Zamlara Hayır Platformu: 2022 bütçesi yoksulluk bütçesi olmasın!

Düzce Zamlara Hayır Platformu, "Halk İçin Bütçe, Vergide Adalet, İnsanca Bir Asgari Ücret İçin Birlikte Mücadeleye" sloganıyla Durmazlar Düğün Salonu önünde bir basın açıklaması yaptı.

8.11.2021 - 18:15
Özel Haber

   Aralarında EĞİTİM-SEN, SES, Cumhuriyet Halk Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Yeşil Sol Parti ve Emek Partisi'nin yer aldığı Düzce Zamlara Hayır Platformu, Durmazlar Düğün Salonu önünde toplanarak bir açıklama yaptı. 

   Açıklamada, "2022 yılı bütçesi “yoksulluk” bütçesi olmasın" vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

   "Mecliste 2022 yılı bütçe görüşmeleri başladı. Ülkeyi yönetenler tarafından hazırlanan bütçeler, yıl içinde gelirlerin kimlerden ve ne kadar toplanacağını; toplanan gelirlerin nerelere nasıl aktarılacağını, halkın bu kaynaklardan ne kadar yararlanacağını, kısacası hükümetlerin “önceliklerini” ortaya koyar. 2022 yılı bütçesi, iğneden ipliğe her şeyin zamlandığı, TL’nin Dolar karşısında eridiği, ücretlerin enflasyon karşısında buharlaştığı bir dönemde görüşülüyor. Üstelik zamların önü arkası kesilmiyor. Sanayide doğalgaza yapılan %48 oranındaki zam üretime ve doğal olarak enflasyona da yansıyacak. Ekim ayı enflasyonunu ENAK %49,87 olarak açıklarken; TÜİK %19,89 diyor. Bizim çarşı pazarda hissettiğimiz oran hangisi? Çok açık ki mecliste görüşülen bütçe taslağıyla hedeflenen de; vatandaşın değil, bir avuç sermayedarın karını güvence altına almaktır!

   Bütçede milyonlarca işçiye düşen; daha fazla vergi yükü, daha fazla yoksulluk!

   2021 yılının ilk dokuz ayında milyonlarca çalışanın daha cebine girmeden maaşından kesilen vergilerin oranı %40 artmış. Ülkenin vergi gelirlerinin 4’te 3’ü çalışanlardan toplanıyor. Büyük şirketlere ise üst üste vergi indirimleri ve teşvikler yağıyor. Hükümet 2022 yılı bütçesinde şirketlerden alınması gereken 336 milyar TL’lik vergiden vazgeçmeyi bekliyor! Sadece bu kadar değil, 2022 bütçe taslağında;

   Geçiş garantili köprü ve tüneller için 20 milyar TL,

   Son açıklanan Sayıştay raporlarında yapım aşamasında usulsüz harcamalar tespit edilen şehir hastaneleri için 22 milyar TL ayrılıyor.

   Memura ilk altı ay için %5 artış yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a maaşının %14,4 oranında zamlanarak, 35 asgari ücrete (100 bin TL) yükseltilmesi hedefleniyor. 

   • Zamlar, enflasyon ve vergi kesintileriyle eriyen ücretlerin insanca yaşayacak düzeye çıkartılması için, ücretlere ek zam,

   • Ocak’ta aldığımız ücreti Aralık’ta da almak için vergi diliminin %15’te sabitlenmesini,

   • Kira faturalar başta olmak üzere temel tüketim mallarına yapılan zamların geri alınmasını,

   • Tüm emekçilere eğitim öğretim yardımı adı altında öğrenci başına temel giderler için ek ödeme yapılmasını,

   • Asgari ücretin insanca yaşanacak bir düzeye yükseltilmesi ve vergi dışı bırakılmasını, 

   • Yandaş şirketlerin sermayedarların değil işçi ve emekçilerin borçlarının silinmesini istiyoruz!

   Bizler Düzce’de yaşayan emekçiler olarak, bu zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın 2022 yılı bütçesi “yoksulluk” bütçesi olmasın! Halk için bütçe, vergide adalet insanca bir asgari ücret olmasını istiyoruz!"

   HABER: FERİDE DURSUN
 

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.