İyi Partili Kefeli: Ödenen araç kiraları havaya saçılan para gibi!

İyi Parti Düzce Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Kefeli, İyi Parti adına Düzce Belediyesi’nin 2021 yılı denetimine ilişkin tespit etmiş olduğu bulguları kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.

İyi Partili Kefeli: Ödenen araç kiraları havaya saçılan para gibi!
8.04.2022 - 13:22
Haber Merkezi

   Düzce Belediyesi tarafından araçlara ödenen yüksek kira bedellerine değinen İyi Parti Düzce Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Kefeli , "Denetim komisyonumuza iletilen bilgi ve belgeler üzerinde yaptığımız incelemelerde, Düzce Belediye Başkanlığının 2021 yılı içerisinde şoför ve yakıt hariç sadece araç kirası için ödediği miktarın 9.769.115.48.-TL. olduğunu, ayrıca, 2021 yılı içerisinde iş makinesi kirası içinde 8.081.687.92.- TL. ödendiğini gördük. Yani Düzce Belediyesinin toplamda şoför ve yakıt hariç 2021 yılı içerisinde ödediği araç kira bedeli 17.850.803,40.- TL. dir. Buna bedele Ulaşım AŞ'nin yeni ulaşım projesinde minibüslere ödediği 'garanti ücretler' ve 'yakıt destekleri' dahil değildir.

   Bir diğer ifadeyle, sadece hafta sonlarını, cumartesi ve pazarları  düşerek iş günü üzerinden baktığımızda, Düzce belediyesinin kiraladığı araçlara günlük ödediği kira bedeli 68.393,88 TL'dir. Miktarın büyüklüğüne baktığımızda ise Düzce Belediyesi her 10 günde bir araç alabilecek durumdayken, akaryakıtını ödeyip, şoförünü de biz temin ettiği araçları neden kiralama tercihini kullandığını kamuoyu ile paylaşmalıdır. Yoksa belediyeye ve bağlı şirketlerin bilançoları araç almaya veya araç alımlarında kredi kullanmaya müsait olmayacak derecede kötü durumda mıdır?” dedi.

   Kefeli, “Bu ödenen kira bedelleri havaya saçılan para gibidir. Şoför ve yakıt hariç üç yılda ödenen araç kira bedeli ile belediyenin ihtiyaç duyduğu hizmet aracı, temizlik aracı ve iş makinelerinin büyük bir bölümünü almak mümkünken şu an elimizde hiçbir şey olmadığını kamuoyu ile paylaşıyor, Düzce Belediyesinden de bu konuda açıklama bekliyoruz" dedi.

   Olabilecek en kısa sürede bu uygulamaya son verilerek, ödenen kira bedelleri ile belediyenin araç ve iş makinesi ihtiyacı satın alınarak karşılanmalı diyen Kefeli Belediyeye bağlı şirketlerde kullanılan araçlarla alakalı da Düzcelilerin bir an önce bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.