Er: Üretici fındığı ucuza satmaya itiliyor

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Türkiye için stratejik bir ürün olan fındık üreticisinin, fındığını TMO eliyle ucuz fiyata satmaya itildiğini belirterek, Düzce Milletvekillerinin ve hükûmetin bu konuya acil bir çözüm üretmek için adım atması gerektiğini belirtti.

Er: Üretici fındığı ucuza satmaya itiliyor
23.09.2022 - 13:38
Güncelleme 23.09.2022 - 13:47
Haber Merkezi

   İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er fındık üreticisinin fındığı TMO eliyle ucuz fiyata satmaya itildiğini belirtti. Er, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;“Fındığın stratejik bir ürün olduğunu herkes kabul eder ama buna rağmen devletin bir fındık politikası hiç olmamıştır. Bu sene ise hepten piyasaya terkedilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı fiyat havada kalmıştır. Bunun dışında da TMO’nun  alımlarında gösterdiği zorlaştırıcı tutum ve davranışlar üreticiyi fındığı daha ucuz fiyata TMO dışı aktörlere satmaya mahkum kılmıştır”.  

   TMO’nun fındık alım şartlarının çok ağır olduğunu ve bu şartlarda bir çok üreticinin TMO’ya fındık teslim edemeyeceğini belirten Er, "TMO fındık alım şartları   

1-Canlı haşere ihtiva etmeyen (fındık iç kurdu) ürünler satın alınacağı gibi 1 kg’lık analiz numunesinde % 3 ve altında fındık zararlısı tahribatı içeren ürünler de satın alınacaktır. 
2- İç fındık rutubet oranı % 6,50 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır. 
3-Yabancı madde oranı % 0,5 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.
4- Sağlam iç fındık oranı % 40 ve üzeri olan fındıklar satın alınacaktır. 
5- Buruşuk iç fındık oranı % 10 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır. 
6- Çürük ve bozuk iç fındık oranı % 3 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.
7- Curuflu tane oranı % 3 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır. 
8-Çatlak ve kırık fındıklar ile kabuğundan çıkmış iç fındıkların toplamı % 5 ve altı olan kabuklu fındıklar satın alınacaktır.Bu şartlar ile kim kaç ton fındığını TMO’ya verebilir" şeklinde konuştu.

"Belediye öncülüğünde lisanslı depo yapılmalıdır"

   TMO’nun illerdeki kota uygulamasının da yanlış olduğunu ve  vatandaşın mağdur edildiğini belirten Er, “TMO adına lisanslı depo yapılmalıdır. Bunun için tüm kamu kurumları da bir araya gelip, gerekirse özel idare ve belediye öncülüğünde bu depoların mutlaka yapılması lazımdır. Ve fındık borsa aracılığıyla alınıp satılarak piyasaya yeni oyuncular çıkması sağlanmalıdır. Aksi halde üretici düşük fiyata mahkûm olacak ve mağdur olmaya devam edecektir. Düzce Milletvekillerinin ve hükûmetin bu konuya acil bir çözüm üretme adına adım atmasını, en azından açıklamalar yaparak inisiyatif almasını beklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar