ADD'den zeytinlik kararına sert tepki: Bu bir doğa katliamıdır, kültür katliamıdır!

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, zeytin ağaçlarının kesilmesine imkan veren yeni yönetmeliğe ilişkin bir açıklama yaparak, "Atalarımızdan emanet aldığımız, savaş ile kan ile kahramanlıklarla kazanılan yurt yapılan bu topraklar, çocuklarımıza borçlu olduğumuz yaşam alanlarıdır. Yok edilmesine izin vermeyeceğiz." dedi.

ADD'den zeytinlik kararına sert tepki: Bu bir doğa katliamıdır, kültür katliamıdır!
5.03.2022 - 15:07
Haber Merkezi

   1 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, elektrik üretiminde kullanılan kömür sahası ve zeytin ağaçlarının aynı yere rastlaması halinde Bakanlık, zeytinliklerin yok edilmesi için "kamu yararı" adına şirketlere izin verebilecek. 

   Konuyla ilgili açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, kararı bir "doğa katliamı" olarak tanımlayarak şu ifadeleri kullandı:

   "01.03.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle zeytin ağacı cinayetini önü açılmış oldu üzücüdür vahimdir yanlışlığını söylüyoruz kalbimizden gelen ses ile haykırıyoruz. Yürürlüğe giren Bu yönetmelik değişikliği “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç, zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevî atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.” diyen 3753 sayılı “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun”a aykırıdır. 

   Bu bir doğa katliamıdır, kültür katliamıdır, Anadolu katliamıdır. Atalarımızdan emanet aldığımız, savaş ile kan ile kahramanlıklarla kazanılan yurt yapılan bu topraklar, çocuklarımıza borçlu olduğumuz yaşam alanlarıdır. Yok edilmesine izin vermeyeceğiz.

   Değişiklik “Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, madencilik faaliyetini yürütecek kişinin faaliyetinin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski haline getireceğini taahhüt etmesi şartıyla, Genel Müdürlük tarafından belirlenen çalışma takvimi içerisinde zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının inşa edilmesine KAMU YARARI dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilmesi” ne olanak sağlamaktadır.

   Bu tam anlamıyla gaflettir, dalâlettir.

   Zeytin ağacı sonsuzluk ağacıdır, zeytin ağacı medeniyetler için kutsaldır, zeytin ağacı barışın simgesidir, zeytin ağacı birlikte  yaşamanın vazgeçilmezidir.

   Büyük Şair Nazım’ın dediği gibi yani…

   “yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, 
   yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin, 
   hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, 
   ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, 
   yaşamak yani ağır bastığından.”

   Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi olarak doğamızı, ormanlarımızı, akarsularımızı ve zeytinliklerimizi korumak için halkımızla birlikte kendimize olan güvenimizle iptidai ve medeni cesaretimizle mücadele edeceğimizi, kamuoyuna duyuruyoruz."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.