Görür’den Düzce depremiyle ilgili bir açıklama daha!

Uzman Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Düzce'de meydana gelen deprem ve artçı sarsıntılar ile ilgili Twitter'dan bir açıklama daha yaptı.

Görür’den Düzce depremiyle ilgili bir açıklama daha!
4.12.2022 - 10:22
Güncelleme 4.12.2022 - 11:08
Haber Merkezi

   Düzce ve çevresinde olan depremlerle gerilimin büyük ölçüde boşaldığını dile getiren Görür, "Sadece Bolu Dağı Tüneli ile Bolu arasındaki 15-20 km uzunluğundaki kısım kaldı. Bunun da öyle büyük bir deprem oluşturacağını sanmıyorum. Bu kesimde dikkatli olunmasını ve İRAP çalışmalarına ağırlık verilmesini öneriyorum ama bu bölgedeki insanlarımızın çok tedirgin olmaları için de bir sebep görmüyorum. O bölgede daha uzun süre büyük deprem olmayabilir ama 'depreme dirençli kentler' oluşturmak için talepkar olmalıyız ve mücadele etmeliyiz" dedi.

Artçı değil, Farklı bir Deprem

   Gümüşova'da meydana gelen depremle ilgili Görür, "Yongalık- Gümüşova/Düzce’de 4,1 deprem oldu. 6,0’lık deprem Sarıdere-Gölyaka’daydı. Deprem bu yerleşim alanları arasında KuzeyDoğu - GüneyBatı uzanımlı fay üzerindeydi. Bugünkü deprem Yongalık yakınlarında aynı uzanımlı başka bir fay üzerinde. Dolayısıyla bu depremin artçı olmadığını düşünüyorum" dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.