ER; ‘Açıklamam tamamen insani temele dayalıydı’

ER; ‘Açıklamam tamamen insani temele dayalıydı’
19.12.2021 - 15:10
Güncelleme 19.12.2021 - 15:12
Haber Merkezi
1

   İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, hafta içi Abhaz kökenli vatandaşların seyahatiyle ilgili açıklamalarının yanlış anlaşılmalara neden olduğunu belirterek, Gürcistan kökenli vatandaşlardan özür diledi.

   Er’in açıklaması şöyle;

   “Siyasetin insan için insan ile yapılması gerektiğine inanan bir politikacı olarak geçtiğimiz hafta içinde yapmış olduğum, tamamen insani temele dayanan ve sadece bir metin olup herhangi bir görsel içeriğe, resme veya imaja sahip olmayan bir metne dayanan açıklamamın özellikle Düzce’de ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yasayan başta Gürcü Topluluğuna mensup yurttaşlarımız olmak üzere bazı kitleleri rahatsız etme potansiyeline sahip olduğunu görmüş bulunmaktayım. Bu paralelde geri dönüşler almamın hemen akabinde, sorumluluklarının bilincinde bir yurttaş olarak, kamuoyunu bilgilendirme gereğinin şahsım adına bir zaruret oluştuğu aşikardır.

“KOMŞU DEVLETLERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÖNEMİNE HAİZ BİR İNSANIM”

   Bu bağlamda öncelikle şunu belirtmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dış politika ilkelerine bağlı bir partinin mensubu olarak, bu ilkelerin en önemlilerinden biri olan, Gürcistan başta olmak üzere, komşu devletlerin toprak bütünlüğünün önemine haiz bir insanım. Eğitim hayatım da bu yönde olup uzmanlık alanım uluslararası ilişkilerdir. Bu nedenle de bu ülkelerin toprak bütünlüğü ilkesinin önemine derinden inanır ve devletlerarası politik ilişkileri özellikle etnik çerçevede iç siyasetin bir enstrümanı yapmayı da kesinlikle doğru bulmam. Bu güne kadar da hep bu doğrultuda siyaset yaptım.

“AÇIKLAMAM TAMAMEN İNSANİ SAİK İLE YAPILMIŞTI”

   Açıklamam tamamen insani saik ile yapılmış olmakla beraber, açıklamamın akabinde başta Düzce’deki dernek yönetimi ve değerli büyüklerim olmak üzere, bazı kelimelerin maksadını aşma ihtimali ile alakalı telkinlerini aldım.  Hemen sonrasında da, metnin yazım niyetinden emin olmam paralelinde, hiç tereddüt hissetmeden karşılıklı insani hukukumuz olması nedeni ile konunun tarafları ile direk iletişime geçerek metnin yazılma maksadını kendilerine giderek yüz yüze anlatma imkanını buldum, dernek yöneticilerimiz ve şehrimizin büyükleri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundum ve sosyal medyamdan gayet net açıklamalar yaptım.

“AÇIKLAMAM ŞAHSİ”

   Açıklamamın şahsi olduğunu, Partimi bağlamadığını, Partimin en yetkili ağızlarından biri olan Genel Başkan Yardımcımız Sakarya Milletvekili Sayın Ümit Dikbayir tarafından belirtilmesine de vesile oldum.  Sayın Dikbayır’ın da ifade ettiği gibi ülkelerin toprak bütünlüğünün esas olduğu ve bunun dışında bir tutum, açıklama ve davranışın ‘sorunlu’ olduğunu tıpkı Sayın Vekilimiz gibi ben de belirtmek isterim ki ben bu ‘sorunlu’ zihniyetin bir değilim, hiç de olmadım. Siyaseti hep sorunlara çözüm üretme vesilesi olarak görmem paralelinde, aralarında her hangi bir fark gözetmeksizin ve tüm ön yargılardan uzak olarak, bana sorunlarını ileten her bir yurttaşım ile ilgilenmeye ve derdine deva bulabilme adına elimden gelen her şeyi siyasi ahlak ve hukuk çerçevesinde yapmaya da siyaset hayatım boyunca devam edeceğim.

“ÖZRÜMÜ KABUL ETMELERİNİ DİLERİM”

   Art niyetli bir insan olmadığımdan, gerek siyaset gerekse ticaret hayatımda risk almaktan ve hata yapmaktan hiç korkmadım. Fakat ülkelerin toprak bütünlüğünün aksine bir ifade aklımın ucundan dahi geçmese de, maksadını aşma olasılığına şahit olduğum bazı ifadelerimden dolayı üzüntü duyan veya duyacak olan başta Düzce Gürcü Topluluğu olmak üzere, Türkiye bazında konunun tüm muhataplarının özrümü kabul etmelerini dilerim. Sonuçta insanız ve hatalarımız ile yaşarız. Yeter ki hatalarımızda kasıt olmadığı bilinsin. Özür dilemekten asla imtina etmem. Fakat yapmadığım herhangi bir eylem ve söylemi de açıkça ifade etme hakkımın kabulünü talep etmem en doğal hakkımdır. Kelimler maksadını aşsa da asıl mühim olan metnin tamamı ve metin yazarı olarak benim açıklayıcı ifadelerimdir ki ben de şu an bunu yapmaktayım.

“GÜRCİSTAN KÖKENLİ BİR AİLENİN FERDİYİM”

   Kendim de Gürcistan kökenli bir ailenin ferdi, Batumlu Ali’nin 4. kuşak torunu olarak, Gürcistan basta olmak üzere hiç bir ülkenin toprak bütünlüğü ve iç ve dış politik gerçeklikleri ile alakalı söylemde bulunmayı doğru bulmam ve böyle bir ifade de bulunmayı hiç düşünmediğimi ve bu yönde bir açıklama yapmadığını açıkça ve tekraren ifade etmek isterim. Aksi bir düşünce en hafif tabiri ile akıl tutulması olup, şahsım tarafından da kabul görmeyecektir. İnsanın kendi atavatanı ile alakalı art niyet sahibi olması mümkün müdür?

“DÜZCE GÜRCÜ DERNEĞİ’NİN YÜREKLİ YÖNETİCİLERİNE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM”

   Bununla beraber, sürecin başından itibaren konunun hassasiyeti doğrultusunda tüm çevrelerin duyarlılıklarını dikkate alan, gerek beni ve ailemi tanımaları çerçevesinde yaptıkları haklı sitemleri gerekse de konunun manüple edilmesine  karşı şahsıma ve partime karşı göstermiş oldukları olgun tavır için, öncelikli muhatabım olmaları çerçevesinde,  tüm Düzce Gürcü Derneği’nin yürekli yöneticilerine şükranlarımı sunarım. Ata topraklarımızın bir olduğu değerli dernek büyüklerimizin, sonuç ne olursa olsun, bu yüce ve sorumluluk sahibi tavırlarını ömrüm boyunca unutmayacağımı bilemelerini isterim. Ülkemizin böyle karakterlere inanın çok ihtiyacı var…

“HUKUKİ HAKLARIMI KULLANACAĞIM”

   Bugün itibarı ile de sosyal iletişim mecralarında konu ile alakalı  bana ait olmayan resim, imaj, ifade veya provakatif söylemleri bana aitmiş gibi lanse eden tüm kişi ve kurumlara karşı hukuki haklarımı kullanacağımı tüm kamuoyunun bilgisine önemle  sunarım.

   Sonuç olarak herhangi bir kişi veya kuruma karşı saygısızlık  yapma, başta benim de aile köklerimin dayandığı Gürcistan olmak üzere ülkelerin toprak bütünlüğü  ve siyasal ilkelerine aksi bir tavır, eylem ve söylemde bulunma niyetim ve eylemim yoktur, olmamıştır ve olmayacaktır. Gürcü topluluğu yöneticilerinin ve Düzceli değerli büyüklerimizin aksine inanmaları halinde ise, gücünü makamından almayan bir insan olarak gereğini yapmaktan asla geri duramayacağımı kendilerine ilettiğim gibi kamuoyunun da bilgisine sunarım. Allah vekildir.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Murat
    Murat
    19.12.2021 16:02

    Gönlünü rahat tut kardeşim, iyi niyetin ve karakterin belli bu durumdan nemalanmak isteyenler ancak havalarını alırlar. iyi partiyi yıpratmak isteyenler olabilir ama yeni ufuklar buna müsaade etmez..