Cemşit: EYT'liler kazanılmış haklarını istiyor!

CHP Düzce il Başkanı Semih Cemşit ve Düzce, Bolu, Sakarya EYT Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

14.01.2022 - 15:27
Haber Merkezi

   CHP Düzce il Başkanı Semih Cemşit EYT'lilere yönelik basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

   "Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır hak mücadelesi veriyorlar. 22 yıldır anayasal hakları olan emeklilik haklarının verilmesini istiyorlar. Kısacası Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve sonrasında 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Ve bunun neticesinde ülke tarihinin en büyük hak gaspı ortaya çıktı.

   İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını doldurduğu halde, çalışanların emeklilik hakkı elinden alındı, uzun yıllara ötelendi.

   1998 yılında işe giren bir işçi 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken,1999 yılında çıkarılan bir yasa ile emekliliğinin 15 yıl sonraya, 2038 yılına ertelendi.

"Emeklilikte Yaşa Takılanlar bir de AKP-MHP engeline takıldı"

   "Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engelinin ardından bir de AKP-MHP engeline takıldılar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete ne zaman son vermek istesek, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetine son verilmesi için verdiğimiz tüm kanun teklifleri, her seferinde AKP-MHP oylarıyla reddedildi. EYT mağdurlarına devlet daha gençsin emekli olamazsın diyor. Öte yandan işverenler sen yaşlısın, sana iş veremem diyor.  Bu ülkenin birer yurttaşı olan vatandaşlarımıza devlet adeta sen yoksun diyor.

   Emeklilik hakkı elinden alınan ve halen çalışmak zorunda olan yurttaşlarımız ise iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor.

   2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

   Bir başka deyişle EYT mağdurlarının payına sadece açlık değil, iş cinayetlerinde can vermek de düşüyor.

   AKP Genel Başkanı Erdoğan geçmişte ne demişti?

   "Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar."

   Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülkeye bir yük olarak görüyor ve ekonomiye zarar vermek istediklerini söylüyor.

   20 yıldır ülkeyi yönetip faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar ülke ekonomisini çökertmiyor.

   Ama iş kendi vatandaşının emeklilik hakkına gelince bunu devlete bir yük olarak görüyor.

   Bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faizle, hayat vaat ediyor."

"Emekli kuru ekmeğe muhtaç yaşıyor"

   "Öte yandan kendi vatandaşının emekliliğini, bir hak olarak görmüyor. Erdoğan ayrıca; "38 yaşında emekli olan biri, 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz" diyordu.

   Peki, o halde kendisi neden 1 Nisan 2000’den itibaren, yani 46 yaşında, emekli maaşı almaya başladı?

   Erdoğan EYT’LİLERİ hedef alırken "İskandinav Ülkeleri" bu modelle battı diyordu.
Oysaki İskandinav ülkelerinin "Emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan" ülkeler olduklarını bilmiyordu.

   Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli, asgari ücretin altında aylık alarak açlık sınırının altında yaşıyor.

   4 Milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için, ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. Devletine 40 yıl hizmet etmiş bir emekli ise en çok tükettiği ürün olan kuru ekmeğe muhtaç yaşıyor.

   Umut tacirliği yapan AKP iktidarı, bugüne kadar her defasında EYT mağdurlarının hayalleri ile, adeta alay etmeye devam etti…"

"EYT’LİLER artık kandırılmak istemiyor"

   "Daha birkaç ay önce hatırlayalım ne diyorlardı?

   İktidarın havuz medyası her gün, müjde üstüne müjde veriyor, EYT sorunu çözülüyor diyordu.

   İktidar yetkilileri, sorunun çözümü için, çalışma başlattık diyordu.

   Ve en sonunda ise ne dediler? "Böyle bir gündemimiz yok, çalışmamız yok"

   EYT’LİLER artık kandırılmak istemiyor, mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor.

   EYT’LİLER kendilerine yönelik devletin ekonomisine zarar verecek güçler olarak görülmek değil, hakkı olan emeklilik hakkını istiyor.

   EYT’LİLER insanca yaşamak için,22 yıl önce gasp edilmiş, ellerinden alınmış haklarının, kendilerine iade edilmesini istiyor.

   EYT’LİLER emeklilik çağında olmasına rağmen, çalışmak zorunda kalıp, iş cinayetlerinde can vermek istemiyor.

   EYT’LİLER bu ülkenin bir yurttaşı olarak, kamusal sağlık haklarından yararlanmak istiyor.

   EYT’LİLER bu ülkenin birer yurttaşı olduklarının, iktidar tarafından kabul edilmesini istiyorlar. Kendi deyimleri ile "Edirne’den Kars’a, Dünya’dan Mars’a" diyerek, artık bu mağduriyete son verecek yasanın, çıkmasını istiyorlar.

   EYT’LİLER kendilerini yok sayan, inkâr edenlere karşı, seçimi bekliyor. 

   EYT’LİLER artık yeter diyor.

   Oyalanmaktan, haklarımızın gasp edilmesinden yorulduk diyor.

   Kendilerini inkâr eden bu iktidardan kurtulmak için gün sayıyor.

   Kendi emeklerini ve alın terini ,bir avuç yandaşa peşkeş çeken iktidara hesap sormak için sandığın bir an önce gelmesini istiyor.

   EYT’LİLER CUMHURİYET HALK PARTİSİNİN iktidarını dört gözle bekliyor. EYT’LİLER bu mağduriyete CHP iktidarında son verileceğini biliyor. Türkiye’nin dört bir yanından EYT’Lİ yurttaşlarımız için atılması gereken adımları bir kez daha dile getiriyoruz.

   EYT’LİLERİN geçmişe dönük emeklilik hakları verilmeli, 22 yıllık bu hak gaspına bir an evvel son verilmelidir. En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir.

   Emekli aylıkları iyileştirilmeli, aylık bağlama oranları eski düzeye çekilmeli, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalıdır.

   Emeklilerimizin yıllardır beklediği "intibak yasası" derhal çıkartılmalı ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliğine son verilmelidir."

"Yıllardır halledeceğiz, yapacağız diyerek oyalanıyoruz"

   Semih Cemşit’in basın açıklamasının ardından Düzce, Bolu, Sakarya EYT Dernek Başkanı Mehmet Ali Çelik gazetecilere şunları kaydetti:

   "Bizler bu açıklamayı gerçekleştiren, sıkıntılarımızı dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Semih Cemşit ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkürlerimizi iletiyoruz.

   Yapılan bu basın açıklaması takdire şayan bir çalışmadır. Partinin genel başkanı dahil tüm yöneticilerini kutluyorum. Bizler 2015 yılında dernekleşip, 2020 yılında federasyon olduk. Ana muhalefet partisi bizlerin bu çözülemeyen problemini net bir şekilde ortaya koymuşlardır. Yıllardır halledeceğiz, yapacağız diyerek oyalanıyoruz. Artık yeter. Kazanılmış hakkımızı istiyoruz."

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.