CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI... DÜZCE "AFET BÖLGESİ" İLAN EDİLDİ

Erdoğan, "Selden zarar gören bölgeleri genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Destekler yardımlar neyse bunları süratle yapacağız" dedi.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI... DÜZCE "AFET BÖLGESİ" İLAN EDİLDİ
1.07.2022 - 15:37
Haber Merkezi

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı kıldığı Hz. Ali Camii'nden çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan, "Selden zarar gören bölgeleri genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Destekler yardımlar neyse bunları süratle yapacağız" dedi.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

   "Son dönemlerde çok ciddi afetlerle, felaketlerle karşı karşıyayız. Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız tüm kurum kuruluşlarımız tüm bu afetler karşısında gerek yangınlar, gerek sel afetleri karşısında yoğun bir çalışmayla kısa zamanda bunların üstesinden geldik geliyoruz. İşte bu son Kastamonu, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Düzce, Sakarya ki burada da 7 şehrimiz böyle bir sıkıntıyı yaşadılar, yaşıyorlar fakat bunların da inşallah üstesinden geldik geliyoruz ve yoğun bir şekilde kurumlarımız buradaki çalışmaları devam ettiriyor. İşte dün yine biliyorsunuz Artvin'de Kemalpaşa'da heyelan nedeniyle bir tırımız kayaların altında kaldı. Bir vatandaşımız orada rahmetli oldu 2 yaralımız var ve orada da yine ilgili kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Keçiören'deki olay yine ayrı bir afet.

   Bu afetleri sıfırlamak bunlar olmaz demek mümkün değil. Dünyanın her yerinde olduğu gibi aynı şekilde bizde de bu oluyor. Son yangın afetinde tüm itfaiye ekiplerimiz kurum kuruluşlarımız 4,5 günde bu afeti hamdolsun söndürdüler üstesinden geldiler. Soğutma çalışmalarını yaptılar fakat 5 bin 500 hektarlık alanı malesef bu afette kaybettik. Şimdi oraları yeşillendireceğiz ve bu suretle eskiye dönüştürelim diyoruz.

   Selden zarar gören bölgeleri genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Destekler yardımlar neyse bunları süratle yapacağız."

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ NEDİR?

   Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde ilan ediliyor. Deprem, toprak kayması, çığ, sel, yangın, kaya düşmesi, su baskını gibi doğal afetlerde büyük kayıplar yaşayan bölgeler Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilerek bölge halkının yaşamının kolaylaşması sağlanıyor.

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLİNCE NE OLUYOR?

   Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilince vatandaşlara bir takım kolaylıklar sağlanıyor.

   Bu bölgelerde yaşayanlara, işverenlere, çalışanlara özel imkanlar tanınıyor ve tüm kayıplar devlet tarafından karşılanıyor.

   Afet bölgesi ilan edilen yerde yaşayanlara sağlık hizmetleri tamamen ücretsizdir.

   Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenenleri yapmak zorundalardır.

   Yapılardaki hasarı tespit etmek amacıyla gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir. Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir.

   Bölgedeki kişiler, devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendirilir ve bilinçlendirilir.

   Kamu personellerine düzenli bir şekilde yolluk, harcırah, avans ödenir.

   Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir.

   Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenir. Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilir. (Mal sahibinin bu karara üç gün içinde itiraz etme hakkı bulunabilir.)

   "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" tanımı 7269 sayılı Afetler Kanunu'nun 1. maddesi uyarınca hazırlanan yönetmeliğe göre yapılıyor. Yönetmelikle yaşanmış ya da yaşanması muhtemel felaketlerin, ilgili yerin genel hayatına etkili olup olmadığının belirlenmesi için gereken kriterler belirleniyor.

   Yönetmelikte kaç nüfuslu yerleşimde, kaç binanın yıkılması ya da oturulamayacak kadar zarar görmesi halinde, afetin yerleşimin genel hayatına etkili sayılacağı belirleniyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.