Emekli sendikasından açıklama: Paramız pul, emekli zamlarıı zul oldu!

Tüm Emekli Sendikası temsilcisi Düzce'de yaptığı açıklamada, "2022 Bütçesinin emeklilerin, emekçilerin insanca yaşayacağı bir durumda olması için taleplerimizi haykırmak, bunu gerçek olarak görmek için buradayız" dedi.

11.12.2021 - 14:47
Güncelleme 11.12.2021 - 14:48
Haber Merkezi

   Tüm Emekli Sendikası Düzce İl Temsilcisi Halis Aksakal ekonomik durumun gittikçe kötüye gittiğini vurgulayarak, "yandaşa değil de emekçiye, emekliye bütçe anlayışını ortaya koyarsanız kaynak oradadır" dedi.

   Aksakal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

   "Yaklaşık bir haftadır 2022 yılında ülkenin içinde bulunacağı ekonomik durumun, yani, yatırımların, borçların, faizin, enflasyonun, emekçilerin, emeklilerin ve de bilcümle sermayedarın sözüm ona yaşamını idame ettireceği bütçe, TBMM’de görüşülüyor.

   Aslında neden TBMM’de görüşülüyor onu da bilmiyoruz.

   Çünkü sonuçta karar verecek olan TBMM değil. Maaş zamları, asgari ücret, faiz, bir tek kişinin ağzından çıkacak iki cümleye bakıyor.

   2022 Bütçesi de, biz biliyoruz ki yine emeklilerin, emekçilerin, işsizlerin, gençlerin, atanmayan öğretmenlerin, yoksulların yani bizim bütçemiz olmayacak.

   Çünkü 2022 Bütçesi daha 2022 başlamadan eridi. Komisyonlarda görüşülen bütçenin yüzde otuzu o günden bu yana buharlaştı. Anlaşılan o ki, böyle bir bütçeden bize ekmek çıkmayacak.

   Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Ve "lütfen" anlayışı öne çıkarılıyor. Burada sendikaların, emekçilerin talepleri değil; yine iki dudak arasından çıkacak "işçimizi ezdirmeyeceğiz" edebiyatı lütfuna bakılıyor.

   Şu anda asgari ücret 200 dolar. Daha doğrusu biz alana gelirken öyleydi. Şimdiye kadar belki o da kalmayacak. Bizi kıskanan Avrupanın hiç bir ülkesinde iki gün bile yaşanamayacak bir asgari ücret var.

   Nereye kadar yükselteceksiniz ki?

   Üstelik artık buna asgari ücret denmesi de doğru değil. En fazla ücret desek yanlış olmaz. Herkes biliyor ki milyonlarca insan bu ücretin de altında çalışıyor.

   Emekçilerin durumu böyle iken, biz emeklilerin durumu zaten belli. Pandemi de en az 1500 liraya çıkarılan emeklinin maaşı 100 dolar. Şaka değil. Biliyorsunuz.

   Son bir ayda yüzde otuz yoksullaştık. Ama kimilerine göre, ekonomi uçuyor. Her şey tıkırında. Onların yaşadığı yerlerde öyle demek ki! Halkın nasıl yaşadığını bilmeyenler, ekonominin çok iyi olduğunu söyler tabi. Çok yerden maaş alan arsızlar, iki kilo et alma da yarım kilo al , ölür müsün der tabi.

   Bizler bugün bu alanda olan,bu ülkenin üreten, alınteri ile yaşayan insanları olarak buna isyan etmek, demokratik tepkilerimizi göstermek için bir kez daha alanlardayız.

   2022 Bütçesinin emeklilerin, emekçilerin insanca yaşayacağı bir durumda olması için taleplerimizi haykırmak, bunu gerçek olarak görmek için buradayız. Kimseden, lütuf, sadaka,hayır istemiyoruz!

   Döktüğümuz alınterimizin karşılığını istiyoruz. Ve biliyoruz ki bunun kaynakları mevcut. Eğer ki sermayeye rantiyeye, savaşa, yandaşa değil de emekçiye, emekliye bütçe anlayışını ortaya koyarsanız kaynak oradadır. İnsanca yaşamak bizim hakkımızdır.

   Toplu sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz.

   PARAMIZ PUL, EMEKLİ ZAMLARI ZUL OLDU.

   Emeklilere verilmesi düşünülen yüzde 7-8'lik zam bir haftada eriyip gidecek. Tüketim zamları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında. Çarşı Pazar çıkılacak gibi değil. Bayram ikramiyeleri dört yıldır yerinde sayıyor. Maaşlarımız kademeli olarak düşürülüyor. İntibak yasası çıkarılmadığından maaşlar arasındaki farklar büyüyor. Sağlık alanında muayene, ameliyat, ilaç tahlil can yakıyor.

   HER ŞEYE RAĞMEN EMEKLİLER, EMEKÇİLER KAZANACAK.

   Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, siyasi iktidar, emeklilerin örgütlenmesinden rahatsız. Sendikalarımızı kapatmaya çalışıyor.

   Ama başaramayacaklar. 13.5 milyon emekli, 6 milyon EYT'li eninde sonunda, bu iktidardan kurtulacak gücü kendi örgütlü mücadelesinde bulacak.

   Buradan bu taleplerimizin karşılanması gerektiğini haykırıyoruz.

   2022 Bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun.

   Tüm Emekliler Sendikası olarak, tercihlerini halktan yana yapan iktidarları yaratmak için, emek, demokrasi, barış ve adalet için herkesi, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

   Sermayeye, faize, silahlara değil, emekçiye, emekliye, halka bütçe istiyoruz!"

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.