Cemşit'ten Erdoğan'a yanıt: Maaş hariç her şey dolarla!

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit kur artışında yaşanan risk tablosu ve dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret artışını değerlendirdi.

Cemşit'ten Erdoğan'a yanıt: Maaş hariç her şey dolarla!
17.12.2021 - 14:19
Haber Merkezi

   CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit kur artışında yaşanan risk tablosu ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret artışıyla ilgili açıklama yaptı.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz, Türk lirasının olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları? Veya avro ile mi çalıştırıyordunuz bu insanları? Bu tür spekülatörlüğe gerek yok. Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır" sözlerine de cevap veren Cemşit, şunları kaydetti: 

   "Kur artışıyla birlikte piyasalar adeta yangın yerine dönerken, üretimden ticarete her alanda büyük sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Vadeli alımlar durma noktasına gelirken, üreticiler hammadde sıkıntısı çekiyor. Türk Lirası tarihinin en büyük değer kaybını yaşarken, adeta karanlık bir tünelde freni patlamış kamyon gibi savruluyoruz. 

   Ekonomi yönetimi, gidişatı durdurmak için hiçbir adım atmıyor ve dolayısıyla kurda gün boyu yaşanan oynamalar vatandaşta tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Sonuç olarak bu belirsizlik, toplumun her kesimini etkilemiş durumda. Üretimden ticarete her sektörde endişe büyük. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret artışının yüzde 50.54 seviyesinde gerçekleştirdiklerini belirterek, 2022 yılı için net 4 bin 253 TL olduğunu açıkladı. Bu artış Dolar kurundaki yüksekliğe oranla yine düşük seviyede. 

   Maaş hariç her şeyin dolarla alındığı günümüz şartlarında, Ocak-Şubat aylarında temel gıda fiyatlarında yaşanabilecek olası artışlar, vatandaşın alım gücünü daha da düşürecektir. Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanırken, çaresizlik boyut değiştiriyor. Yoksulluğun kader gibi yaşatıldığı güzel ülkemizde, yurttaşlarımıza bu çıkmazı yaşatan günümüz iktidarı, derhâl erken seçim kararı almalıdır". 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.