SES, sağlıkta şiddete 'dur' dedi: Ölmek için değil, hizmet için iş yerlerindeyiz!

SES Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, İstanbul Kartal'daki bir aile sağlığı merkezinde çalışan hemşire Ömür Erez'in, Rahmi Uygun tarafından silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle alakalı bir basın açıklaması yaptı.

21.01.2022 - 14:18
Haber Merkezi

   İstanbul Kartal'daki bir aile sağlığı merkezinde çalışan hemşire Ömür Erez, Rahmi Uygun tarafından silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Konuyla ilgili açıklama yapan SES Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

   "Buradan ve yurdun dört bir yanından defalarca dile getirdik. “Yaşama Hakkı” en temel insan hakkıdır. Kimsenin bu hakkı ölümle sonlandırmaya yetkisi de yoktur hakkı da yoktur!

   Bizler, iş yerlerimize sağlık hizmeti üretmek için geliyoruz. Şiddette maruz kalmak, hatta canımızı vermek için DEĞİL! Sağlıkta şiddet, kadın cinayetiyle bütünleşmiştir. Son olarak dün, İstanbul’da Aile Sağlığı Merkezinde yaşan cinayet bizleri derinden üzmüştür. Hayatının baharında bir Kadın Sağlık Emekçisi arkadaşımız kendini bilmez bir katil tarafından katledilmiştir. Tıpkı Ersin ARSLAN ve diğer sağlık emekçileri gibi iş yerinde, yani en dokunulmaz olacağı yerde canından olmuştur.

   Son bir haftada 2 doktorumuz rehin alınmış, İstanbul Şehir Hastanesi’nde hamile olduğunu söylediği halde bir kadın arkadaşımız saçlarından sürüklenip karnından tekmelenerek şiddete uğramış, yine dün, ulusal basına da yansıdığı gibi 4-5 iş yerinde sağlıkta şiddet olayı yaşanmıştır.

   Hakkınız Ödenmez deyip ödemeyenler en azından canımızı, bireysel dokunulmazlığımızı sağlamak zorundadırlar. Hemen hemen her gün bir çok iş yerinde, Sağlık Emekçileri fiziksel ve sözel şiddete maruz kalmaktadır.  Kurumlarda arkadaşlarımız artık beyaz kod bile vermiyor. Çünkü 6331 Sayılı Yasaya göre gereken tedbiri alması gereken Kurum yöneticileri kağıt üzerinde Çalışan Hakları Birimini kurmuş ancak hiçbir arkadaşımızın hak ve menfaatini koruyamamaktadır. Başta Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının olmak üzere bugün sağlık emekçilerinin gerek can güvenliği gerekse çalışma güvencesi yoktur.

   Peki neden bunlar yaşanmaktadır?

   Sağlıkta dönüşüm ile halkın sağlık hizmetine ulaşmak için cebinden daha fazla para harcamak zorunda kalması ve sağlık hizmetine ulaşımda eşitsizliklerin bulunması, 

   Yapılan özelleştirmelerin en bariz örneği olan Şehir Hastanelerine milyarlar akıtılırken koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerine ayrılan bütçenin giderek kısıtlanmasından dolayı sağlık hizmetlerinde demirbaş ve sarf malzeme eksikliği yaşanmasına bağlı olarak hizmetlerde aksamaların yaşanması, (daha dün yerel basında malzeme eksikliğine vurgu yapılmıştır.)

   Garanti ödemelere ayrılan ödeneğin eksik personel istihdamına ve malzeme teminine ayrılmaması,

   Personel yeterliğinden dolayı iş yükü yoğunluğunun altında ezilen sağlık emekçilerinin tükenmişlik sendromuna girmeleri, 

   İki yılı aşkın süredir devam eden pandemiye bağlı olarak artan iş yükü, 

   Sağlıkta şiddetin önlenmesi için çıkarılan yasanın yetersiz olması, cezanın az olmasından dolayı caydırıcılığının bulunmaması, 

   Halkımız üzerinde Sağlık emekçisinden beklentilerinin çok yüksek tutulması,

   Yukarıda sadece birkaç tanesini saydığımız nedenleri, Yasa Koyucu ve Siyasi irade tarafından bir an önce ele alınmalı ve sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına gereken cezalar verilmelidir. Sağlık Emekçileri en başta can güvenliği olmak üzere verilen tüm sözlerin yerine getirilmesini, yeterince atama yapılarak yüklerinin hafifletilmesini, itibarlarının iadesini beklemektedir.

   Artık insanca yaşayacak bir çalışma ortamı istiyoruz. Şiddet görmek, ölmek İSTEMİYORUZ! Şiddete uğrayan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun derken, tedavi görenlere acil şifa diliyoruz. Hayatını kaybeden arkadaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyoruz. Son olarak, sağlık alanında yaşanan şiddetin, kadın cinayetlerinin sorumlusu caydırıcı yasal düzenlemeyi yapmayan, gereken önlemleri almayan, sağlık emekçilerine gereken değeri vermeyen siyasi iradenin olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz.

   Kamuoyuna ve Sağlık Emekçisi kardeşlerimize saygı ile duyuruyoruz!"
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.