TMMOB'den Madımak açıklaması: Unutmadık, unutturmayacağız!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Öneç, 28 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Sivas katliamıyla ilgili bir açıklama yaptı.

TMMOB'den Madımak açıklaması: Unutmadık, unutturmayacağız!
2.07.2021 - 18:35
Haber Merkezi
4

   TMMOB Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Öneç, 28 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Sivas katliamıyla ilgili bir açıklama yaptı.

   Öneç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

   "28 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde gerici güruhların Sivas’ta Madımak Otelini kuşatarak yaktığı demokrat, toplumcu yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla ve özlemle anıyoruz. 

   Geçmişten bugüne Sivas’tan Maraş’a, Suruç’tan Ankara’ya, Abdi İpekçi’den Uğur Mumcu’ya, Hırant Dink’e yapılan katliamların ve işlenen cinayetlerin failleri aynı gerici faşist zihniyettir.

   Bu katliam ve cinayetlerle, toplumun aydınlanma kanalları ile toplumsal muhalefetin önünün kesilmesi amaçlanmıştır. Biliyoruz ki, din-mezhep, inanma inanmama ve etnik köken farklılıklarını körükleyerek halk arasında düşmanlık tohumları ekmek, sömürü ve baskı düzeninin sürekliliğini sağlamak için başvurulan daimi bir politikadır. 

   Yaşamak ve yaşatmak için verdiğimiz bu mücadelede geri adım atmamanın, bir arada durmanın ve direnmenin önemi her geçen gün pekişmektedir. Bu nedenle günümüz Türkiye’sinde aydınlanma, laiklik, eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

   TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, Sivas katliamı ve ilerici güçlere yönelik tüm katliam ve cinayetlere karşı demokratik, laik, emeğin ve bilimin aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesine kararlılıkla devam edeceğiz.

   Sivas’ı Unutmadık, Unutturmayacağız!"
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Düzceli..
  Düzceli..
  2.07.2021 22:52

  Teşekkürler TMMOB , Kaleminize sağlık Yavuz Bey..

 • Düzceli..
  Düzceli..
  2.07.2021 22:49

  Gürkan Hacır ın Masal adlı kitabından alıntı.. Cumhuriyet değerlerine karşı olan insanlarda bu kadar nefret nasıl birikti? Ve ikinci soru. Dünyaya yön veren küresel güç, nasıl oldu da ülkemiz yönetimine bu kadar hâkim oldu? İngiliz-Yahudi işbirliği TC de nasıl hep son sözü söyledi? Çünkü İngiliz-Yahudi kolektifi biz ve bizim gibi ülkeleri basit gibi gözüken iki araçla yönetirler. 1- Yoğun istihbarat ağı 2- Yüksek dış borç Bu iki araç bir ülkeyi istediği gibi yönetmeye yeter..

 • Düzceli..
  Düzceli..
  2.07.2021 22:39

  Güncel Z kuşağına nasıl anlatılır ki,bunca katliam, faili meçhule kaydolan, Gazeteciler, Akedemisyenler, Hukukçular, Emniyetçiler, Askerler, sonrasında yaşanan hukuksal garabetler..Son günlerde, iktidar a sırtını dayamışken, muhalifleri kanla tehdit eden kişinin saf değiştirip ihaneti vatan zincirlerin den bazılarında bahsetmesi sonrası, Uğur Mumcunun 74 lerden1992 ye kadar makalelerini topladığı Tüfek İcat Oldu, Saklı devletin Güncesi Çatlı ve Ağca dosyasını herkes okumalı derim..

 • Düzceli..
  Düzceli..
  2.07.2021 22:27

  Malesef kolay unutan, az okuyan bir toplum olduk.. Bu 21 günde unutmalarımız, hep bir sonraki katliamlara, bir sonraki siyasi cinayetlere yol açtı.. 1950 lerden bu güne siyasi cinayetlere, faili meçhullere, Sabahattin Aliden itibaren, katliamlara 6 - 7 eylül olaylarından itibaren baktığımızda, olaylar, kişiler zincirinin halkalarını eklediğimizde hep bir birleriyle bir yerde birleşen kişileri, faillerinin, hep gücü elinde bulunduranlarca kollanmalarını görürüz..