İYİ PARTİ DEPREMDE YIKILAN CAMİLERİN AKIBETİNİ SORDU

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 22 Kasım 2022’de Düzce’de yaşanan depremin ardından hasar gören ve akabinde yıkılan Düzce’nin farklı mahalle ve köylerinde yer alan 24 adet caminin inşası ile alakalı durumu teşkilat olarak takip ettiklerini belirtti.

İYİ PARTİ DEPREMDE YIKILAN CAMİLERİN AKIBETİNİ SORDU
10.06.2023 - 17:37
Güncelleme 10.06.2023 - 17:47
Haber Merkezi
1

   İl Başkanı Er “ Bilindiği üzere 22 Kasım 2022 tarihinde Düzce’ de ciddi bir deprem yaşanmış, şehrin farklı bölgelerinde hasar gören bir çok yapı olduğu üzere 24 adet caminin de hasar tespiti ve yıkımının yapılacağı bilgisi kentimizi ziyaret eden bakanlar ve yerel yöneticiler düzeyinde Düzce kamuoyu ve ilgili muhtarlar başta olmak üzere şehrin idarecileri ile paylaşılmıştır’ dedi.

   İlgili camilerin yıkımı inşaat şirketleri ile anlaşılıp bedelsiz şekilde camiden çıkacak hurda malzeme karışlığında yapıldığının bilinen bir gerçek olduğunu ileten Yunus Özay Er, “Camilerin tekrardan yapımı ile ilgili olarak başta  TOKI olmak üzere ilgili kurumlar vasıtası ile anahtar teslimi yapılacağı köy ve mahalledeki yöneticilere, cami derneklerine, görevlilere ve vatandaşlara bildirilmişti” dedi.

   Depremin üzerinden geçen zamana rağmen, camilerin projelerinin çizilmiş olsa da bunun dışında herhangi bir somut adımın atılmadığını belirten Er, “ 1 hafta önce il müftülüğünde yapılan toplantıda camisi yıkılan köy ve mahalle muhtarları dernek başkanları ve cami görevlilerine yapılan açıklamada,  her camiye yaklaşık 600 .000 TL para verilip inşaatlara başlanması , sonrasının ise imkan ölçüsünde yapılacağı il müftüsü tarafından  söylendi. Muhtar ve dernek başkanları ise bu durumu itiraz ederek, konuyu bize iletmişlerdir” dedi. 

   Er, camisi yıkılan köylerin daha önce verilen sözler bağlamında TOKİ veya ilgili kamu kurumlarınca anahtar teslimi yapılması, ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda Düzcelilere yük olunmaması gerektiği ve camilerin tamamlanıp verilen sözlerin tutulması gerektiğini söyledi.

    Sürecin takipçisi olacaklarını ve Camilerin halkımızın hizmetine sunumuna kadar verilen sözlerin tutulması adına üzerlerine düşeni yapacaklarını belirten Er yetkililere seslenerek, “Lütfen Verdiğiniz sözleri tutun’ dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.