Er'den açıklama: Mali tablo ve bilançolar paylaşılsın

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Belka A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan'ın Burasıdüzce'nin programında yaptığı açıklamalara ilişkin konuştu.

Er'den açıklama: Mali tablo ve bilançolar paylaşılsın
21.03.2022 - 14:21
Haber Merkezi

   İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce Belediyesi iştiraki şirketlerin mali durumlarının nasıl olduğu ile ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. 

   Belka A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Necla Erdoğan’ın Burasıdüzce'nin programında açıkladığı “Geçmişten gelen borçlar nedeniyle, belediyeden faiz talep edemediğimiz ve bu nedenle şirket öz sermayesini tükettiği için sermaye arttırımı yapıyoruz” açıklamasının tüm şirketler için geçerli olup olmadığını soran Er, “Geçtiğimiz hafta Düzce Belediyesi iştiraki olan şirketlerde yönetim kurulu değişikliği olmuştur. Ticari hayatımızda  var olan teamüllere göre eski yönetim kurulu, yeni yönetim kuruluna görevini devrederken şirket bilanço ve mali durumunu izahı Düzce kamuoyunca beklenen bir durumdur” dedi.

   Er, Başkan Özlü’den bazı sorulara cevap vermesini isteyerek, “Sayın Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’den kamuoyuna aşağıdaki hususlar paralelinde bilgi vermesini rica ediyoruz.

   1) Belka, Beltur ve Beltaş Şirketleri başta olmak üzere Belediye iştiraki şirketlerin mali tablo  bütçe ve bilançolarını kamuoyu ile paylaşacak mısınız? Şirketler kar mı yoksa zarar mı etmektedir? 

   2) 20 Nisan 2019 tarihinde yaptığınız açıklamanızda Belediye iştiraki şirketlerin yönetiminde görev alacak arkadaşların maaş veya huzur hakkı almayacağını söylemiştiniz. Başkanlığınızın başladığı günden bu güne şirketler yönetim kurulu üyelerine ne kadar maaş ve huzur hakkı vermiştir?

   3) Katıldığı bir programda Belka A.Ş Genel Müdür yardımcısı Sayın Necla Erdoğan Genel şirketlerin öz sermayesini tükettiği için Belka sermaye artırmıştır, demiştir. Belediye Meclisinde de  meclis grubumuzca sorulan bu soruya Necla Hanımın verdiği cevap ürkütücüdür. TTK ‘ya göre öz sermayenin tükenmiş olması  iflas sebepleri arasında ; borca batıklık  emareleri içinde yer alır. Belediye iştiraki şirketler borca batık mıdır? Belka ne gibi bir ticari veya idari işlem yapmıştır ki sermayesini tüketmiştir? 

   Belka gerçekten de Nejla Hanımın dediği gibi sermayesini tüketmiş ve iflas noktasına mı gelmiştir? Belediye iştiraki diğer şirketlerde de, Beltaş ve Beltur başta olmak üzere, durum Sayın Necla Erdoğan’n Belka ile alakalı tarif ettiği gibi midir ? Şirketler ağır borç yükü ile karşı karşıya mıdır ? Şirketler zarar mı etmektedir?” dedi.

   Burasıdüzce'nin röportajı için tıklayın

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.