Üretim Devrimi Kurultayı sonuç bildirgesi yayınlandı

Vatan Partisi Gölyaka’da “Üretim Devrimi Kurultayı” düzenledi. Daha sonra bir basın açıklaması yapan İl Başkanı Sönmez, sonuç bildirgesini açıkladı.

Üretim Devrimi Kurultayı sonuç bildirgesi yayınlandı
27.12.2021 - 17:35
Haber Merkezi

   Vatan Partisi’nin Gölyaka’da düzenlediği “Üretim Devrimi Kurultayı”nın sonuç bildirgesi basınla paylaşıldı.

   Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez’in açıklaması şöyle;            

   “Vatan Partisi 25 Aralık 2021 Cumartesi günü Gölyaka’da “Üretim Devrimi Kurultayı” düzenlemiştir. Kurultaya Vatan Partisi genel başkan yardımcısı Utku Reyhan, Gölyaka ziraat odası başkanı Metin Şirin, Gümüşova ziraat odası başkanı Mafil Tavlı, EFDER başkanı ve Hacı Süleymanbey Köyü muhtarı Murat Acar, Vatan Partisi Düzce çiftçi bürosu başkanı Hasan Öztürk, Pirinç ve mısır üreticisi Fatih Bayraktar konuşmacı olarak katılmışlardır.

   Kurultayımızın sonuç bildirgesi şöyledir;

   Vatan Partisinin 81 ilde, ilçe ve köylerde düzenlediği üretim devrimi kurultayımız sürmektedir. ‘’Böyle Gitmez’’ Üreticiler baş tacı olmalı şiarıyla sürdürdüğümüz kurultayımızla, Gölyaka’nın, Düzce’nin ve tüm Türkiye’nin üretim sorunları ve çözüm yolları konuşulmuştur.

   1) 1980 ‘den bu yana üreticileri ekonomiye kambur olarak gören borçlanma ekonomisinin sonuna gelinmiştir. Türkiye bütün imkânlarıyla üretim seferberliği başlatmalı. Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı. Türkiye’de üretilebilen ürünler dışarıdan satın alınmamalıdır.

   2-Çiftçinin gübre, mazot vb gibi girdileri üretime engel olmayacak şekilde desteklenmelidir.

   3- Parçalı araziler mülkiyete dokunulmadan birleştirilmeli. Kooperatifçilik geliştirilmelidir.

   4- Araziye değil, ürüne destek yapılmalı.  Ürün fiyatları, ürün ekilmeden bir yıl önce açıklanmalı. Ekim planlaması yapılmalıdır.

   5- Tarla ilaçlama ve gübrelemede dron vb. yeni gelişmiş araçlar oda ve kooperatifler aracılığıyla alınıp kullanılmalı giderler düşürülmelidir.

   6-Yaban mersini, pirinç gibi ürünlerin Gölyaka’da ekimi yapılmalı. Yılda iki ürün almak için gerekli araştırma ve girişimlerde bulunulmalı.    Devletin ziraat mühendisleri büroda değil, ayağında çizme ile çiftçinin yanında olmalıdır.

   7- Hayvan ırkları ıslah edilmeli. Tarım bakanlığı yerli üretime dayalı yem üretimi ve desteği sağlamalıdır.

   8- Pirinç üreticileri ürettikleri çeltikleri soydurmak için Çorum ve Gönen’e gitmek zorundadır. Bu maliyeti artırmaktadır. Düzce bölgesine çeltik fabrikası, pirinç ve mısır kurutma tesisi kurulmalı, bir an önce halkın hizmetine sunulmalıdır.” 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.