Düzce Barosu'ndan Birol Şahin'e istifa çağrısı!

Düzce Barosu Başkanlığı, Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin'in "Bayan bir şarkıcı getirilmesi Düzce'ye yakışmadı" sözleri üzerine, Şahin'i istifaya davet etti.

Düzce Barosu'ndan Birol Şahin'e istifa çağrısı!
6.05.2022 - 12:09
Haber Merkezi

   Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin'in, Düzcespor'un şampiyonluk kutlamasında kadın sanatçının sahne alacak olmasına "Kutlama için bir bayan şarkıcıyı getirmeleri yakışmaz" demesine tepki gösteren Düzce Barosu Başkanlığı, bir açıklama yaparak Şahin'i istifaya davet etti.

   Düzce Barosu Başkanlığı, açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

   "Adını sıklıkla bilhassa kadınlar ve kadınların giydikleri kıyafetlerle ilgili açıklamaları ila duyduğum., spor ve kadın düşmanlığı nedeniyle mensup olduğu siyasi partiden ihraç edilmiş olan ve siyasi kimliğini ve seçilmişliğini de kullanarak yaptığı uygunsuz açıklamalar ile hem güzide ilimiz Düzce'yi hem da Düzcelileri sürekli olarak tüm ülkeye ve dünyaya mahcup eden Kaynaşlı İlçe Belediyesi Başkanı Birol Şahin, son olarak 22 yıllık süren hasretten sonra 3. Ligi şampiyon olarak tamamlayıp 2. Lige yükselen Düzcespor'un şampiyonluk kutlamalarında bir kadın sanatçı ila anlaşılarak yapılacak olan eğlence ve kutlamalar konusunda şahsi Facebook hesabı üzerinden kadın düşmanı ve cinsiyet ayrımcısı fikirlerle hem suç içeren hem de münasebetsizce açıklamada bulunmuştur. Söz konusu paylaşım ülkemizde bir çok kesimce kınanmış ve eleştirilmiştir. 

   Kadınların adının, giysilerinin, kadınların yaptıkları spor ve her türlü faaliyetlerinin, kadın sanatçıların şarkı söylemesinin ve mesleklerinin, din kisvesi altında ve ayrıca Türk örf ve adetlerini hiçe sayarak şahsi ve siyasi olarak ön plana çıkmak için münasebetsizce konu edilmesini Düzce barosu olarak kabul etmiyoruz. Kadın milli sporcularımız, herkesçe sevilen ve dinlenen sanatkarlarımız, siyasilerimiz, yöneticilerimiz, vatandaşlarımız ve erkekler kadar her statü ve konumda bulunmaya hakkı olan tüm kadınlar bu toplumun ayrılmaz ve eşit bir parçasıdır. Yalnızca cinsiyetleri gereği, kadınların ayrımcılığına ve toplumsal baskıya maruz kalmaları da kabul edilemez. Kadınlara düşmanlık besleyen, kadınların toplumsal hayatın bir parçası olduğunu kabul edemeyen kişileri değil idareci sıfatı ile toplumsal bütünlükte dahi görmek istemiyoruz. 

   Cinsiyetçi, ayrıştırıcı, düşmanlık içeren ve özellikle de sadece dikkat çekmek amacı ile sarf edilen cümleleri de artık duymak istemiyoruz. Birol Şahin'i en ağır şekilde kınıyoruz, sürekli kadınları ve kadınların özel hayatlarını ilgilendiren açıklamalar yapmaktan vazgeçmeye, topluma kötü örnek olması nedeniyle tüm kadınlarımızdan derhal özür dilemeye ve belediye başkanlığından da derhal istifa etmeye davet ediyoruz." 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.