Vatan Partisi’nden eylemdeki işçilere destek

Toplu sözleşme hakkı elde edebilmek için 19 Temmuz tarihinde fabrikadan ayrılmama eylemi başlatan ve bu nedenle işten atılan Mas-Daf işçilerine bir destek de Vatan Partisi'nden geldi.

Vatan Partisi’nden eylemdeki işçilere destek
4.08.2022 - 15:28
Haber Merkezi

   Mas-Daf yönetiminin eylem yapan işçileri işten çıkarmasının ardından Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez konuyla ilgili açıklamada bulundu. Sönmez; Sendikaya üye olan işçiyi işten atan işverenlere tazminat değil hapis cezası verilmeli" dedi.

   Sönmez'in açıklmasının devamı şu şekilde: "12 yıl önce MAS DAF fabrikasında işçiler sendikaya üye odluları için işverenden görmedikleri eziyet kalmamıştı. Hatta işverenin güvenlik müdürü işçilerin üzerine araba sürmüş, işçiler yaralanmıştı. İşçiler anayasal hakkı olan sendikaya üye oldukları için tamamı işten atılmıştı. 

   Yargı sürecinde mahkeme işçileri haklı bulmuş ve işe iade kararı vermişti. İşveren buna da uymayarak tazminatları ödemiş, işçileri geri almamıştı. Şimdi 12 yıl sonra yine aynı işveren,aynı fabrika, yine işçiler sendikaya üye olduğu için 61 işçinin 1 Ağustos itibarıyla işlerine son verildi.

 Böyle yasa olmaz

   İşçiler fabrika önünde bekliyor. İşveren sendikayı kabul edip toplusözleşme masasına oturmuyor. Daha önce de mahkeme kararına uymamış tazminat ödemişti. Böyle yasa olmaz. Sendikaya üye olan işçiyi işten atan işverenlere tazminat değil hapis cezası verilmeli. 

   Sayın valimiz, belediye başkanımız,ticaret odası başkanımıza da sesleniyorum. Gözümüzün önünde evlatlarımıza, kardeşlerimize köle muamelesi yapılıyor. Buna göz yumacak mıyız. Düzce’nin insanına, işçisine sahip çıkmayacaksak nesine sahip çıkacağız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.