CAYMAZ; ‘Bankada parası olmayanlar, olanların kayıplarını finanse edecek’

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz son ekonomik gelişmeleri sosyal medya hesabından yorumladı. Caymaz, “Bu yöntemin faiz artırımı olmadığını teknik olarak açıklayabilecek olan varsa söylesin” dedi.

CAYMAZ; ‘Bankada parası olmayanlar, olanların kayıplarını finanse edecek’
21.12.2021 - 16:12
Güncelleme 21.12.2021 - 16:14
Haber Merkezi

   DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz sosyal medya hesabından son ekonomik gelişmelerle ilgili düşüncelerini aktardı.

   Caymaz şunları söyledi;

   “Piyasalarda döviz kuru oranlarının düşmesi ülkemiz adına sevindirici. Insanlarımız bir nebze olsada ticari anlamda nefes alabilirler. Uygulama yöntemine baktığımızda aynadan yansıyan durum özeti şöyle;

   Dövize karşı olanların tüm yap/işlet ihalelerini dolar endeksli yapmalarının yanına TL cinsinden bankalarda faizde parası olanları da döviz endeksli hazine garantili faiz korumasına alması nasıl açıklanabilir. Cevap çok basit; Nas var diyerek faize karşı olanların adına faiz diyemeden asıl faiz artırımı yoluna gitmesidir.

“BANKADA PARASI OLMAYANLAR, OLANLARIN KAYIPLARINI FİNANSE EDECEK”

   Bankada parası olmayanlar, vergileriyle, bankada parası olanların döviz cinsinden kayıplarını finanse edecek.

   Dış güçler olarak, vatan haini olarak adlandırılan faizcilere faiz desteği vererek, faizle mücadele etme yöntemi de literatüre girmiş oldu.

   Bu yöntem parasını bankaya yani faize yatırmayanları cezalandırmak ve dolayısıyla faize yönlendirmektir. Faize karşı olan insanlarımızın vergilerinden parası faizde olanları desteklemektir.

“BU KENDİ TABİRİNİZLE 'FAİZ LOBİSİ'NE ÇALIŞMANIN ALASIDIR”

   Sonuç olarak teknik ifadesi şöyle;

   -Merkez Bankası’nın “aldığı faizi” indir.

   -Hazine’nin “ödediği faizi öngörülemeyecek düzeyde döviz endeksli” artır.

   -TL mevduata kur artışı garantisi vererek örtülü faiz artırımına git.

   -Ortaya çıkacak kur riskini Hazine’nin sırtına yükle.

   Bu kendi tabirinizle “faiz lobisi”ne çalışmanın alasıdır.

   Bir örnekle açıklayalım;

   Bankaya 100.000 TL döviz kuru endeksli hesap artırıyorsunuz. Aylık faiz kazancı 3.000 TL diyelim. Ay sonunda paranız 103.000 TL oldu. Eğer döviz kurundaki artış 3.000 TL altındaysa paranıza ekleme yapılmıyor. Fakat döviz kuru artışı 3.000 TL üzerindeyse ( örnegin 4.000 TL) aradaki 1.000 TL farkı devletin hazinesi karşılıyor ve hesabınızdaki para 104.000 TL oluyor. Bu işleme hangi hazine ne kadar süre dayanabilir.

   Konunun böyle olmadığını, bu yöntemin faiz artırımı olmadığını teknik olarak açıklayabilecek olan varsa yazsın.

“YAPILAN FAİZ ARTIRIMINI DESTEKLEYEREK DÖVİZE MÜDAHALE ETMEK”

   Bu ülkede yaşayan ve bankada parası olmayan, faize karşı olan milyonlarca insanın vergilerinden faizde parası olan insanların faiz eksikleri tamamlanacak. Sosyal medya platformlarında siyaset yapmak adına bu yöntemi savunan bazı İslami kanaat önderi vasfı taşıyanları görmek daha üzücü.

   Sonuç olarak yapılan uygulama ekonomistlerin ifade ettiği faiz artırımını destekleyerek dövize müdahale etmek oldu."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.