Yılmaz'dan Bakan'a 'fındık' sorusu: GELİRDEKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NEDİR?

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM bütçe görüşmelerinin onuncu gününde ticaret bakanı Mehmet Muş’a Fındık ihracatını sordu.

16.12.2021 - 12:54
Haber Merkezi

   MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM bütçe görüşmelerinin onuncu gününde söz alarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a fındık sorusu sordu.

   “Fındık ihracatından elde ettiğimiz gelirlerde son yıllarda yaşanan düşüşün sebepleri nelerdir?” diyen Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

   "Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin üretime ve ihracata dayalı ekonomi anlayışı, Ticaret Bakanımız Sayın Muş'un çalışkan kişiliği Bakanlığımıza da yansımış, ülkemiz cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarına imza atmıştır. Ancak bu durum fındık ihracatı için söz konusu değildir. Buradan Bakanlığımıza sormak istiyorum: 2021 yılında fındık ihracatından kaç milyar dolar gelir bekliyorsunuz? Fındık ihracatından elde ettiğimiz gelirlerde son yıllarda yaşanan düşüşün sebepleri nelerdir? Fındık ihracatının kabuklu ve iç fındık olarak değil de son mamul olarak yapılabilmesi için Bakanlığımızın bir çalışması var mıdır? Fındık ihracatında spekülatif faaliyetlerde bulunan yabancı firmalarla ve yerli iş birlikçi firmalarla alakalı Bakanlığımız inceleme ve takibat yapmakta mıdır?"

   Milletvekili Yılmaz’ın sorularına yanıt veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise şunları kaydetti:

   "İhracatla alakalı beklentimiz fındık fiyatlarına göre emtia fiyatlarına göre kesin bir rakam size ifade etmeyeyim. Düşüşü ile alakalı tabi Türkiye’nin haricinde yeni üreticiler piyasaya giriyor. Yeni üreticiler bu işe katılıyor. Türkiye’de bu varlıklarının özellikle mesela Ordu, Giresun bu anlamda çok zenginken mesela Sakarya ve Samsun burada ciddi bir üretici ve Düzce’de ciddi bir üretici olma yolunda ilerliyor. Dolayısıyla buradaki konu ile alakalı Türkiye’nin geçmişten beri hakkettiği ekonomik getiriyi maalesef istediğimiz neticede alamıyoruz ama almamız gerekiyor. Bu yabancı şirketlerin spekülasyonları ile alakalı yerli ya da yabancı olup olmaması fark etmez eğer arz talep ile uyuşmayan bir şey varsa Ticaret Bakanlığı olarak bu bizim gündemimize gelir. Türkiye serbest piyasa ekonomisidir. Kimin kaça alıp sattığına karışmamız söz konusu değildir. Ama arz talep dengesi izah edilemeyecek bir durum söz konusu ise ve bu spekülatif bir şeyse mevzuat gereği bizim alanımıza girer ve o zaman yerli yabancı olmaksızın müdahale edebiliriz".

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.