Vatandaşa 1 Mayıs daveti: Özgürlükten yana olan herkesi çağırıyoruz!

Eğitim-Sen Düzce İl Temsilcisi Fevzi İpek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Düzceli vatandaşları Belediye Meydanı'ndan başlayacak yürüyüşe davet etti.

29.04.2022 - 11:42
Haber Merkezi

   Eğitim Sen Düzce İl Temsilcisi Fevzi İpek, Eğitim-Sen, KESK, CHP, Sol Parti gibi bileşenler adına bir açıklama yaparak vatandaşları 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yürüyüşe davet etti. 

   "Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya çağırıyoruz" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

   "Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, salgın derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor.

   Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor. 

   Bu düzenin çarkları, dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten, emekçileri ezdikçe eziyor.

   Bu düzenin çarkları, zengini daha zengin etmek, bankaların kasalarını doldurmak, şirketleri ihalelerle beslemek üzere kurulmuş.

   Bu düzenin çarkları sermayeye sömürecek ucuz emek, yağmalanacak doğa, talan edilecek kentler yaratmak üzere dönüyor.

   Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken AKP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor.

   Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. 

   Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. 

   Bu düzen on yıllarca bu ülkeye hizmet eden emeklilerimizin, insan onuruna yaraşır refah seviyesinin önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor.

   Bu düzen mağdur ettiği milyonları bölüp parçalayarak ayakta kalıyor. Bu düzenin kışkırttığı cinsiyetçilik, ırkçılık ve göçmen düşmanlığı, mezhepçilik ve savaş politikaları ülkemizin ve halkın geleceğini tehdit ediyor.

   Bu düzen böyle gitmez. Halkı yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, borçluluğa ve güvencesizliğe mahkûm eden bu düzen ülkemizin sırtında bir yüktür. 

   20 yıldır ülkemizi yönetenler ve tüm yetkileri tek kişide toplayanlar sorumluluktan kaçamaz. Ülkenin kanayan sorunlarını kendi dışındaki herkese ve her şeye bağlayan bir yönetim anlayışına artık yeter diyoruz.

    Biz işçiler, emekçiler, emekliler, kadınlar, gençler, tüm sömürülenler, yoksullaşanlar ve ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 84 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var.

   Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya çağırıyoruz.

   1 Mayıs Pazar günü saat 11.30 ‘da Belediye Meydanı’nda toplanmaya, 13.30’ da yürüyüşümüze, ardından Anıt Park taki açıklamamıza, müziklerimizle, halaylarımızla, şiirlerimizle gerçekleştireceğimiz etkinliğimizde birlikte olmaya davet ediyoruz."
 

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz