Çakar'dan Özlü'ye: Bilet zammı vatandaşa yansıtılmasın!

İyi Parti Düzce Grup Başkanvekili Ender Çakar, Düzce Belediyesi’nin yaptığı otobüs bileti zamlarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Çakar'dan Özlü'ye: Bilet zammı vatandaşa yansıtılmasın!
17.12.2021 - 14:31
Haber Merkezi

   Düzce Belediyesi’nin son yapmış olduğu otobüs bileti zamları ile alakalı İyi Parti Düzce Teşkilatları adına açıklamalar yapan İyi Parti Grup Başkanvekili Ender Çakar, "Öncelikle Plan bütçe komisyonunda akabinde de Belediye  Meclisindeki  oylama sırasında ulaşım işinde Belediyenin iş ortağı olarak adlandırabileceğimiz araç sahiplerinin  asgari ücret artışı, sürekli hale gelen  mazot zamları, kasko fiyatları, lastik gibi ana maliyet kalemlerindeki fiyat artışları göz önüne alındığında, bilet fiyatlarına zam yapılması taleplerini mevcut piyasa koşullarında makul görüp araç sahiplerinin bu taleplerinin hakları olduğunu düşündük ve İyi Parti grubu olarak onayladık. Buna göre tam bilet fiyatları  2,90 ‘dan  3,5 TL'ye: öğrenci bileti fiyatları ise 1,85 ten 2.25 TL’ye çıktı” dedi.

   Yaşanmakta olan buhranlı ekonomik dönemde bu yapılan zammın belediye tarafından sübvanse edilmesini ve vatandaşa yansıtılmamasını talep ettiklerini belirten Çakar "Bu talebimizin çıkış noktası da geçmiş yıllarda şehir içi ulaşım ile alakalı Belediye’nin yaşadığı zararda ifade edilen azalıştır. 2019 yılında Sayın Dr. Faruk Özlü’nün beyanına göre oluşan zarar, bugün mevcut kur artışı göz önüne alındığında yarı yarıya azalmış olmalıdır. Bu sebeple de hiç olmazsa 'kara kış desteği' adı altında en az 1 yıl oluşan bu fiyat artışının Belediye tarafından sübvanse edilmesinin gerekliliğini ifade ve talep ettik" ifadelerini kullandı.

   İlgili taleplerini bu vesile ile bir kere daha kamuoyunun bilgisine sunduklarını ifade eden Çakar, "Vatandaşın yaşadığı bunaltıcı ekonomik koşullara destek olunması adına sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde Belediye’nin de bu talebimize olumlu cevap vereceğini bekledik ve bu beklentimiz devam ediyor. Belediye Başkanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün de  bu noktada inisiyatifini kullanacağına ve halka bu zammı yansıtmayacağına inanıyoruz" diyerek açıklamasını tamamladı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.