Er'den Özlü'ye çağrı: Kamuoyuna izahat vermesi gerekir

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Yılmaz’ın istifasına sebep olan spor tahsisli alanın ticari alana çevrilmesi olayıyla ilgili, sorumlu olarak Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün kamuoyunu aydınlatması gerektiğini belirtti.

Er'den Özlü'ye çağrı: Kamuoyuna izahat vermesi gerekir
30.05.2022 - 14:03
Haber Merkezi

   İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Serkan Yılmaz’ın istifasına sebep olan imarda rant olayıyla ilgili konuyu değerlendirerek, “Düzce Belediyesinde yeni bir kadro değişimi daha olmuş, Belediye İmar servisi sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı başta olmak üzere köklü değişikliklere tabi tutulmuştur.Şıralık bölgesinde bir alanda ‘imar’ değişikliği ile alakalı yaşananların basına yansıması ile beraber yapılan görevden alma, atama ve açıklamalar ile gündemdeki sıcaklığını koruyan konu ile alakalı Düzce Kamuyou’nun açıklama beklediğini düşünmekteyim” dedi.

   İyi Parti 2 Meclis Üyesinin de evet oyu kullandığını ve bununla ilgili sorumluluğu üzerine aldığını belirten Er, “Ben İyi Parti İl Başkanı olarak, partim adına konunun sorumluluğunu alıyorum.  Belediye Meclis üyelerimiz ile konunun basına yansımasının hemen akabinde yapmış olduğumuz toplantıda da konunun enine boyuna tartışılıp gerekli adımların atılmasına, hukukçularımız ile yapacağımız görüşmelerin akabinde, konunun uygun görülmesi halinde yargıya taşınması da dahil, gerekli işlemlerin yapılmasına  karar verdiğimizi kamuoyuna duyuruyorum” dedi.

   Rant konusunun 1-2 kişinin görevden alınması ile kapatılamayacak kadar mühim olduğunu belirten Er, “Bununla beraber, herkes hatalı ben hatasızım, herkes yanlış ben doğruyum yaklaşımının artık kamu vicdanını tatmin etmediği gerçeğinden hareketle Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’nün Düzce kamuoyuna konu ile ilgili bir izahat vermesi, akabinde de sahsım başta olmak üzere, yetkililerin bu izahat akabinde gereken adımları atılması elzemdir. Konunun imar biriminden geçişi, imar komisyonunda görüşülmesi, Belediye Meclisince ve Belediye başkan yardımcılığınca onayı ve Sayın Başkanın da elektronik imzası kanalı ile sürecin içerisinde yer alması yukarıda da belirtildiği üzere konunun 1-2 kişinin görevden alınması ile kapatılamayacak kadar mühim olduğunu ve Sayın Belediye Başkanının sorumluluğunun da göz ardı edilemeyeceğini ortaya koymaktadır” dedi

   Sorumluluğu üzerine alan ve görevinden istifa eden Serkan Yılmaz’ın birim müdürü olarak atanmasını da eleştiren Er, “Her ne kadar Eski Belediye Başkan Yardımcısı sorumluluğu üzerine alıp şahsileştirmiş ise de, böyle önemli bir konuyu gözden kaçırması,  akabinde de ‘muğlak’ bir birim müdürlüğüne atanmış olmasının basına yansıması bizlere “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?” dedirtmektedir” dedi.

   Başkan Özlü’nün meclise başkanlık etmemesinin hata ve usul yanlışlıklarına sebep olduğunu söyleyen Er, “Göreve başladığınız  günden bugüne dile getirdiğimiz üzere 'Belediye Meclis Toplantılarına’ lütfen katılınız ve bizzat başkanlık ediniz. Bu tavrınız bu tip konuların mecliste çözülmesine imkan verecektir. Aksi halde ise hatalar ve usul yanlışları süregelecek ve sizin ‘ personel hatalı ama ben sorumlu değilim’ şeklinde algılanabilecek tavrınız ilgili konuları adil bir şekilde  olarak çözümüne yetmeyecektir” dedi.

   “Ekibim yapmış, ben sorumlu değilim diyemez” diyen Er, “Ben de dahil: Lider, yönetici, Başkan…. Adını her ne koyarsanız koyun bir kitleyi idare eden şahıs kitlenin doğrularından nasıl pay sahibi ise hatalarından da bizzat sorumludur. Ekibim yapmış, ben sorumlu değilim diyemez, dememelidir. Kamuoyu açıklama yapmanızı bekliyor Sayın Başkanım Dr. Faruk Özlü… Sizi konu ile alakalı kamuoyunu aydınlatmaya davet ediyorum… Açıklamanızda ‘malum büfeler’ ile alakalı cevap vermediğiniz sorularımıza da yanıt verirseniz çok sevinirim” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.