Okullarda hayvan sevgisini aşılamaya yönelik eğitim programı gerçekleştirildi

Hayvanların haklarının güvence altına alınması için Düzce'de yaptığı faaliyetlerle bilinen Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bipativer) 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nün gelmesiyle birlikte 2 okulda toplam 300 öğrenci ile "Okullarda Hayvan Sevgisini Aşılamaya Yönelik Eğitim Programı" gerçekleştirdi.

Okullarda hayvan sevgisini aşılamaya yönelik eğitim programı gerçekleştirildi
5.10.2022 - 13:23
Haber Merkezi
15

   Hayvanların haklarının güvence altına alınması için Düzce'de yaptığı faaliyetlerle bilinen Düzce Hayvanları Koruma Derneği (Bipativer) "Okullarda Hayvan Sevgisini Aşılamaya Yönelik Eğitim Programı" gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada: "Bugün yüzyıllardır birlikte yaşadığımız, yoldaşımız, dostumuz, sokağa çıktığımızda ilk karşılaştığımız sokak hayvanlarının ve can dostumuz olan tüm hayvanların günü.  Hayvanlar bizden farklı olarak acılarını dillendiremiyor, haklarını savunamıyor, ihtiyaç duydukları barınma alanlarına kavuşamıyor, beslenemiyor ve tedavi olamıyorlar. Fakat başta sevgi ve şefkat ihtiyacı olmak üzere ortak birçok noktamız var. Onların bir kısmını binlerce yıl önce, insanlar olarak evcilleştirdik. Bir kısmının yaşam alanlarını tahrip ettik. Akvaryumlarda sergilediklerimiz de oldu, spor diyerek öldürdüklerimiz de... Sokak hayvanlarının ise bir sonraki sularının, bir sonraki yemeklerinin garantisi maalesef bizler olduk."

   "18 yıl önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi onları koruyan bir kanun çıkarttı. Geçtiğimiz yıl revize edilen bu kanun, bir yılı aşkın bir süredir onların haklarını koruyacak bir değişim yaratmadı. Oysa denemediğimiz bir yol var: Yasa yapıcıların uygulama yönetmelikleri hazırlanırken Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hareket etmesi, usulüne uygun kısırlaştırma seferberliklerinin yapılması ve başta 6. Madde olmak üzere yasanın harfiyen uygulanması."

   "Dünya var oldukça hayvanlar dostumuz olarak kalacaklar. Bu dostluğun bozulmaması için Düzce Hayvanları Koruma Derneği Bipativer olarak  sürdürülebilir projeler üretiyor, hayvanların yaşam haklarının güvence altına alınabilmesi için tür ayırt etmeden çalışmalar sürdürüyoruz."

   "Dostlarımız adına size bir çağrımız var:  gelin sadece bugün değil, her gün onların günü olsun.  Doğanın, hayvanın ve insanın uyum içerisinde yaşaması gerektiğini unutmayalım. İlgili kurumlar kanunun emrettiği sorumluluklarını yerine getirsinler. Dileriz hepimizin için buruk geçen son 4 Ekim olur…"

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (15)

 • Pınar
  Pınar
  8.10.2022 19:19

  Çok teşekkür ederiz umarım sizin gibi insanların sayısı artar

 • Esas14
  Esas14
  8.10.2022 15:40

  Takdire şayan bir program. Benzer etkinliklerin sistematik olarak devam etmesinin toplumu bilinçlendirme açısından önemli olacağını düşünüyorum. Umarım kendisinden başka bir canlıya yaşam hakkı tanımayan bazı insanlara karşı, çocukları üzerinden güzel bir mesaj ulaşmıştır.

 • Ilgın Gülce
  Ilgın Gülce
  8.10.2022 15:26

  Geri bildirim yapan öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri çocuklara “hayvansever kimlik edindirilmesi”, çocukların hayvan hakları hakkında temel ve gerekli bilgileri edinmiş olmaları, hayvanların barınma, beslenme ve tedavi ihtiyaçlarına yönelik yapılan müdahalelerin doğru kanalize edilebilmesi, gelecekte hayvanlara yönelik yapılacak olası şiddet ve zalimane davranışların önüne geçilebilmesi anlamında oldukça olumlu geri bildirimlerde bulundular. Bu programdan ÇOOOK umutluyuz! :)

 • Gülcan manastırlı
  Gülcan manastırlı
  7.10.2022 12:23

  Belediyelerin biz yerel hayvan koruma gönüllülerin yok sayıp vicdandan uzak çözümlerini içimize sindiremiyorum.

 • Gülcan manastırlı
  Gülcan manastırlı
  7.10.2022 12:20

  Biz yerel koruma gönüllüsü, müstesna insanlar olarak, belediyelerin bizi dışlayıp, emeğimizi ve vicdani davranışlarınız yok sayması dan ve bizimle iş birliği yapmadan prosüdürünü uygulamasından dolayı üzgün ve sıkıntıdayız. Bizim varlığımızia ve belediyelerle işbirliği yapma talebimize, lüzumsuz bir takıntıymış gibi karşılık görmekten usandık.

 • Emek
  Emek
  7.10.2022 07:34

  Şahane bir çalışma, herkesin eline emeğine sağlık. Belediye de üstüne düşeni yapmalı, mesela çöplük bölgesindeki hayvanlar için çalışma yapmayı düşünüyor mu acaba? Orada yüzlerce hayvan ölüme terk edildi. Hiç mi sorumluluk hissetmiyor yetkililer?

 • Özlem
  Özlem
  6.10.2022 23:00

  Bu tarz seyler daha cok yapılmalı örnek teşkil etmis emeği gecen herkese tşkler

 • Güzin Bilir
  Güzin Bilir
  6.10.2022 22:48

  Düzce Hayvanları Koruma Derneğini (Bipativer) canı yürekten kutluyorum. Gerçekleştirdikleri etkinliği son derece faydalı buluyorum. İyiki varsiniz.

 • Ahmet sağlam
  Ahmet sağlam
  6.10.2022 22:17

  Helal olsun! Yanlız düzce çok sorunlu bir yer hayvandan nefret eden bunca insan bir ile nasıl toplanmış anlamış değilim ya hu. Çoluk çocuğa eğitim verilse de kemik zihniyetteki ailelerin etkisi daha fazla olacak. Belediyenin bu işe el atması lazım öyle sokakta köpek var dendiğinde koştur koştur yakalama ekibi gelip de hayvanları bilinmeze götürülmemeli.

 • Elveda oztrk
  Elveda oztrk
  6.10.2022 22:09

  Bıpativer derneğinin tüm çalışmalarını sosyal medyadan büyük bir ilgiyle takip ediyoruz. Ne zaman bir sıkıntı yaşasak hep bir ses bir nefes oldular. Çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. En kısa zamanda bende faaliyetlerine katılmak istiyorum.

 • Gaye
  Gaye
  6.10.2022 21:57

  Bu harika etkinliğin,ilimizdeki tüm okullarda yapılması dilegi ile.Emeginize sağlık.

 • Buket
  Buket
  6.10.2022 21:20

  Gücünü sevgisinden ve ailesinden alan bir pati var İyi ki varsın Yüreğinize emeklerinize sağlık Ancak bu konuda daha çok cana destek olabilmek için yerel yönetimlerin ve valiliklerin duruma daha hassasiyetle yaklaşmaları halkı bilinçlendirme konusunda bütün kurum ve kuruluşları kullanmaları şart . özellikle okullar ve camiler bu konuda daha aktif rol alabilir

 • Lanan Nalan ÖRNEK
  Lanan Nalan ÖRNEK
  6.10.2022 20:41

  BİPATİVER ailesinin emeklerine yüreklerine sağlık…Tüm canların hep yanındayız.

 • Mübeyya altun
  Mübeyya altun
  6.10.2022 20:33

  Tebrike ederin fakat kamu kurumları varken gönüllü kişilerin bu girişimde bulunmaları bence bir noktaya kadar olur.. Meb bu işe el atmalı ve uzman bir ekip kurmalı.. Ayrıca belediyelere de yerel halkı bilinçlendirme konusunda sorumlu fakat Düzce belediyesinde bu konuda zerre umut yok :(( halkını bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için 1 tane dahi adımları yok.. pardon sosyal medyada ara ara yaptıkları barınak tanıtımları hariç ... viral hastalıktan kırılan gül bahçesi barınakları!

 • Saliha ckl
  Saliha ckl
  6.10.2022 20:11

  Olağanıstü emek ve çaba ile gercekleştirilen toplumda daha geniş kapsamlı yer alması gereken bir proje! Farkındalık yaratması gereken kurum ve kuruluşların sorumluluklarını, gönüllüler üstlenmekte sırf gelecek nesillere kötülük tohumları ekilmesin; doğaya, çevreye ve topluma duyarlı bireyler yetişsin diye! Özelde sokak hayvanları genelde tüm toplumu kapsayıcı farkındalık eğitimi. Umarız ilgili kurum ve kuruluşlar bu faaliyetleri destekler..