"Bayan sanatçı yakışmaz" diyen Şahin'e tepki üstüne tepki! "KADINLARI SUSTURAMAZSINIZ"

"Bayan bir şarkıcı getirilmesi Düzce'ye yakışmadı" diyen Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin'e tepkiler büyüyor. İyi Parti Düzce Kadın Politikaları Başkanı Nuran Sayman, İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Düzcespor'un kutlamalarında sahneye çıkan Ece Seçkin birer açıklama yaparak Şahin'in sözlerine tepki gösterdi.

"Bayan sanatçı yakışmaz" diyen  Şahin'e tepki üstüne tepki! "KADINLARI SUSTURAMAZSINIZ"
5.05.2022 - 12:51
Güncelleme 5.05.2022 - 12:52
Haber Merkezi

   Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, Düzcespor'un şampiyonluk kutlamasında kadın sanatçının sahne alacak olmasına "Kutlama için bir bayan şarkıcıyı getirmeleri yakışmaz" demişti.

Sayman: Bu tavra artık tahammül edemiyoruz

   Şahin'e yanıt veren İyi Parti Düzce Kadın Politikaları Başkanı Nuran Sayman "Son yıllarda kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin en temel sebepleri arasında olan ve ülke genelinde de ne yazık ki yaygın hale gelen kadın kimliği üzerinden yapılan ayrıştırıcı kutuplaştırıcı ve kadını yok sayan yaklaşımın bir yansımasını Düzce’nin bir ilçesi olan Kaynaşlı Belediye Başkanının ifadelerinde görmüş olmaktan derin bir üzüntü duyduk. Geleneklerimizde toplumun temel taşı olarak görülen kadınlarımız  üzerinden sadece kadın olduğu için siyaset yapmanın son bulmasını ve toplumumuzda birleştirici role sahip olan kadınların yanlış ifadelerle aşağılanmasını anlayamamakta, bu tavra artık tahammül edememekteyiz. Sayın Başkanı Düzce’yi ve Düzcelileri hak etmedikleri bir duruma sokan açıklamasıyla alakalı protesto ediyor kendisine kamu idarecisi olması ve kendisini önemli bir ilçemizin Belediye Başkanı olması paralelinde daha birleştirici ve bütünleştirici söylemler yapmaya davet ediyoruz" dedi. 

Er: Şehrimizin sürekli olarak bu ve benzeri olumsuzluklarla gündeme gelmesinden rahatsızlık duyuyorum

   Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ise, "Her ne kadar ifade özgürlüğü en temel hak ve hürriyetlerden biri olsa da Sayın Şahin'in yapmış olduğu açıklamayı Düzce açısından son derece üzüntü verici buldum. Şehrimizin sürekli olarak bu ve benzeri olumsuzluklarla ülke gündemine gelmesinden ve imajının zedelenmesinden duyduğum rahatsızlığı ifade etmek isterim. Farkı fikir ve yaşam tarzına sahip insanların yıllardır barış ve huzur içerisinde bir arada yaşadığı örnek bir şehir olarak Düzce’de, şahsım da dahil, tüm idarecilerin beyanlarında daha özenli olmalarını rica ediyorum. Vazgeçemeyeceğimiz en temel husus Birlik ve beraberlik içerisinde cinsiyet ayrımı üzerine siyaset kurgulamadan yaşamak olmalıdır. Herkesin yaşam tarzına ve  hayatına hepimiz saygı duymak ve bu saygımızı sıklıkla ifade etmek zorundayız" dedi.

Seçkin: Kadınları susturamazsınız

   Şahin'e bir tepki de Düzcespor'un kutlamalarında sahneye çıkan Ece Seçkin'den geldi.

   Sosyal medya hesabından açıklama yapan Seçkin, Şahin'in paylaşımını şaşkınlıkla okuduğunu belirterek; "Sayın Şahin, bayan değil kadın! Bu ülkenin 81 ilini şarkılar söyleyerek gezdim, gezmeye de devam edeceğim. Bu aşağılayıcı ve ayrımcı açıklamanızı şaşkınlıkla okudum. İnsanların konserime gelip müzik dinlemesinin muhafazakarlıkla ne alakası var konuyu nereye çekmek istiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

   Kendisinin ve kadınların şarkı söylemeye devam edeceklerini belirten Seçkin, paylaşımında; "Siz "kadın,müzik ve konser" üçlemesine "sınırları aşmak" diyorsanız size kötü bir haberim var Sayın Şahin...Ben ve kadın meslektaşlarım sizin gibilerin zihniyet "sınırlarını aşmak" için şarkılar söylemeye devam edeceğiz! Kadınları susturamazsınız" ifadelerine yer verdi.

   Seçkin ayrıca "Bu mesleği yapan tüm kadın arkadaşlarımdan #KadınlarıSusturamazsınız tag'ine destek bekliyorum. Müzik susmasın, biz susmayalım. Kalın sağlıcakla" diye yazdı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.