Düzce Sol Parti'den eğitim yılı bildirisi

Sol Parti Düzce İl Örgütü, 2022-2023 eğitim öğretim yılı nedeniyle bir bildiri yayınlayarak, "Bu yeni dönemde Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş bir ekonomik kriz ve bunun yarattığı hayat pahalılığı bütün ifadelere damgasını vurmaktadır" ifadelerini kullandı.

Düzce Sol Parti'den eğitim yılı bildirisi
12.09.2022 - 12:40
Haber Merkezi

   Sol Parti Düzce İl Örgütü, 2022-2023 eğitim öğretim yılı nedeniyle yayınladığı bildiride şu ifadeleri kullandı: 

   "2022-2023 Eğitim Öğretim yılına girerken gerek öğrencilerin ve onların velilerinin gerekse de Eğitim Çalışanlarının, en başta da Öğretmenler olmak üzere içinde bulundukları durum ve karşılaştıkları zorlukları ele alacak olursak karşımıza şöyle bir manzara çıkmaktadır.

   Bu yeni dönemde Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş bir ekonomik kriz ve bunun yarattığı hayat pahalılığı bütün ifadelere damgasını vurmaktadır. Açlık ve adeta utanç sınırında olan gelirler nedeniyle başta veliler ve aynı zamanda Eğitim Çalışanları eşi görülmemiş zorluklara göğüs germek durumundadırlar.

   Eğitimin aynı anda içiçe geçmiş haliyle ticarileştirilmesi, tarikatlaştırılması başta olmak üzere bu yüzden toplumun en geniş kesimine adeta bir deli gömleği giydirilmek istenmektedir.

   Kalabalık sınıflar, ikili öğretim düzenlemesi yetmezmiş gibi taşımalı sistemde yaşanılan garabetler, okul onarımlarının ve sınıf düzenlemelerinin hala büyük ölçüde bitirilmememiş olması yaşanılan başıbozukluğu ve sorumsuzluğu apaçık ortaya sermektedir. Bu da yetmezmiş gibi Bakanlığın ve ilgili Birimlerin, durumun ciddiyetiyle hiç de bağdaşmayan tutum ve beyanları her şeyin üzerine adeta tüy dikmektedir. Daha okullar açılmadan öğrencilerin/ velilerin/ öğretmenlerin adeta bir cendereye alınması bu yeni dönemin çok yakıcı geçeceğini adete şimdiden haber vermektedir.

   Bütün bunlar yetmezmiş gibi öğrencilerin barınma sorunlarının büyük ölçüde giderilememiş olması hiçbir mazeretle izah edilecek bir durum değildir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez eğitim öğretim bu kadar hayati ve ciddi bir açmazla karşı karşıyadır. Bütün bu olumsuz durumların giderilmesi için gerekli çözüm önerilerini şu şekilde dile getiriyoruz.

   * Bir an önce Örgün eğitim çağındaki herkesi kucaklayan, hiç kimseyi bunun dışında bırakmayan ülke düzeyinde adeta bir seferberlik ilan ederek çağ nufusunun tamamı eğitim kapsamına
alınmalıdır.

   * Eğitim ve öğretime ciddi bir bütçe ayırarak tüm öğrencilerin aynı zamanda beslenme ve barınma sorunlarının da dikkate alındığı ortamlar hızla sağlanmalıdır.

   * Eğitimin kısa erimli bir ‘belletme /dikte etme’ faaliyeti olduğu yanılgısından bir an önce çıkarak ‘uzun erimli’ bir etkinlikler bütünlüğü olduğu unutulmadan, ‘kadrolu öğretmen,ücretli öğretmen,
sözleşmeli öğretmen ayırımı garabetinden bir an önce sıyrılarak hem mesleğin saygınlığına hem de öğretmenlerin; onurlu bir yaşam sürecekleri bir gelir durumuna erişmeleri bir an önce sağlanmalıdır.

   * Eğitim bir mezhebin ve onun tarikatlarının cendersinden bir an önce kurtarılarak BİLİMSEL, LAİK, KAMUCU bir eğitim öğretim sistemi tesis edilmelidir.

   * Eğitimin her evresi ve aşaması tamamen ÜCRETSİZ olmalıdır. Ayrıca eğitim ve öğretim boyunca kullanılan her araç ve donatı ÜCRETSİZ olmalıdır. Öğrencilerin bu çerçevede beslenme sorunları da aynı kapsama alınmalıdır. 

   * Özel yurtlar (bu arada her türden tarikat yurtları)ve okullar zaman geçirmeksizin kamulaştırılmalı eğitim bütün evreleri ve aşamaları ile kamu yönetimine ve denetimine alınmalıdır.

   * Din eğitimi zorunlu olmaktan çıkarılmalı, isteğe bağlı ve her inançtan kesimin beklentilerine uygun hale getirilmeli böylece eğitim bir kısım kayırılan tarikatların oyun alanı olmasından çıkarılmalıdır.

   * Ders kitapları ve müfredat, dinci/tarikatçı, ırkçı ve cinsiyetçi dayatmalardan kurtarılarak ötekileştirmeyen dışlamayan demokratik bir yapıya kavuşturulmalıdır."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.