Arkeolog Dursun: Konuralp, Efes'i geçti

Tarihi, M.Ö. 3'üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti'nde, toprak altındaki eşsiz mimari arkeologların gayretli çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılıyor. Arkeolog Güldemet Yıldız Dursun, Prusias Ad Hypium Antik Kenti'nin diğer antik kentlerden farklı olduğunu belirterek, "Efes'te tiyatroya gider sonra evinize dönersiniz. Ama Konuralp'te tiyatronun karşısındaki evde konakladığınızda Prusias tiyatrosuna bakan bir sabaha uyanmış olursunuz" dedi.

12.05.2022 - 13:45
İHA
6

   Düzce'nin Konuralp Mahallesi'nde bulunan ve "Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak adlandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor. Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından Kentsel Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen Konuralp Prusias ad Hypium, kazı çalışmalarının bitmesinin ardından vatandaşların uğrak noktası olacak. Tarihi, M.Ö. 3'üncü yüzyıla kadar dayanan bölgede, antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapılar yer alıyor. Arkeologlar, döneme ait eser ve bilgilere ulaşmak için gayretle çalışıyor.

"Efes'te tiyatroya gider evinize dönersiniz ama burada Prusias tiyatrosuna bakan sabaha uyanmış olursunuz"

   Düzce Belediyesi Kültür Müdürlüğü Arkeoloğu Güldemet Yıldız Dursun, Konuralp Prusias ad Hypium'da bulunan antik tiyatronun ender görünen tarihi yapılardan biri olduğuna dikkat çekti. Dursun, "Burası Efes’i geçti. Efes’e gittiğinizde çay içmek için kilometrelerce gitmeniz gerekiyor. Ama Konuralp Prusias ad Hypium’a ziyaretçi olarak geldiğinizde çayınızı kent dokusu eşliğinde içeceksiniz. İlerleyen aylarda antik kenti turizme hazırlıyoruz. Çalışmalarımıza antik tiyatrodan başladık. Bunun sebebi ise tiyatronun hemen karşısında tescilli evler bulunuyor. Burada geleceğe ışık tutan bir kültür var. Örneğin evinizden pencereyi açtığınızda Efes'i göremezsiniz, böyle bir imkan yok. Efes’te ancak bir müzikal, bir konser, bir dinleti, bir tiyatroya gider sonra evinize dönersiniz. Ama Konuralp’te tiyatronun karşısındaki evde konakladığınızda Prusias tiyatrosuna bakan bir sabaha uyanmış olursunuz" dedi.

"Antik tiyatroyu kazdıktan sonra ortaya çok farklı bir yapı çıktı"

   Konuralp Prusias ad Hypium'nun, Laodikeia Antik Kenti, Hierapolis ve Efes’ten farklı olduğuna dikkat çeken Güldemet Yıldız Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında bu yapıların hepsi Roma dönemini temsil ediyor. Fakat biz, ’Burayı yıkalım, herkesi gönderelim, kamulaştıralım. Buradaki insanları yok edip, tiyatroyu ve antik kentin tamamındaki Roma mimarisinin kamusal yapılarını ortaya çıkartalım’ diye bir yol izlemiyoruz. Biz burayı Arkeolojik Sit Alanı değil, Kentsel Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan ettik. Buna hep birlikte karar verdik. Bu kent dokusunu, arkeolojik dokuyla bütünleştirirsek Türkiye’deki ve dünyadaki örneklerinden çok daha farklı bir yere taşımız oluruz. Bu bakış açımız belki eleştirilir, doğru bulunmayabilir ama bütün yapıları kaldırıp, sadece kazmak çok fazla zaman isteyen bir çalışma. Örneğin antik tiyatroyu kazdık ve ortaya çok farklı bir yapı çıktı. Bizler de kilitlendik kaldık. Kazmakta belli bir yere kadar, koruyamadıktan sonra hiçbir anlam ifade etmiyor"

"Türkiye'de bir olacak"

   Tarihi, M.Ö. 3’üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nde Roma dönemine ait kamusal yapıların bulunduğunu kaydeden Dursun, "Burada Roma’nın çok güzel kamusal yapıları var. Tapınakları var. Onları da bulacağız, tespit edeceğiz ama her şeyi kazıp, ortaya çıkarttıktan sonra öylece bırakmayacağız. Amacımız, kazı çalışmalarının ardından yapıları restore etmek ve bu alanı korumak. Bu bölgeyi hep birlikte koruyalım ve tanıtalım istiyoruz.

   Zaten burayı restore etmenin yolu tanıtmaktan geçiyor. Bölgemizi tanıtırsak herkes gelir. Bizim de bu alanı restore etmemizin bir anlamı olsun istiyoruz. Konuralp'teki kazı çalışmaları, sadece Türkiye'de değil, dünya genelindeki örneklerinden bile daha iyi noktada diyebiliriz. Türkiye'deki bu farklı örneği ortaya çıkarıp, turizme kazandırmak için çalışıyoruz. Prusias Ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatro, yerleşim yerinde ve evlerin arasında olması sebebiyle restorasyon çalışmaları bittiğinde Türkiye'de bir olacak" ifadelerini kullandı.

Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (www.burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Yasemin yilmaz
  Yasemin yilmaz
  4.07.2022 10:38

  Evet duzcemiz eski duzce değil ibrahim aykutun zamanında yollar asfalttı otoban gibiydi her sene antik kentte festivaller yapar en unlu sanatçılar gelirdi şimdikiler mıymıntı ceplerine akrep kaçmış cimriler ne festival var nede güzel bir ortam sanki babaların malları her yeri ceza evi gibi kapattılar özel insanlar giriyor ne özellikleri varsa artik evet kasabanın girişinden girilmiyor tangir tangir yollar kısacası ibrahim aykutun kuyularda şeylerini arar oldular daha da çok ararlar

 • Düzce'li
  Düzce'li
  14.05.2022 11:31

  Birde yer sahiplerini mağdur etmeseniz...

 • Murat Akbulut
  Murat Akbulut
  14.05.2022 09:05

  Cok güzel yollar berbat birdüzen yok kasaba nın yolları bir an önce yapılmazı lazım birde kasaba giriş çok önemli bir tabela ışıklı saygılar

 • Kevser Koçlar
  Kevser Koçlar
  13.05.2022 08:11

  Evet emeğinize sağlık çok güzel çalışmalar bunlar sizinde dediğiniz gibi sadece çıkarmakla olmuyor korumak da çok önemli, Efes mi himmm harika bir yer ama bizim ülkemizin her yeri farklı bir güzellikte,sizinde istediğiniz herkesin yakından görebileceği bir yer mi oda var Didim Apollo tapınağı insanların yaşadığı bir köyün içinde tam da sizin burası için düşündüğünüz gibi , çalışmalarınızda başarılar dilerim....Ve tabii Belediye başkanı Sayın Faruk Özlü bey'e Düzce için yaptıklarına teşekkürler.

 • Ayse
  Ayse
  13.05.2022 07:13

  Nasıl korunacak bunun önlemi nasıl alınacak Bunlar çok önemli ve gelen Ziyaretçiler için kaç tane tarihi ev var orada kaç tane misafir ağlayabiliriz şehir dışından Bunlar da çok önemli bunlarla Turizm Müdürlüğü'nün ilgilenmesi gerekiyor Ben Düzce'de Turizm Müdürlüğü'nün herhangi bir aktivitesini göremiyorum açıkçası Düzce'nin tanıtımı ile ilgili

 • Murat
  Murat
  12.05.2022 17:43

  Bravo hanımefendi burayı efes'in üstünde bir durumda gördünüz ya..pes doğrusu..dünya şahaseri efes bu kadar küçültülmemeliydi..arkeologlar umarım size gülüyorlardır.