Yılmaz, bütçe görüşmelerinde konuştu!

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, bütçe görüşmeleri kapsamında söz alarak bir konuşma yaptı.

9.12.2021 - 16:02
Haber Merkezi

   Bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM'de söz alan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Doğu Karadeniz Projesi, sel felaketleri gibi konulara değindi.

   Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

   "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza bağlı Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığımıza bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bütçeleri üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu ve aziz Türk milletini saygıyla selamlıyorum.

    Değerli milletvekilleri, Doğu Karadeniz Projesi yani DOKAP, 11 ilde faaliyetlerine devam eden, bölgenin sahip olduğu kaynakları verimli değerlendirerek bölgede yaşayan vatandaşlarımızın refahını artırmayı, gelir düzeyini kaynakların doğru kullanımı ve planlamasıyla yükseltmeyi amaç edinen bir projedir. DOKAP, bu bağlamda, sosyal ve ekonomik istikrar sağlamak amacıyla ulusal düzeyde, faaliyet alanları farklı 26 kalkınma ajansıyla entegre çalışan bölgesel bir kalkınma projesidir; 76.871 kilometrekare yüz ölçümüyle Türkiye yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 10'unu kapsamaktadır. 2020 yılı TÜİK verilerine göre DOKAP projesinin hitap ettiği bölge nüfusu 5 milyon 579 bin 54 kişi olarak görülmektedir. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 7'sini kapsayan bu proje ve projenin hitap ettiği bölge büyüklüğü projenin önemini ortaya koymaktadır.

   Değerli milletvekilleri, DOKAP bölgesi tarımsal üretim açısından bakılınca fındık ve çay üretiminin en çok yapıldığı bölgedir. Dünyada fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin ülkemizde yapıldığı ve 5 milyona yakın vatandaşımızın doğrudan ve dolaylı yoldan gelir kaynağı olması dolayısıyla, ülkemiz açısından büyük bir ekonomik katma değeri olan Türk fındığının markalaştırılması projesi DOKAP bölgesi için oldukça önemlidir. 

    Fındık, ülkemiz sosyoekonomik penceresinden bakılınca, zorlu Karadeniz coğrafyasında yerine başka bir ürünün konulması mümkün olmayan, aslında gerek de olmayan bir üründür. Yıllık 700 bin ton üretim ve 3 milyar dolar piyasa değeriyle hem tarımsal üretimin hem de gıda sanayisinin en önemli değerlerinden olan fındık, DOKAP proje bölgesindeki üretimine bakıldığı zaman bölgenin refahını ve yatırım kararlılığını artırmaktadır. Bu kapsamda, kasım ayı içinde Gümrük ve Ticaret Bakanımıza iletmiş olduğum Türk fındığının markalaştırılması projesi, DOKAP projelerine olumlu katkı sağlayacak düzeyde sonuçlar beklediğimiz bir çalışmadır". 

"COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞMASI YAPILMALI"

    "Yurt içi ve yurt dışında üretim yapan birçok firma tarafından tercih edilen Türk fındığının marka değerinin artırılması için öncelikle coğrafi işaret çalışması yapılmalıdır. Akabinde, markalaşma çalışmalarının yapılması, Türk fındığının kalite farkının üretilen diğer fındık çeşitlerine göre akademik olarak kanıtlanması ve marka değeri yüksek firmaların üretimlerini Türkiye'de yapmaları için teşvik verilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ürünlerinde Türk fındığı kullanan markaların etiketlerinde kullanılan Türk fındığının sezonunun ve kalitesinin yazılmasının şart koşulması markalaşmanın önünü açacaktır. Marka hâline gelen Türk fındığının ve yapılacak olan yatırımların DOKAP bölgesi için hem fındık tarımı hem de gıda sanayisi gelirlerini katbekat artıracağı kesindir. 

    Değerli milletvekilleri, kalkınma ajanslarının kuruldukları bölgede yapmış oldukları çalışmalar ve yatırım projeleri göz önüne alındığında, Batı Karadeniz'de bulunan illerimizin millî gelirden aldıkları payın az olduğu görülmektedir. Düzce merkezli olarak kurulması bölge halkı tarafından beklenen Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi, kısaca adı BAKAP olacak projenin Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop illerini kapsayacak şekilde oluşturulması beklentimizdir. Burada oluşturulacak bir BAKAP projesiyle, doğusunda DOKAP, batısında en gelişmiş sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi'yle entegre çalışmalar yapılabilir ve bölgenin tamamının gelişimi noktasında ortaklaşa projeler oluşturulabilir. 

    Proje etüt çalışmalarını akademik bir heyetle oluşturduğumuz DOKAP Eylem Planı'nda farklı bölgelerde yer alan Yeşil Yol Projesi'nin Batı Karadeniz merkezli, Hendek, Düzce, Abant, dağlık ve ormanlık alan yol hattı boyunca Düzce il sınırları içerisinde yer alan yayla ve turizm potansiyeline sahip alanları kapsaması bölge turizminin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Tasarlanan Yeşil Yol Projesi'nin hayata geçirilmesi sadece bölge turizmine katkı sağlamayacak, Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin insanlarının nefes almasına da imkân sağlayacaktır. Bölgemizde oluşturulması beklentimiz olan Yeşil Yol Projesi'nin taslak çalışması Turizm Bakanlığına iletilerek gerekli temaslar kurulmuş ve çalışmanın takibi tarafımızca yapılmaktadır. İstanbul ve Ankara gibi 2 önemli büyük şehrin yol hattının orta noktasında yer alan, önemli bir turizm potansiyeline sahip Düzce merkezli BAKAP çalışmaları önerisi, BAKAP kapsamında kalan illerin refahı için oldukça önemlidir".

"ÜLKE NÜFUSUNUN YARIYA YAKININA EĞİTİM VERİLDİ"

   "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ülkemizde ve dünyada yaşanan doğal afetlere karşı kriz yönetimi, acil müdahale, kişilerin bilinçlendirilmesi, insani yardım ve birçok alanda çalışmalar yürüten İçişleri Bakanlığımıza bağlı AFAD, çalışmalarına baktığımız zaman, yaşanan orman yangınları, depremler, sel felaketi ve su baskınlarına karşı amansız bir mücadele vermektedir. Afet bölgelerinde gözlemlediğimiz AFAD koordinasyonunda hareket eden kamu kurumları, STK ve vatandaşlarımız, yaşanan afetlerin yaralarının bir an önce sarılmasını kolaylaştırmış, birlik ve beraberliğimizi perçinlemiştir. 2021 yılı, bu kapsamda afetlerde risk azaltma, afet öncesi önlemlerinin alınması, afet sırasında can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla "Türkiye Afet Eğitim Yılı" ilan edilmiştir. Şimdiye kadar neredeyse ülke nüfusunun yarıya yakınına, kamu görevlilerimize yüz yüze ve çevrim içi olarak afet farkındalık eğitimi verilmiştir. Bireylerin ve hane halkının bilinçlendirilmesi amacıyla düzenlenen bu eğitimler sayesinde, yaşanan afetlerde vatandaşlarımızın gönüllü çalışmaları, afet bölgelerinde AFAD koordinasyonu ve görevlilerimizin motivasyonu artmıştır. Bizzat yakından takip ettiğimiz Rize'de, Artvin'de, Sinop'ta, Batı Karadeniz'de Düzce'de, Bartın'da, Kastamonu'da yaşanan sel felaketleri; Antalya, Adana, Mersin, Muğla illerimizde yaşanan orman yangınları ve birçok afet durumunda, vatandaşlarımızın zor günlerinde kamu kurum ve kuruluşlarının özverili çalışmalarının birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya sergilemesi bizleri gururlandırmıştır.

   Gazi Meclis kürsüsünde eli kanlı bebek katili terör örgütünün ve onun elebaşının propagandasının yapılmasıyla bu ülke için kollarını, bacaklarını, uzuvlarını feda eden gazilerimizin ve şehit yakınlarımızın yaraları her gün yeniden kanatılmıyor mu?"

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.