Belediyeden 'Üçyol' iddiasına yanıt: Çalışmalar aynı günün sabahında başladı

Düzce Belediyesi, Üçyol köyü sakini Fikret Arı'nın selden üç gün sonra bölgede çalışma başlatıldığı iddiasını yalanlayarak, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün 5 saat içinde bölgeye gittiğini söyledi.

Belediyeden 'Üçyol' iddiasına yanıt: Çalışmalar aynı günün sabahında başladı
3.07.2022 - 17:41
Güncelleme 3.07.2022 - 18:03
Haber Merkezi

   Düzce Belediyesi, Üçyol köyü sakini Fikret Arı'nın iddiaları üzerine bir açıklama yaptı. 

   Fikret Arı, ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün olayın üçüncü günü bölgede çalışma başlattığını ileri sürerek kendi çabası ile yetkililere ulaştığını, çözüm için CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile iletişime geçtiğini söylemişti. Özkoç’un girişimi ile Özlü’nün çalışma başlattığını iddia eden Arı, “Bunun partisi yok. Orada kalan canlar var, kurtarılmayı bekleyen ama hiçbir şey yapmadınız. Devletimiz zor günlerimizde bizim yanımızda olmak için değil mi? Böyle gördük, yetiştirildik, ama şu an bakıyoruz zorlama ile yanımızda oluyor” demişti.

 "Özlü, olayı duyduktan beş saat sonra bölgeye ulaştı"

   Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce Belediyesi, Faruk Özlü'nün 5 saat içinde bölgeye gittiğini ifade etti. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

   "27 Haziran’da başlayan yoğun yağış nedeniyle Düzce’mizin şehir merkezi, merkez köyleri ve dört ilçesi, yağış nedeniyle sel baskınına maruz kalmıştır.

   28 Haziran günü, Düzce’ye bağlı, Üçyol Köyü’nde Melen çayının taşması sonucu oluşan su baskınında köylülerin AFAD ve Jandarma’ya ulaşması neticesinde mahsur kalan insanların kurtarılması için bölgeye AFAD ve Jandarma ekipleri ulaşmış ve mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmıştır.

   Köylülerin, yağışın yine şiddetle devam etmesi neticesinde, merada mahsur kalan hayvanlarını kurtarmak için tekrar su baskınının bulunduğu bölgeye gittikleri, hayvanlarını kurtaramadan yeniden mahsur kalmaları üzerine tekrar AFAD ve Jandarma ekiplerine ulaştıkları, bunun üzerine ekiplerin tekrar köye giderek vatandaşları kurtarma çalışması yaptığı, hem bölge Jandarma ve AFAD yetkilileri, hem köy muhtarı, hem de hayvan sahipleri tarafından ifade edilmiştir. 

   Aynı bölgede ikinci kez mahsur kalan vatandaşların kurtarılmasının ardından, gece saatlerinde de, su altında kalan mera bölgesinde çok sayıda büyükbaş hayvanın da mahsur kaldığı bilgisi belediyemize ulaşmıştır. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kendisine gelen bilgiyi köy muhtarını arayarak teyit etmiş ve gece saatlerinde müdahale yapılamayacağı için sabah erken saatlerinde köyde olacakları bilgisini vermiştir.

   Bu süreçte, vatandaşların AFAD ve Jandarma ile temasları ilk andan itibaren devam etmiş, mevzuat kaynaklı, belediye sınırlarının sadece şehir merkezini içine almasına rağmen, vatandaşlarımızın can ve mal emanetini koruyabilme adına, Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, olayı duyduktan beş saat sonra, günün aydınlanmasını bekleyerek, yaklaşık sabah saat 05.00’te su baskınının olduğu Üçyol Köyü’ne intikal etmiş ve mahsur kalan hayvanların kurtarılması için çalışmayı bizzat koordine etmiştir.

   Ancak Üçyol köyünde Fikret Arı isimli bir vatandaş, bu çalışmaların yapıldığı saatlerden sonraki bir zamanda, ANKA haber ajansına ulaşarak, olayı kendi penceresinden ve tamamen insani bir çalışmayı kötüleme amacı taşıyan şekilde iddialarda bulunmuştur.

   Fikret Arı isimli vatandaşın, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a ulaştığı ve CHP’lilerin yönlendirmesiyle ANKA Haber Ajansı’na olayı tamamen çarpıtarak anlattığı anlaşılmaktadır.

   Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü, tamamen insani bir hassasiyetle hareket etmiş, vatandaşlardan kendisine ulaşan ihbarlar üzerine gecenin sabaha dönmesini beklemiş ve sabah günün aydınlanmasıyla birlikte de hareket geçmiştir.  

   Yaklaşık 7 saat boyunca bizzat kendisi çalışmanın başında durmuş, operasyonun devam ettirilmesini sağlamış ve hayvanların kurtarılmasının ardından olay yerinden ayrılmıştır. 

   Akabinde belediye iş makineleriyle sağlam zemine çıkartılan hayvanlara yem ve gıda takviyesi yapılarak akşam sağ salim kendi ahırlarına ulaştırılması sağlanmıştır.

   Zira, ne vatandaşların kurtarılması, ne de mahsur kalan hayvanlara ulaşılması sürecinde CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, çalışmaları bizzat yürüten Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye, doğrudan ya da dolaylı yoldan ulaşarak yönlendirmesi söz konusu olmamıştır. 

   Bir çok insanımızın canıyla, malıyla doğrudan etkilendiği böylesi bir felakette dahi insani hasletleri bir kenara bırakarak tamamen karalama zihniyetiyle hareket eden muhalefet anlayışı, bu ülkeye yapılan büyük bir haksızlıktır. Her fırsatta adaleti vurgulayan muhalefet anlayışının, kendi işine gelmediği noktada adaleti gasp etmesi, alışık olduğumuz bir tavır haline gelmiştir. Bu tavır, vatandaşı değil, sadece kendi siyasi menfaatini önceleyen çıkarcı bir yaklaşımdır. Biz bu durumu reddediyor ve sel, yağmur, çamur demeden, paçalarımızı sıvayıp her yerde, her zaman vatandaşımızın yanında olmayı vicdani ve ahlaki öncelik olarak kabul ediyoruz. Bu zihniyetle mücadelemiz, her zaman, her yerde, azimle ve heyecanla devam edecektir."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.