Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları; "KİRA BEDELLERİNİ 3 YIL DONDURUYORUZ!"

Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları basın açıklaması yaptı. Adaylar, kira bedellerini 3 yıl donduracaklarını söyledi.

Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları; "KİRA BEDELLERİNİ 3 YIL DONDURUYORUZ!"
9.05.2023 - 11:53
Haber Merkezi

   Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları Düzce Belediyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamayı Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayı Gözen Esmer yaptı.  Halkın kira yükü altında ezildiğini ifade eden Esmer, kira bedellerini 3 yıl donduracak ve sözleşmelere tavan bedel belirleyecek kanun önerisi hazırladıklarını açıkladı. 

   Esmer, çağdaş ve güvenli barınma hakkının temel haklardan olduğunu ve güvenli, sağlıklı, çağdaş konutların ancak devlet eliyle sağlanabileceğini kaydederek, Vatan Partisi’nin 5 yıl içinde konut sorununu çözeceğini ifade etti. Esmer, Türkiye’nin zorlukları aşmak için köklü değişikliklere ve kararlılığı ihtiyacı olduğunu ve bu iradeyi gösterecek kadrolara sahip tek partinin Vatan Partisi olduğunu belirterek Düzce halkına Vatan Partisi’ne oy verme çağrısı yaptı. 

   Açıklamanın ardından Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları ve partililer kira bedelleriyle ilgili kanun önerisini Düzce halkına anlatmak üzere ilçelere hareket etti. 

   Milletvekili Adayları ve Partililer yaptığı basın açıklamasında ilk olarak şunları söylediler; "Değerli Düzceliler, Halkımızı perişan eden kira bedelleri enflasyon ateşini yükselten en önemli etken haline geldi. Kiraların anormal şekilde yükselişi, artık milletimizin ortak sorunudur." 

   "Çağdaş ve güvenli barınma hakkı vatandaşımızın temel haklarındandır" diyen Vatan Partisi Milletvekili adayları sözlerine şöyle devam ettiler; "Herkese sağlıklı, güvenli, depreme dayanıklı ve uygarca yaşayabileceği bir konut sağlamak devletin görevidir. Konut sorunu serbest piyasanın insafına bırakılamaz. Devlet vatandaşın bu temel hakkını sağlamalıdır. Vatan Partisi beş yıl içinde bütün ailelerin çağdaş ve güvenli konut ihtiyacını çözüme kavuşturacaktır. 

   En son yaşadığımız depremler de göstermiştir ki, güvenli konutlar ancak devlet eliyle yapılabilir. Canımızı özel çıkar sistemine, rantçı anlayışa emanet edemeyiz!

   Şu an hayat pahalılığı tahammül edilmesi çok zor bir seviyededir. Vatandaşımız kira yükü altında ezilmektedir. Bu durumda yapılacak iş bellidir: Kira bedellerini 3 yıl dondurmak ve kira sözleşmelerine tavan bedel belirlemek. Ülkemizin sorunlarına köklü çözümler getiren, zorlukları aşma iradesini ortaya koyan Vatan Partisi olarak kira sorununa ilişkin bir kanun önerisi hazırladık."

   Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları kira sorununa ilişkin kanun önerilerini okudular. Kira sorununa ilişkin kanun önerisi maddeleri şöyleydi;

   "1)Kira Bedellerini 3 yıl donduruyoruz.
   2) Yeni kira sözleşmeleri için tavan bedel uygulanmasını öneriyoruz
   3)İlçe belediyelerinde, kiracıların, kiralayanların, halk örgütlerinin ve belediye temsilcilerinin oluşturduğu Kira İzleme kurullarının kurulmasını ve kira tavan bedellerinin bu kurullarca belirlenmesini talep ediyoruz. Kira tavan bedelleri belirlenirken, arsa rayiç bedelinin, bina yaşının ve teknik özelliklerin dikkate alınmasını öneriyoruz.
   4)Kira İzleme Kurullarının belirlediği bedellerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak olan Kira İzleme Merkez Kurulu tarafından denetlenmesini öneriyoruz. 
   5)Resmi veya resmi olmayan farklı kira sözleşmelerinin uygulandığının saptanması durumunda, sözleşmeye taraf olanlara para cezası uygulanmasını öneriyoruz."

   Son olarak Vatan Partisi Düzce Milletvekili Adayları; "Değerli Düzceliler, Türkiye artık büyük kararların eşiğindedir. İçinde yaşadığımız bozuk sistem pansuman tedbirlerle düzeltilemez durumdadır. Köklü değişikliklere, zorlukları aşacak iradeye ihtiyaç vardır. Vatan Partisi halkın sorunlarını bu kararlılıkla çözecek programa ve kadrolara sahip tek partidir. 
'Evler mezarımız olmasın!Kira yükü altında ezilmeyelim!'
Oylar Vatan Partisi’ne, Vatan Partisi Meclis’e " dediler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.