İyi Parti'den açıklama: Abhaz yurttaşlara destek olacağız!

İYİ Parti Düzce İl Teşkilatı, Abhaz kökenli vatandaşların Abhazya’ya seyahetinde yaşanan sıkıntılara ilişkin bir açıklama yaptı.

İyi Parti'den açıklama: Abhaz yurttaşlara destek olacağız!
16.12.2021 - 13:39
Haber Merkezi
2

   İYİ Parti Düzce İl Teşkilatı,  Abhaz kökenli vatandaşların sorunlarına yönelik bir açıklama yaptı.

   Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

   "23 Temmuz 1992'de, Abhazya parlamentosu çoğunluğun oylarıyla bağımsızlığını ilan etmiştir. O günden bugüne Abhazya Cumhuriyeti özgürlüğünü ve varlığını koruma adına büyük ve onurlu mücadele veren  ve vermeye devam eden saygın bir ülke olarak dimdik ayakta durmaktadır.

   İstatistiki verilere göre  Abhazya Cumhuriyeti dışında en büyük Abhaz nüfusu Türkiye’de yaşamaktadır. Uluslararası politik gerçekler sebebi ile ülkenin özellikle tanınma ve ekonomik ambargo ile alakalı sorunları bilinmektedir ve uluslarası siyasetin parçası olan hiç bir ülkenin de bu sorunları , en azından şu anda, tek başına çözebilmesi mümkün görünmemektedir

   Bununla beraber, bizce,  belirli insani hakların temini ve devamlılığının sağlanması adına adım atılması ülkemiz siyasetinin Türkiye’de yasayan Abhaz’lara adeta bir gönül borcudur. 

   Bugün Abhaz kökenli vatandaşlarımızın Abhazya’ya seyahetinde yaşanan sıkıntılar,gerek maddi açıdan gerekse de zaman başta olmak üzere seyahat çorluları bakımından insanlarımıza zorluk çıkartmaktadır. Mesela Abhazya’nın başkenti Sohum’a uçak ile dahi direk gitmek mümkün olmamakta, öncelikle cift giriş çıkışlı Rusya vizesi alınması gerekmekte, oradan da aktarmalı olarak Sohum’a gidebilmektesiniz ki deniz veya karayolu ile yapılacak bir seyahatin de zorluğu havayolu ile yapılacak olandan hic de az olamamaktadır.

   İyi Parti Dış Politika Kurulu üyesi ve Avrupa Birliği Politikalari sorumlusu olarak, Abhazya’ya seyahat gibi temel insani desteklerin şu anda meclis çatısı altında, sonrasında da ülkemiz adına iktidarı devraldığımızda gereken adımların atılması icin İYİ Parti Düzce Teşkilatları olarak partimiz çatısı altında calışmalar yapacağımızı ve yine insani çerçeve başta olmak üzere gerekli her konuda Abhaz kökenli yurttaşlarımıza destek olacağımızı belirtmek isteriz.

   İnsani açıdan ihtiyaç olan hiç bir sorunun çözümü zor değildir. Yeter ki çözüm iradesi ve isteği olsun". 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Parna-Beka Chiladze
  Parna-Beka Chiladze
  16.12.2021 18:07

  Çözüm gayet basit. Gürcistan üzerinden gidip gelebilirsiniz. Vize de gerekmiyor, kimlikle de gidilebiliyor. Rusya üzerinden gitmezseniz, ortada bir trajedi filan da yok... Ancak, Rus aşkınız büyükse, bu niye İyi Parti'nin sorunu oluyor, anlayamadım. İyi Parti Moskova'nın Kafkasya projelerinin Türkiye'deki yürütücü şubesi mi?

 • DüzjeLee
  DüzjeLee
  16.12.2021 18:05

  Açıklamayı esefle kınıyorum.