Vatandaş Kılıçdaroğlu'nu ilgiyle karşıladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce ziyaretinde vatandaş tarafından ilgiyle karşılandı.

25.05.2022 - 13:17
Güncelleme 25.05.2022 - 13:25
Haber Merkezi
2

   Vatandaşın sorunlarını dinlemek için Düzce'ye gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, öncelikle Düzce Kamyon ve Tır Motorlu Taşıtlar Kooperatif'ini ziyaret etti.

   Kılıçdaroğlu, esnafların sorunlarına vurgu yaparak "Alın teriyle parasını kazanan taşıyıcı esnafının sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. İlk toplantımızı Mersin'de yapmıştık. Orada aşağı yukarı bütün tarafları dinledik. Şimdi burada sizin de derdinizi dinleyeceğiz. Samimi bir insanım. Rahatlıkla tüm soruları sorabilirsiniz. Kızmam. Benimle ilgili, partiyle ilgili, ekonomi ile ilgili ne sormak istiyorsanız çekinmeden sorabilirsiniz" dedi.

"Türkiye soyulacak bir devlet değildir"

   Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında, "Başkan bana 18 maddelik bir rapor verdi. Şimdi bu raporu burada okuyamayacağım. Bu meslek önemli bir meslek. Şimdi siz kontağı kapatıp, "Bir hafta çalışmayacağım" deseniz, Türkiye’de hayat durur. İşte bu meslek bu kadar önemli bir meslek. Nakliye sektöründeki akaryakıtlardan ÖTV alınmamalı. Siz zaten vergi ödüyorsunuz. Köprü ve otoyollardan Euro üzerinden para veriyorsunuz. Biz bu sorunu çözeceğiz. Türkiye soyulacak bir devlet değildir. 5 kişiye soyduruyorlar. Biz bunun da önüne geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Düzce'den milletvekili yoksa bu Düzcelilerin kusuru değil, bizim kusurumuz"

   CHP'nin Düzce'de milletvekili olmaması konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, "Düzce'den milletvekili yoksa bu Düzcelilerin kusuru değil, bizim kusurumuz aslında. Varsa kabahat, bizde. İğneyi önce kendine batır, çuvaldızı başkasına batırırsın. Ama biz ne iğneyi batırıyoruz, ne de çuvaldızı. Bakın geliyoruz, oturuyoruz, konuşuyoruz, vatandaşın sofrasına oturuyoruz, derdini dinliyoruz, neyi nasıl yapacağımızı anlatıyoruz. Vatandaş da bizi dinleyecek, sandığa gidince de vicdanının sesini dinleyecek. 'Ne yapalım? Oyu kime verelim?' diye düşünür. Ama gelmezseniz, oturmazsınız, konuşmazsanız sadece Ankara ile oturursanız, sadece Ankara'da konuşup bir şeyler söyleyip, 'Düzce'den bize oy gelecek' derseniz gelmez. O nedenle, gerek ben, gerek bütün milletvekili arkadaşlarım 81 ili de geziyoruz, vatandaşın sofrasına oturuyoruz, dertlerini dinliyoruz, bize yönelik şikayetlerini dinliyoruz. Eksiklerimiz varsa bizlere söylüyorlar. Siyasette yeni bir anlayışı egemen kılmak istiyoruz. İnşallah da yapacağız" şeklinde konuştu.

Esnafla 'ekonomik kriz' diyaloğu

   Kamyon ve Tır Motorlu Taşıtlar Kooperatif'inin ardından CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit, ilçe başkanları ve milletvekilleri eşliğinde esnafları ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada yoğun ilgiyle karşılandı. 

   Kılıçdaroğlu'nun bir esnafla arasında geçen diyalog ise şu şekilde:

   Kılıçdaroğlu: Kaç kişi çalışıyorsunuz?

   Esnaf: Üç kişi çalışıyoruz. Ama hiçbir şeye gücümüz yetmiyor. Ekonomik kriz var zaten ülkede. Hiçbir şey ödeyemiyoruz. Arabamızı satıyoruz, arsamızı satıyoruz. Herkes bir sıkıntıda, çok zor. 

   Kılıçdaroğlu: Ama aşacağız. Fiyatlar nasıl?

   Esnaf: Fiyatlar hep uçuk zaten. 

   Kılıçdaroğlu: Allah kolaylık versin. Değiştireceğiz inşallah.

"Türkiye'nin en güzel kentlerinden birisindeyiz"

   Esnaf ziyaretinin ardından Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Temsilcileri Buluşmaları kapsamında Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'ne gelen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: 

   "Düzce'deyiz. Türkiye'nin en güzel kentlerinden birisindeyiz. Gerçekten olağanüstü bir yeşilliği var. Yeşilin tüm tonlarını Düzce'de görebilirsiniz. Olağanüstü güzel bir doğası var. Dolayısıyla bu doğaya sahip çıkmak lazım. Doğa sadece Düzcelilere değil aslında, bütün Türkiye'ye hitap ediyor. Tekstil sektörü ve ağır sanayinin burada geliştiğini biliyorum. Tarımın ve fındığın bu bölge için önemini de biliyorum. Bölgenin kalkınması gerektiğini de biliyorum. Organize sanayi bölgelerinde yeni yatırımların olduğunu biliyorum." 

"Suriyeli kardeşlerimizin kendi ülkelerine gitmeleri lazım"

   "Bizim bir numaralı sorunumuz demokrasidir. Demokrasinin olmadığı yerlerde insanlar düşüncelerini ifade edemezler.  

   Suriyeli kardeşlerimiz... Bu kardeşlerimizin kendi ülkelerine gitmeleri lazım. Onların can ve mal güvenliğini sağlayarak, Suriye'yle oturup bir masada konuşarak, bütün bu sorunların çözülmesi lazım. Onların evleri, okulları, yolları, kreşleri yapılarak ve bunların yapımıyla ilgili finansmanın da Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından karşılanmasıyla... Bütün bunların hepsi yapılır. Avrupa Birliği yetkilileriyle de konuştum. Artı bizim Gaziantep'teki iş dünyamız da oldukça iyi. Dinamik bir iş dünyamız var. Onların zaten o bölgelerde fabrikaları vardı. Kendi ülkelerine bu çerçevede göndereceğiz. Irkçılık yapmayacağız. Bu milletin alnına ırkçılık lekesini asla sürmeyeceğiz."

"Demokrasiyi tabandan başlayarak yükseltmemiz lazım"

   "Demokrasiyi tabandan başlayarak yükseltmemiz lazım. Muhtarlık kurumunu güçlendirmemiz lazım. Muhtar diplerde duruyor. Kimse sormaz muhtarı. 

   Sizin birleşik oy pusulanız yok. Niye yok? Rakibi alır cebine koyar götürür bulamazsınız orada. Bu muhtarlık kurumuna değer vermemenin sonucu. Bu talebin gelmesi. Her bir muhtara yardımcı personel verilmesi lazım. 10 milyon işsizimiz var. Birisinin orada olması gerelen şikayetleri toplaması lazım. Dünya kadar icra dosyası var. Tebliğ ediliyor. PTT görevlisine maaş veriliyor. Size para verilmiyor. "

   "Köy tüzel kişilikleri kaldırıldı. Mal varlıklarına el konuldu. Kalmalı, ihtiyar meclisi olmalı. Akil insanlar biraraya gelecekler orayı yönetecekler. Kimin aracılığıyla yapıyoruz sosyal yardım? Bir mahallede kim fakirdir zengindir bunu en iyi bilen mahallenin muhtarıdır. 

   Muhtar parti kimliğiyle seçilmiyor, adıyla seçiliyor. Muhtara yetkiyi verirseniz, sosyal yardımları muhtar eliyle savunursanız yardımlar fakire fukaraya ulaşır. Biz bunu savunuyoruz, kanun teklifine de koyduk."

   "'Şu CHP hep eleştirir hiç önermez' derler. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Sesi duyulmayanların sesi olduk."

   "Bize bazen '6 benzemez' diyorlar. Evet, 6 ayrı partiyiz ama insan hakları, demokrasi, sosyal devlet konusunda aynı şeyi düşünüyoruz. Her insan 6'lı masaya baktığında kendisinden bir parçayı orada görüyor."

 

 

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Çamköylü
  Çamköylü
  26.05.2022 11:45

  Chp nin yıllardır toplantılarını takip ederim ama şunu gördüm ki bu iş gerçekten bitmiş...chp ve millet ittifakı iktidar olacak gibi...eee zaman değişimi gerektiriyor demekki..hayırlı uğurlu olsun.

 • Abdullah küçük
  Abdullah küçük
  26.05.2022 10:09

  Bu adamın kendine faydası yok vatandaşa ne faydası.olçak