Belediyeden açıklama; ‘Akıl dışı, kötü niyetli, yalan-yanlış iddialar…’

Son günlerde Cedidiye Cami minaresiyle ilgili ortaya atılan iddialara Düzce Belediyesi cevap verdi. Yapılan açıklamada iddiaların, Düzce Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’yü yıpratmaya ve yerel yönetimlerin asli görevlerini ifa ettiği konular üzerinden kamuoyunda itibarsızlaştırmaya çalışmaya yönelik, yalan ve yanlış iddialar olduğu belirtilerek, “Bu iddiaları -teyit etme gereği bile duymadan- dile getirmek bir ahlaksızlık örneğidir” denildi.

Belediyeden açıklama; ‘Akıl dışı, kötü niyetli, yalan-yanlış iddialar…’
3.08.2023 - 13:30
Güncelleme 3.08.2023 - 13:50
Haber Merkezi

   Geçtiğimiz günlerde Cedidiye Cami minaresiyle ilgili, İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er tarafından sosyal medya üzerinden Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye yönelik bazı iddialarda bulunulmuştu.

   Er paylaşımında; “Bu bahsi geçen iş, yani Cedidiye Meydan Projeniz, minare kısmı ile berabar Beltaş tarafından ihale ile alınmıştı yani Beltaş ihale bedelini bu minarelerin yenilenme şartı ile fiyatlandırıp almıştı

   Şimdi eğer minareler Sayın Özdemir tarafından yapılacak ise ihale bedeli nasıl muhasebeleştirilecek veya ihale sonucu yapılacak ödemede ilgili iş kalemlerinin ödemesi nasıl hesaplanıp gerçekleştirilecek” demişti.

   Daha sonrasında yerel basından bir gazetecinin konuyu köşesine taşıması üzerine, İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er bu yazıyı da yine sosyal medyadan paylaşarak, üzerine Başkan Özlü’ye hitaben şu yorumda bulunmuştu; “Muhalefet sorar siz de yetkili kurullarınız ( mesela basın birimi ) veya yetkili kişiler ( kendiniz veya başkan yardımcısınız) aracılığı ile cevap verirsiniz … Ama muhalefetin soru önergelerine dahi cevap vermeyen bir yöneticiden bu tip bir siyasi tavır beklemek be kadar gerçekçi ona da Düzceliler karar verecektir elbet…”

BELEDİYEDEN CEVAP GECİKMEDİ..

“ORTAYA ATILAN İDDİALAR BAŞTAN SONA YALAN!”

   Bu iddialar üzerine Düzce Belediyesinden cevap gecikmedi. Belediye basına gönderdiği cevaba 2022 yılında yerel basında yayınlanmış bir de haber küpürü ekledi.

   Belediyeden gelen açıklama şöyle;

   “Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün şehrin değişim ve dönüşümüne yönelik hazırladığı projelerden biri olan Cedidiye Meydan düzenlemesi ile minarelerin yenilenmesi hakkında ortaya atılan iddialar baştan sona yalandır.

   Düzce Belediyesi iştirak şirketi Beltaş A.Ş., Düzce Belediyesi’nin de hak sahibi olduğu alanda tapusu olan şahıslarla belli bir bedel karşılığı, bedel ödemeyenler ile de kat karşılığı anlaşma yaparak inşaata başlamıştır.

   İnşaat çalışmaları, İstanbul Caddesi Kent Estetiği Projesi kapsamında sürdürülen bir çalışmadır ve en bilinen örnek; müteahhitlik sistemi ile alanın karakterine uygun mekanlar inşa edilmektedir.”

“SÖZ KONUSU İHALE BİLE YAPILMAMIŞKEN….”

   Cedidiye Camii’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir yapı olmasını göz önünde bulundurursak bazı yerel basın organları ile muhalif tarafların iddia ettiği gibi; başka bir kurumun yaptığı ihalede yer aldığı, ihale kapsamında üzerinde çalışma yapılacağı şeklinde söylemler, söz konusu alan ile ilgili ihale bile yapılmamışken, akıl dışı, kötü niyetli ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan yaklaşımlardır.

“-TEYİT ETME GEREĞİ BİLE DUYMADAN- DİLE GETİRMEK BİR AHLAKSIZLIK ÖRNEĞİ”

   Yalnızca Düzce halkının refahı ve huzurunu sağlamaya çalışan, şehrin gelişmesi için projeler üreten Düzce Belediyesi’ni ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’yü yıpratmaya yönelik, yerel yönetimlerin asli görevlerini ifa ettiği konular üzerinden kamuoyunda itibarsızlaştırmaya çalışmak, yalan ve yanlış iddiaları -teyit etme gereği bile duymadan- dile getirmek bir ahlaksızlık örneğidir.

   Özellikle belirtmek isteriz ki; Vakıflar Genel Müdürlüğü, kendi mülkiyetindeki minarelerin yenilenmesi için yaptığı ihale hazırlığını 23 Kasım ve 6 Şubat depremlerini gerekçe göstererek durdurmuş ve işi ileri bir tarihe ertelemiştir.  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü bu durum karşısında inisiyatif kullanmış, alandaki ‘Kentsel Dönüşüm’ çalışmalarının hızla bitirilmesi için hayırsever iş insanı Sayın Burhan Özdemir ile iş birliği yapmıştır.

   Takdir edilir ki bu girişimler; Düzce’nin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımın bir sonucudur.

   Ayrıca;

   Yine YEREL BASIN’dan alınan haberlere göre; Başkan Dr. Faruk Özlü’nün basın açıklamasında; minareleri Beltaş A.Ş.’nin yenileyeceğine dair bir çıkarım yapılması mümkün değildir.

2022 TARİHLİ HABERDEN, BAŞKAN ÖZLÜ’NÜN AÇIKLAMALARI

   Söz konusu haberde Başkan Özlü’nün yaptığı açıklama aynen şu şekilde geçmektedir:

KAYNAK: DÜZCE TV

(HABER YAYIN TARİHİ: 17 NİSAN 2022)

 

   Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yerel yönetim olarak bizlerin de sorumluluğu altındadır.

   Değerli Düzce halkının ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.

   Saygılarımızla.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.