilik yaratan fabrikalar kamu eliyle denetlenmeli. Kesinlikle kirlilik yaratmaları önlenmeli. Gerektiğinde kapısı mühürlenmelidir"

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.