Korona hastalarına miadı dolmuş ilaç mı veriliyor?

Düzce’de Korona hastalarına kullanım süresi geçmiş ilaç verildiği iddiası, duyanlarda şok etkisi yarattı.

Korona hastalarına miadı dolmuş ilaç mı veriliyor?
30.11.2021 - 11:44
Güncelleme 30.11.2021 - 13:36
Özel Haber

   Düzce’deki Korona hastalarına miadı dolmuş, yani kullanım süresi geçmiş ilaç verildiği iddiası duyanlarda şok etkisi yarattı.

   Evde tedavi gören bir hastayı takip ve tedavi etmekle görevli sağlık ekiplerince, korona tedavisinde kullanılan bir ilacın kullanım süresinin geçmiş olduğu ve son kullanma tarihinin yazıldığı yazının üzerine etiket yapıştırılarak bir buçuk sene uzatıldığı, hasta tarafından iddia edildi.

   Fotoğraflarda ilacın son kullanma tarihi Ağustos 2022 olarak görülürken, yapıştırılan etiket kaldırıldığında aslında son kullanma tarihinin Şubat 2021’de bitmiş olduğu anlaşılıyor.

   Bu konuyla ilgili yetkililerden bir an önce bir açıklama bekleniyor.

KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA GECİKMEDİ

   Konuyla ilgili Düzce Valiliği Basın Bürosu Sağlık Bakanlığının bir açıklamasını gönderdi.

   Açıklamada şöyle deniyor;

   “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan COVID-19 Rehberi’nde yer alan “favipiravir” etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak incelenmiştir.

   Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.”

   (Gazete burasıdüzce)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.