Kültür Müdürü, turizm işletmelerini inceliyor

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan, turizm işletme tesislerini inceleme gezilerine devam ediyor.

Kültür Müdürü, turizm işletmelerini inceliyor
18.11.2023 - 10:47
Haber Merkezi

   Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan, turizm işletmelerini yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla sürdürdüğü ziyaretleri kapsamında Kaynaşlı Sazköy’de bulunan Tekir Köy Evi’ni ziyaret ederek, tesis sorumlusu Elanur Tekir ile bir araya geldi.

   Aynan, yaptığı görüşmede; tesisin kapasitesi, ziyaretçi profili ve beklentileri hakkında bilgiler aldı. Eko turizmin önemine vurgu yapan Aynan, “Günümüzde geleneksel kitle turizminin yanı sıra doğayı ve yeni kültürleri keşfetmek, günlük yaşam tarzından uzaklaşarak kısa süreliğine dahi olsa değişik kültürleri yerinde yaşamak amacıyla seyahat edenler, kendilerinin de köy sosyal hayatı içinde aktif olarak rol alabilecekleri turizm hareketlerine katılmak istemektedirler. Kitle turizmine alternatif olarak, kırsal kesimde turizm alanları yaratarak turizm türlerinin ve kırsal kesim ekonomilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Turizm arzının maksimize edilmesi, turizm arz ve talebinin dengelenmesi ve turizmin bölgesel kalkınmada bir araç olarak kullanılmasının sağlanması, eko turizmin uygulandığı köyler aracılığıyla gerçekleşmektedir” ifadelerinde bulundu.

   Aynan, tesisin doğal, kültürel ve fiziki yapısının korunarak sürdürülebilir turizm anlayışı ve tutumuyla işletilmesinden ötürü tesis sorumlusu Elanur Tekir’e teşekkür etti.

   Kaynaşlı Sazköy’de bulunan turizm işletme belgeli tesiste, Tekir Köy Evi ve bungalow tipi konaklama tesisleri ile bir de restoran bulunuyor. Düzce'de Abhaz kültürünün, geleneksel yaşam tarzının, gastronomik ve sivil mimari değerlerinin önde gelen temsilcilerinden biri olan tesis, aynı zamanda Düzce’nin yemyeşil doğasının da sembolü olan lokasyonlardan biri.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.