CAYMAZ; ‘Hava kirliliğinin en büyük nedeni kömür!’

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, Düzce’nin en büyük sorunlarından birinin hava kirliliği olduğunu söyleyerek, “Bunun en büyük nedenlerinden biri de ısınma amaçlı olarak kullanılan kömür yakımıdır” dedi.

CAYMAZ; ‘Hava kirliliğinin en büyük nedeni kömür!’
15.09.2021 - 15:26
Güncelleme 15.09.2021 - 15:30
Haber Merkezi

   DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, yazılı bir basın açıklaması yaparak Düzce’deki hava kirliliğine dikkat çekti.

   Caymaz hava kirliliğinin Düzce’nin en büyük çevre sorunlarından biri olduğunu ifade ederek, “Bunun en büyük nedenlerinden biri de ısınma amaçlı olarak kullanılan kömür yakımıdır” dedi.

   Murat Caymaz sözlerine şöyle devam etti;

   “Dünyada yaşanan pandemi sürecinin bir etkisi kömür fiyatlarında görülmektedir. Son gelen bilgiye göre, ithal olarak ülkemize giren Rus kömüründe dolar bazında, 70-80 dolar fiyat artışı olmuştur. Bu artışa kurdaki yükseliş de eklenince, 1 ton kömürde önceki yıla göre 1000 TL’ye yakın yükseliş meydana gelmiştir. Artan fiyatlar nedeniyle geçtiğimiz yıl 1400 TL bandında olan kömürün tonu bu yıl 2300 TL bandından vatandaşımıza sunulmaktadır. Kış aylarında fiyatlar daha da artacaktır.

   Zaten ekonomik dar boğazda olan, hemen her alanda artan fiyat artışları ile evini geçindirmeye çalışan vatandaşlarımız doğal olarak, bütçeleri el vermediği için Zonguldak’tan, Soma’dan, Tunçbilek’ten gelen ve Düzce’de yakılmaya uygun olmayan ucuz kömürlere yönelmek zorunda bırakılmıştır.

   Bunun neticesi olarak biraz önce saydığımız kömür merkezlerinden gelen her normdaki ürün Düzce’mize girmektedir. İçlerinde kaliteli olanlar Düzce Valililiği’nden onay alabilmektedir fakat herhangi bir kontrol noktası olmadığı için onlar da izin belgesi almak için başvuru yapmamaktadır.

“DOĞALGAZ KULLANIMI TEŞVİK EDİLMELİ”

   Düzce il merkezinin ova olduğu unutulmamalıdır. Dağ köylerinde, Boğaziçi’nde, Kaynaşlı’da, Gümüşova’da, Cumayeri’nde yakılan yakıtların karbonmonoksiti şehir merkezine çökmektedir. İlimizde doğalgaz altyapısının yüzde 90’ının tamamlanmasına rağmen dar gelirli vatandaşlarımıza hala kömür yardımları yapılmaktadır. Hava kirliliğinin önüne geçebilmek adına doğalgaz kullanımını teşvik edici doğalgaz sobası yardımları yapılmalıdır.

   Bu konuda her yıl gündeme gelmekten öteye geçemeyen acil eylem planları ve Düzce’ye zehir solutmamak adına alınan kararlar artık bir an önce hayata geçirilmelidir.

CAYMAZ’DAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

   En azından kullanılacak kaliteli ve yerli kömürle bir nebze de olsa hava kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmalıdır.

   Bunun için,

   1-Düzce’ye kömür satmak isteyen üretici firmalar, kömür analizlerini yaptırarak Düzce Valiliği’nden onay almalılar.

   2-Bu firmalar Düzce’deki kömür satış bayilerini liste halinde valiliğe sunmalılar.

   3-Kaynaşlı, Gölyaka, Boğaziçi bölgelerine kontrol noktası konulmalıdır.

   4-Kömür taşıyan kamyonların taşıma irsaliyelerine bakılmalı, transit geçecek olan aracın plakası çıkış noktasına bildirilmelidir.

   5-Eğer kömür Düzce iline giriş yapıyorsa bayi ismi kontrol edilmelidir.

   6-Kontrolsüz giren araçların yetkili güvenlik görevlilerince fark edilmesi halinde kömüre el konulmalı; hem üreticiye hem de satıcı firmaya cezai işlem uygulanmalıdır.

   Düzce bu kış da maalesef havası en kirli iller arasında zirveyi oynayacak. Düzceliler maalesef yine kirli havayı ciğerlerine çekecek. Her yıl yaşadığımız hava kirliliğinin bu yıl yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin yetkili kurum ve mercileri şimdiden önlem almaya davet ediyoruz.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.