Hayvanlar üzerinden dolandırıcılık iddiası

Düzce’de, hayvanlar üzerinden dolandırıcılık yapıldığına ilişkin iddia üzerine Bipativer derneği üyeleri şahıslara müdahalede bulundu.

24.01.2023 - 18:14
Güncelleme 24.01.2023 - 18:16
Haber Merkezi
1

   Düzce’de, hayvanlar için mama ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için insanlardan para talebinde bulunan 2 şahısa, Bipativer Derneği üyeleri müdahalede bulundu. 

   Bipativer Derneği'nin yaptığı açıklama şu şekilde: "Bugün dernek gönüllülerimiz, Düzce 15 Temmuz parkı civarında iki şahsın “Sokak hayvanları için destek isteyerek” kitap ayracı satıp, bağış topladıklarını fark ettiler. Bölgeye gittiğimizde birbirleriyle bağlantılı 2 şahıs “Mersin merkezli Anadolu Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği” adına Türkiye geneli faaliyet gösterdiklerini, yasal izinleri olduğunu belirtti. Dernek faaliyet belgesi ve bağış makbuzlarını talep ettiğimiz şahıslar, farklı evraklar göstererek yasal izinleri olduğu konusunda ısrarcı oldular. Dernekler masasından izin sorgulamasını yapacağımızı belirtmemiz üzerine şahıslar birbirlerini tanımadığını, görüntülerdeki ilk şahsın kitap ayracı satarak sokak hayvanları için mama aldığı, diğerinin ise valilik izni olduğu çantasındaki 12 dergiyi satmak için Düzceye geldiğini belirttiler. Yasal satış ve bağış toplama izni olmayan 1 şahsa zabıta ekiplerince idari para cezası uygulandı. Tüm hayvanseverler ve Düzcelilerin dikkatine; sokak hayvanları adına yasal olmayan şekillerde bağış talep eden, bağış toplama izni olmayan, bağış makbuzu kesmeyen, sokak hayvanları üzerinden duygu sömürüsü yapan kişilere karşı lütfen dikkatli ve bilinçli olun. Herhangi bir sağlık problemi, kişiler, kurumlar, hayvanlar adına veya dernekleri öne sürerek sizden bağış toplamak isteyen kişilerin yasal para toplama izinlerini, makbuzlarını ve size verdikleri bilgileri doğrulayacak evrakları sorun. Bu kişiler sizi yanıltabilecek belge, broşür veya logolar gösterebilirler. Bu belgelerin teyit edilmesini sağlayın ve vakit kaybetmeden polise haber verin."  

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ilgın Gülce
    Ilgın Gülce
    25.01.2023 23:07

    Düzce Hayvanları Koruma Derneği Bipativer senelerdir ilkeli bir hayvan hakları mücadelesinin mümkün olduğunu kişilere, kurumlara ve tüm Sivil Toplum Kuruluşları'na göstererek faaliyetlerini sürdürüyor. Bu konuda yapılan istismarların önlenmesine dikkat çekilmesi lazım. Hem Düzce'de, hem Türkiye'de bu gibi dolandırıcıların azalarak bitmesini umuyorum... İnceleyin, araştırın, teyit edin.. Sahte belgelere, sahte takipçili boş kalabalıklara, ajitasyonlara gelmeyin, inanmayın artık..