Erkan Baş konuyu meclise taşıdı: Bakana MAS-DAF işçilerini sordu

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Düzce'de sendikalaştığı için işten çıkarılan 112 MAS-DAF işçisini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

Erkan Baş konuyu meclise taşıdı: Bakana MAS-DAF işçilerini sordu
26.07.2022 - 13:27
Haber Merkezi

   TİP Genel Başkanı Erkan Baş, MAS-DAF işçilerinin sendikalaşma faaliyeti yürüttükleri gerekçesiyle işlerine son verilmesini TBMM gündemine taşıdı. 

   Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Türkiye'deki işçilerin sendikalaşma oranlarının düşüklüğüne dikkat çekerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

   Soru önergesinde Bakan Bilgin'in önceki günlerde sarf ettiği "Sendikal özgürlüğü kısıtlayan zihniyeti yıkmak lazım" sözlerini hatırlatan Erkan Baş, "Düzce’de MAS-DAF işçileri tam 12 yıldır Anayasa’da yer alan haklarını kullanarak sendikalaşmaya çalışıyorlar ve hala da yetki itirazları nedeniyle bu haklarına ulaşamamış durumdalar. İşçiler bu durumu protesto ediyorlar" dedi.

   Baş, soru önergesinde sendikalaşma faaliyeti yürüttüğü için 112 MAS-DAF işçisinin işine son verildiğine dikkat çekerken, "Türkiye’de son 5 yılda sendikalaşma nedeniyle işten çıkarılan işçi sayısı nedir?" diye sordu.

   TİP Genel Başkanı, Bakan Bilgin'e şu soruları yöneltti:

   1. İşçilerin sendikalaşma özgürlüklerini engelleyen yetki itirazı sorununu ortadan kaldırmak için Bakanlığın herhangi bir çalışması var mı?

   2. MAS-DAF işçilerinin üzerine araç süren, işçilerin sendikalaşma haklarını engelleyen işveren hakkında herhangi bir cezai işlem yapıldı mı?

   3. Sendikalaştıkları için işten çıkarılan ve mahkemeler tarafından işten çıkarma gerekçelerinin sendikalaşma olduğu teyit edilen 112 işçinin işe geri başlatılmaları için Bakanlık herhangi bir yaptırım uyguladı mı?

   4. Türkiye’de son 5 yılda sendikalaşma nedeniyle işten çıkarılan işçi sayısı nedir?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.