Ramazan Bayramı'nda beslenmeye dikkat

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Ramazan Bayramı’nda vatandaşlara beslenme konularında uyarılarda bulunarak, "Uzun bir süre oruç tutuldu. Bir anda fazla yemek yenmemeli" ifadelerini kullandı.

Ramazan Bayramı'nda beslenmeye dikkat
  • 14.05.2021   12:10
  • (0)

   Ramazan Bayramı ve sonrasında sağlıklı beslenilmesi gerektiğini belirten Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Ramazan ayında beslenme düzeninde değişikliklerin meydana geldiğini ifade etti.

   Ramazan Bayramı’nda da öğün sayısının arttığına dikkat çeken Yılmaz, "Bu durum daha fazla yemek yeme istediğinin oluşmasına sebep olabilmektedir. Tekrar değişen yeme düzeni ve Covid-19 pandemi sürecindeki alınan tam kapanma ile birlikte ortaya çıkan hareketsiz yaşam bazı sindirim sistemi problemlerini ortaya çıkarabilir. Geleneksel olarak bayramda şeker, çikolata, özellikle hamur işleri gibi gıdalar kan şekerini hızla yükselten ve enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bayramda gün içinde besin tüketmemeye alışmışken birdenbire bu gıdaların sık ve çok tüketilmesi sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram ve sonrasında besin tüketimine dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri unutulmamalıdır" dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.